میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۰۱:۳۸
 
 
جهانگیری:
اتحادیه اروپا در برابر نقض برجام مقاومت بیشتری نشان دهد

معاون اول رئیس‌جمهوری در دیدار وزیر اقتصاد ملی مجارستان گفت: تهران انتظار دارد اتحادیه اروپا در برابر طرفی که قصد نقض برجام را دارد مقاومت بیشتری از خود نشان دهد و از آسیب رسیدن به این توافق بین‌المللی جلوگیری کند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاون اول رئیس‌جمهوری، اسحاق جهانگیری در دیدار می‌هایلی وارگا وزیر اقتصاد ملی مجارستان تاکید کرد: برجام یک توافق بین‌المللی است که پس از سال‌ها مذاکره و گفت و گو حاصل شده اما آمریکایی‌ها بی‌جهت در اجرای آن محدودیت ایجاد می‌کنند. وی خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران به تعهدات بین‌المللی خود در برجام پایبند بوده است اما انتظار داریم که تمامی طرفین این توافق با همین قاطعیت به آن پایبند باشند.
معاون اول رئیس‌جمهوری در ادامه بخش‌های صنعت، انرژی، نفت، گاز و گردشگری را از زمینه‌های مهم همکاری تهران - بوداپست برشمرد و‌ گفت: تجار و بخش خصوصی مجارستان که علاقمند به همکاری و سرمایه‌گذاری مشترک در ایران باشند مورد حمایت دولت جمهوری اسلامی ایران خواهند بود.
جهانگیری توسعه مناسبات دو جانبه تهران و بوداپست را نیازمند برداشتن گام‌های بلند و رفع موانع موجود دانست. وی افزود: ظرفیت‌های توسعه همکاری‌ها در دو کشور باید شناسایی و برای ارتقای سطح این همکاری‌ها تلاش کنیم.
وی موانع بانکی را از مهم‌ترین موانع پیش روی توسعه مناسبات تجاری دو کشور دانست و اظهار کرد: البته پیشرفت‌هایی در جهت حل موانع بانکی حاصل شده اما هنوز تا نقطه مطلوب فاصله زیادی داریم که باید برای رسیدن به آن تلاش کنیم. جهانگیری به سفر دو سال قبل ویکتور اوربان نخست وزیر مجارستان به تهران اشاره و خاطرنشان کرد: در این سفر مذاکرات خوبی میان مقامات دو کشور انجام و مقرر شد که مناسبات فیمابین در همه بخش‌های اقتصادی، سیاسی، منطقه‌ای و بین‌المللی گسترش پیدا کند.
وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران در مقطع فعلی دیپلماسی اقتصادی را محور اصلی سیاست خارجی خود قرار داده است، گفت: در دیپلماسی اقتصادی ایران، توسعه روابط و گسترش مناسبات با اتحادیه اروپا و بطور خاص کشور مجارستان از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. وی با تاکید بر اینکه در جمهوری اسلامی ایران اراده‌ای جدی برای توسعه مناسبات و ارتقای سطح همکاری‌ها با مجارستان وجود دارد، تصریح کرد: مجارستان در بخش فناوری‌های پیشرفته زیستی و نانو تکنولوژی دستاوردهایی دارد و ایران نیز در این زمینه از توانمندی‌هایی برخوردار است که آمادگی داریم در این زمینه به همکاری و تبادل تجربیات بپردازیم.
معاون اول رئیس‌جمهوری همچنین با قدردانی از دولت مجارستان برای اعطای بورسیه به دانشجویان ایرانی افزود: خوشبختانه دو کشور در زمینه همکاری‌های علمی و دانشگاهی نیز روابط خوبی دارند و این همکاری‌ها از روند رو به رشدی برخوردار است.

کد مطلب: 102129
 
Share/Save/Bookmark