میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۰۵
 
 
ارزیابی کارشناس مسائل سیاست خارجی از غنی سازی ۶۰ درصدی
حق مسلم ملت ایران
حق مسلم ملت ایران
 

کارشناس مسائل سیاست خارجی معتقد است؛ اگر در هفته‌های آینده همچنان طرف غربی بر ادامه بی‌تعهدی و لغو نکردن تحریم ها پافشاری کند و در شورای حکام قطعنامه‌ای علیه ایران صادر شود جمهوری اسلامی ایران ناچار است تمام تعهدات خود را لغو و سطح غنی سازی را ۶۰ درصد و بالاتر افزایش دهد و این حق مسلم ایران است که از همه ابزارهای فشار علیه آمریکا و کشورهای اروپایی استفاده کند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی دوشنبه هفته گذشته در دیدار رییس و منتخبان ملت در مجلس خبرگان، ادبیات روزهای اخیر آمریکا و سه کشور اروپایی در مورد ایران را ادبیاتی مستکبرانه، طلبکارانه و غیرمنصفانه دانستند و گفتند: نتیجه این ادبیات جز منفورتر شدن آنها نزد ملت ایران نخواهد بود، ضمن آنکه جمهوری اسلامی از مواضع منطقی خود در موضوع هسته‌ای کوتاه نخواهد آمد و بر اساس مصلحت و نیاز کشور تا آنجا که لازم باشد، حتی تا غنی‌سازی ۶۰ درصد پیش خواهد رفت.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای ادبیات آمریکا و سه کشور اروپایی در قبال کاهش تعهدات برجامی ایران را مستکبرانه، طلبکارانه و غیرمنصفانه و ادبیاتی غلط خواندند و گفتند: جمهوری اسلامی از روز اول و تا مدت طولانی، بر اساس تعالیم اسلام به تعهدات خود عمل کرد اما طرفی که از روز اول به تعهدات خود عمل نکرد همین چهار کشور بودند، بنابراین آنها باید مورد عتاب و خطاب و بازخواست قرار گیرند.
ایشان افزودند: وقتی آمریکا از برجام خارج شد و دیگران هم با او همراهی کردند، دستور قرآن این است که تو هم تعهد را رها کن که با این حال باز هم دولت محترم ما تعهدات را رها نکرد و به‌تدریج بخشی از آنها را کاهش داد که البته این موارد نیز در صورت عمل کردن آنها به وظایف‌شان قابل برگشت است. ایشان افزودند: غربی‌ها می‌خواهند در روزی که ایران به انرژی هسته‌ای نیاز پیدا می‌کند، محتاج آنها باشد و آنها این نیاز ما را وسیله‌ای برای تحمیل، زورگویی و باج‌خواهی‌های خود قرار دهند.
ناظران سیاسی بر این باورند که رهبر معظم انقلاب اسلامی هوشمندانه مسائل مربوط به برجام را دنبال می کنند و اگر تشخیص دهند که رفتارهای آمریکا و اروپا تعدیل نشود در خصوص کاهش تعهدات و افزایش سطح غنی سازی رهنمودهای لازم را ارئه خواهند داد.

اروپایی‌ها مایل به تعامل با ایران نیستند
حسن هانی زاده کارشناس مسائل سیاست خارجی در خصوص بیانات رهبر انقلاب درباره سطح غنی سازی ایران حتی ۶۰ درصد به سیاست روز گفت: با توجه به اینکه در طول ۵ سال گذشته و بعد از توافق نامه برجام جمهوری اسلامی ایران برای ابراز حسن نیت خود به تمام تعهدات مندرج در توافق نامه برجام عمل کرد، حتی سطح غنی سازی را از ۲۰ درصد به کمتر از ۳.۵ درصد تنزل داد و هزاران ساعت بازرسان آژانس از تاسیسات هسته ای کشورمان بازرسی کردند و در طول این ۵ سال ۱۴ گزارش در خصوص فعالیت های تهران منتشر و در این گزارش‌ها تاکید شد ایران هیچ گونه تخلفی در فعالیت صلح آمیز خود ندارد، اما خروج آمریکا از توافق نامه برجام در سال ۲۰۱۸ و اعمال بیش از ۷۰۰مورد تحریم شدید علیه جمهوری اسلامی ایران نشان داد آمریکا و کشورهای اروپایی مایل نیستند با ایران تعامل صادقانه داشته باشند.
به باور هانی زاده؛ ایران بارها نسبت به کارشکنی آمریکا و اروپا برای اجرای تعهدات خود به آژانس بین المللی هشدار داده بود اما تحریم‌ها علیه ایران ادامه یافت؛ اکنون پس از کاهش یک سلسله تعهدات خود با استفاده از مکانیزم ماشه متقابل سعی دارد که به آمریکا و کشورهای اروپایی پیام دهد که ایران ابزارهای فشار قدرتمندی در اختیار دارد.
کارشناس مسائل سیاست خارجی تصریح کرد: به همین دلیل بار دیگر ایران سقف غنی سازی خود را به ۲۰ درصد افزایش داد و اگر این هشدارها بی تاثیر باشد، ایران ناچار است از حق خود برای غنی سازی اورانیوم تا سقف ۶۰ درصد استفاده کند؛ لذا پس از هشدارهای ایران رافائل گروسی مدیر کل آژانس بین المللی اتمی برای مذاکره با ایران وارد تهران شد و مقامات جمهوری اسلامی ایران برای دادن آخرین فرصت به آژانس در حقیقت آمادگی خود را برای همکاری با آژانس اعلام کردند.
هانی زاده معتقد است؛ به نظر می‌رسد اگر در هفته‌های آینده اتفاقی به سود ایران رخ ندهد جمهوری اسلامی ایران ناچار است تمام تعهدات خود را لغو و سطح غنی سازی را ۶۰ درصد و بالاتر افزایش دهد و این حق مسلم ایران است که از همه ابزارهای فشار متقابل علیه آمریکا و کشورهای اروپایی استفاده کند.
وی به بیانات هفته گذشته رهبر انقلاب پیرامون افزایش سطح غنی سازی اشاره و خاطرنشان کرد: بدیهی است که رهبر معظم انقلاب اسلامی هوشمندانه مسائل مربوط به برجام را دنبال می کنند اگر تشخیص دهند که رفتارهای آمریکا و اروپا تعدیل نشود در خصوص کاهش تعهدات و افزایش سطح غنی سازی رهنمودهای لازم را ارئه خواهند داد. 

نویسنده: هدی دهقان بذرافشان

کد مطلب: 117321
 
Share/Save/Bookmark