میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۵ فروردين ۱۴۰۰ ساعت ۲۳:۲۵
 
 
واکنش‌های جهانی به کودتا در اردن
پیمان سعودی-صهیونیستی علیه امان
پیمان سعودی-صهیونیستی علیه امان
 

کودتای نافرجام در اردن در حالی روی داد که شواهد امر نشان می دهد که صهیونیست‌ها و سعودی با هدف فشار بر اردن برای پذیرش اشغال کرانه باختری و نیز سلطه سعودی بر مسجدالاقصی در این کودتا نقش داشته اند.
اردن طی ماه‌های اخیر روابط به نسبت تیره‌ای با رژیم صهیونیستی و سعودی دارد چرا که از یک سو صهیونیست‌ها به دنبال اشغال دره اردن هستند و از سوی دیگر سعودی به دنبال قیومیت بر قدس و مسجدالاقصی و حذف اردن از این مهم است در همین حال بن سلمان ولیعهد سعودی و نتانیاهو نخست وزیر صهیونیست‌ها در داخل با بحران‌های زیادی مواجه هستند که با طراحی علیه اردن برای کسب منافع سیاسی و اشغالگرایانه به دنبال خروج از این بحران‌ها هستند. مسئله ای که به کودتا در اردن می تواند ارتباط داشته باشد. تحولات اردن که در آن شماری از مسئولان سابق این کشور به دلیل مسایل امنیتی بازداشت شدند، واکنش بسیاری از کشورهای منطقه را به همراه داشته است.
گستردگی واکنش‌ها به تحولات اردن که از آن نوعی «کودتا» تلقی شده است، شاید به این دلیل باشد که اردن یکی از کشورهای نسبتا با ثبات جهان عرب و از متحدان اصلی غرب در خاورمیانه بشمار می رود.
دولت اردن از میان ۲۰ نفری که به ظن تلاش برای کودتا در این کشور دستگیر شده اند، تنها اسامی دو نفر را اعلام کرده که ارتباط ویژه آنان با محمد بن سلمان ولیعهد عربستان، احتمال دخالت ریاض در این موضوع را تقویت کرده است.بر اساس بیانیه های دولتی اردن، از میان دستگیرشدگان علاوه بر شاهزاده حمزه، تنها اسامی «باسم عوض الله» و «شریف حسن بن زید» اعلام شده است. از هر دو نفر به عنوان افرادی نام برده می شود که به عربستان نزدیک هستند و گفته می شود که این دو علاوه بر گذرنامه سعودی، تابعیت عربستان دارند و در این کشور صاحب ملک و مستغلات فراوانی هستند.
پس از اعلام بازداشت این دو نفر، رسانه های اردنی، فعالان شبکه های اجتماعی و فضای مجازی در اردن با توجه به ارتباطات این دو نفر با عربستان و شخص محمد بن سلمان، ریاض را به دخالت در تلاش برای انجام کودتا متهم کردند.اما نکته جالب توجه اینکه عربستان سعودی اولین کشور منطقه بود که به تحولات اردن واکنش نشان داد و حمایت خود را از پادشاه اردن اعلام کرد؛ اقدامی که به دیده بسیاری از کارشناسان فرار رو به جلوی عربستان سعودی است تا شاید به نوعی بتواند از این اتهامات مطرح شده فرار کند. دفتر پادشاهی عربستان در بیانیه‌ای بر حمایت کامل خود از اردن و اقدامات اتخاذ شده از سوی عبدالله دوم و شاهزاده حسین بن عبدالله، ولیعهد این کشور برای حفظ امنیت و ثبات اعلام کرد.
صرف نظر از مسئله رد پای ریاض در کودتای اردن، بسیاری از کشورهای دیگر منطقه نیز واکنش نشان داده و بر حمایت خود از عبدالله دوم پادشاه اردن تأکید کردند.دولت ترکیه نیز به تحولات اردن واکنش نشان داد و نسبت به بازداشت‌های اخیر و حبس خانگی برخی مقامات از جمله ولیعهد سابق این کشور، ابراز نگرانی کرد.میشل عون رئیس جمهور لبنان نیز در بیانیه‌ای بر حمایت از پادشاه اردن تأکید و اعلام کرد که لبنان در کنار اردن می‌ایستد، کما اینکه امان نیز همواره در شرایط سخت لبنان در کنار این کشور قرار داشته است.وزارت خارجه عراق هم با انتشار بیانیه ای نسبت به وقایع سیاسی اردن واکنش نشان داد و امنیت این کشور را امنیت خود دانست.کشور مغرب نیز در حمایت از پادشاه اردن اعلام کرد که رباط برای تضمین ثبات و امنیت اردن حمایت خود را از ملک عبدالله دوم اعلام می‌کند.وزارت خارجه دولت نجات ملی یمن که در صنعاء مستقر است نیز بر حمایت این کشور از اقدامات پادشاه اردن برای حفظ امنیت و پایان دادن به هرگونه تلاشی برای برهم زدن ثبات در اردن تأکید کرد.«محمد علی الحوثی» عضو شورای عالی سیاسی یمن در پیامی توئیتری به اخبار منتشر شده در خصوص کودتا در اردن و دستگیری شماری از مقامات این کشور به این اتهام واکنش نشان داد و به مقامات و پادشاه اردن توصیه کرد که منطقی باشند و سعه صدر داشته باشند و تسامح را شعار خود قرار دهند.
دولت قطر نیز همبستگی و حمایت کامل خود را از اردن و تصمیمات پادشاه این کشور برای حفظ امنیت و ثبات و تقویت روند پیشرفت و شکوفایی اعلام و تأکید کرد که امنیت و ثبات اردن بخش جدایی ناپذیر از امنیت و ثبات قطر است.رئیس ستاد مشترک ارتش اردن ضمن تکذیب خبر منتشر شده درباره بازداشت «حمزه بن حسین» ولی‌عهد سابق این کشور اعلام کرد که از شاهزاده اردنی خواسته شده تا تحرکات خود علیه امنیت این کشور را متوقف کند.

کد مطلب: 117529
 
Share/Save/Bookmark