میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۰۱
 
 
جذابیت ایستادگی ملت ایران
نظریه پردازان عصر قدرت بر این عقیده بودند که روابط میان دولتها تعیین کننده معادلات جهانی است و کشوری که بیشترین روابط و تاثیرگذاری را بر سای

نظریه پردازان عصر قدرت بر این عقیده بودند که روابط میان دولتها تعیین کننده معادلات جهانی است و کشوری که بیشترین روابط و تاثیرگذاری را بر سایر کشورها داشته باشد می‌تواند به جایگاهی مهمتر در عرصه جهانی دست یابد. براساس این دیدگاه نیز کشورهای غربی همواره خود را بازیگر برتر جهان معرفی و خواستار تسلیم شدن سایر کشورها در برابر آنها شده‌اند. این تفکر در حالی همچنان از سوی محافل رسانه‌ای و سیاسی غرب ترویج می‌شود که نگاهی ریشه‌ای به معادلات جهانی نشان می‌دهد که در عصر حاضر در کنار مولفه‌های اقتصادی و نیز سیاسی و نظامی، نوع نگاه ملتها نقشی تاثیرگذار در جایگاه جهانی کشورها دارد.
یکی از ادعاهایی که غرب همواره علیه ایران مطرح می‌سازد انزوای جهانی جمهوری اسلامی است. آنها بر این ادعایند که ایران با اروپا و آمریکا ارتباط چندانی ندارد لذا کشوری منزوی است و برای خروج از این وضعیت باید به خواسته‌های این کشورها تن دردهد. این ادعا در حالی مطرح می‌شود که نگاهی ریشه‌ای به رفتارهای ملتهای جهان در قبال ایران نکاتی ورای این ادعا را نشان می‌دهد. نمونه‌ای از رفتار ملتها در قبال ایران را در روز قدس می‌توان مشاهده کرد. در ابتدای انقلاب در حالی امام (ره) آخرین جمعه ماه رمضان را روز قدس نامید که در ابتدا، این تظاهرات صرفا در ایران برگزار می‌شد و اکنون در سراسر جهان روز قدس از سوی ملتها گرامی‌داشته می‌شود. هیچ روزی را در جهان نمی‌توان یافت که از سوی کشوری به نام مناسبتی نام گذاری و بدون ثبت در سازمان ملل به روزی جهانی مبدل شود و این یعنی اعتماد و همبستگی جهانی با آرمانهای ملت ایران و نظام اسلامی.
نمود دیگر این رویکرد را در شکل گیری جبهه مقاومت و جبهه ضد امپریالیسم می‌توان مشاهده کرد. زمانی جمهوری اسلامی تنها کشوری بود که از مقاومت در برابر آمریکا و نظام سلطه می‌گفت، ولی امروز جهان شاهد شکل گیری جبهه مقاومت در بسیاری از کشورهای منطقه است که نمود آن را در عراق، سوریه، لبنان، فلسطین، یمن و ... می‌توان شاهد بود که نقشی تعیین کننده در معادلات منطقه و جهان دارد. جبهه ضدامپریالیسم که نمود دیگر از جبهه مقاومت است در بسیاری از کشورها از جمله در آمریکای لاتین فعال گردیده که برگرفته از تفکرات مقاومتی انقلاب اسلامی است.
برگزاری مراسم باشکوه و میلیونی اربعین حسینی(ع) نیز نمونه‌ای دیگر از اقتدار جهانی و ارادت ملتها به انقلاب اسلامی است که بزرگ‌ترین گردهمایی مردمی و خودجوش جهان را رقم زده است که نظیر آن را در هیچ کجای جهان نمی‌توان دید.
در نهایت واکنش جهانیان به ترور سردار مقاومت شهید سپهبد قاسم سلیمانی در تروریسم دولتی آمریکا، نمودی عینی از اقتدار مردمی ایران در جهان است. جهانیان دیدند که چگونه ملتها به پاس ارزشها و رشادت‌های سردار ایرانی به پا خواسته و علیه تروریسم دولتی آمریکا قیام کردند. پاسخ موشکی ایران به ترورکنندگان سردار و هدف قرار گرفتن پایگاه عین الاسد، با خوشحالی و حمایت ملتهای جهان همراه بود که خود جایگاه جهانی ایران را بیش از پیش آشکار ساخت. در یک کلام می‌توان گفت تمام این دستاوردها برگرفته از مقاومت ملت ایران و نظام اسلامی در برابر سلطه گری آمریکا بود که نشانگر خوشنودی و حمایت ملتهای جهان از تسلیم ناپذیری ملت ایران در برابر امپریالیسم جهانی است. بهره گیری از این حقایق می‌تواند مولفه‌ای مهم برای مقابله با تهدیدات، حتی در حوزه رفع تحریم باشد. 

نویسنده: قاسم غفوری

کد مطلب: 112524
 
Share/Save/Bookmark