میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۲۲:۱۲
 
 
صبوری تهران در برابر گستاخی آنکارا حدی دارد!
بد مستی ترکیه!
بد مستی ترکیه!
 

ترکیه مست از ائتلافی است که با اسرائیل و عربستان سعودی بسته است،‌ گمان می رود دولتمردان این کشور که با سیاست‌های خود کشورشان را به لبه پرتگاه کشانده‌اند، لطمات بسیاری بر پیکر مردم ترکیه وارد ساخته اما هنوز برای آنها درس عبرت نشده است. کافی است این مستی از سر دولتمردان آنکارا برود آنگاه دیگر دیر است.
ضرب المثل پا را از گلیم خود درازتر کردن حکایت این روزهای ترکیه است که مقامات این کشور با گستاخی هرچه تمام مواضعی تند علیه جمهوری اسلامی اتخاذ کرده‌اند.
چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه در نشست امنیتی مونیخ مدعی شده: سیاست فرقه گرایانه ایران صلح را در بسیاری از کشورها تضعیف می‌کند؛ ایران در تلاش است که سوریه و عراق را به دو دولت شیعه تبدیل کند؛ ایران با دخالت در یمن، بحرین و عربستان ثبات را تضعیف می‌کند.
اظهارات گستاخانه این وزیرخارجه در حالی مطرح شده که با مواضع و اصول سیاست خارجی جمهوری اسلامی بطور کامل منافات دارد.
این کشور از سوی ایران برای مشارکت و هم اندیشی در نشستی که جز صلح، ثبات و حفظ تمامیت ارضی ملت و دولت سوریه دعوت شده اما گویا ظرفیت حسن نیت و روی خوش نشان دادن را ندارد.
مقامات ترکیه از این فضا بیشتر به دنبال بهره برداری‌های سیاسی خود هستند و هم رنگ شدن با مواضع سعودی- آمریکایی نیز بطورحتم برای آنها امتیازاتی دارد که زبان گزاف و گستاخی علیه جمهوری اسلامی ایران را برگزیدند.
حتی خود آنکارا می‌داند سیاست ایران بر اساس حسن همجواری، توجه به استقلال کشورها و پرهیز از هرگونه تفرقه و جدایی میان مذاهب در منطقه است به همین دلیل در مبارزه با گروهک‌های تروریستی ایران پیش قراول است.
البته در کنار اظهارات اوغلو همتای سعودی وی نیز اتهامات بی‌اساسی را علیه ملت ایران روا داشت چنانچه عادل‌الجبیر مدعی شد: " ایران بزرگترین کشور حامی تروریسم است؛ حمایت‌های ایران از تروریسم افزایش پیدا کرده است؛ ایران و شبه نظامیان تحت حمایت این کشور از ناامنی در چندین کشور حمایت می‌کنند؛ ایران با ارسال سلاح برای نیروهای یمنی قطعنامه شورای امنیت را نقض کرده است."
این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که همه افکار جهانی می‌داند که ترکیه و عربستان و متحدان غربی آنها پول‌های فراوانی خرج تجهیز تروریست‌ها کرده‌اند تا با ایجاد تفرقه و آشوب و جنگ، ثبات و‌آرامش را از منطقه بگیرند و بتوانند طرح خاورمیانه جدید را به سهولت پیاده کنند.
البته پاسخ این گزافه گویی‌ها را دیروز سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در نشست خبری با خبرنگاران داد چنانچه وی مطرح کرد در مورد ترکیه صبوری خواهیم کرد ولی صبوری حدی دارد.
وی افزود: بعد از کودتای نافرجام در ترکیه، ایران حمایت‌های لازم را در مواقع حساس از ترکیه انجام داد و ما نمی‌دانیم که باید به آنها بابت برخی مواضعی که اتخاذ می‌کنند، حق بدهیم یا نه؛ اما به هر حال به دلیل وضعیت بی‌ثبات و نگران‌کننده‌ای که در آن کشور حاکم است، برخی سیاسیون آن کشور، رفتارهایی را از روی عصبانیت و فرافکنی انجام می‌دهند، چرا که می‌خواهند بر مشکلات داخلی و خارجی خود سرپوش بگذارند.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی تصریح کرد: باید آرزو کرد که ترکیه به عنوان کشوری قدرتمند و همسایه خوبی برای ما باقی بماند و به صلح و ثبات منطقه کمک کند و دعا کنیم که آنها بتوانند از این مرحله حساس خارج شوند و نهایتاً امیدواریم همکاری‌های خوبی را که از گذشته با آن کشور داشتیم را بتوانیم همچنان ادامه دهیم.
قاسمی دو شب پیش نیز گفته بود: کسانی که در سودای خام بازگشت به امپراطوری‌اند و به اقدامات مداخله‌گرایانه، غیرقانونی و غیرمشروع و حمایت از گروه‌های تروریستی دست زده و موجب خونریزی و افزایش تنش و بی‌ثباتی در منطقه می‌شوند، نمی‌توانند با فرافکنی از زیربار مسئولیت چنین اقداماتی شانه خالی کنند.

اتهامات مقامات ترکیه نسبت به ایران قابل فراموشی نیست
وابسته نظامی سابق ایران در عربستان سعودی با بیان اینکه همه می‌دانند که الگوی ترکیه کنونی "جمهوری اسلامی ایران" بوده است، خاطرنشان کرد: آنها در چند سال اخیر به اشتباه فکر می‌کردند مجددا می‌توانند امپراطوری عثمانی را شکل دهند غافل از آنکه شرایط جهانی و منطقه‌ای به هیچ وجه اجازه این کار را به آنها نخواهد داد.
عباسعلی منصوری آرانی عضو سابق کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ، با اشاره به صحبت‌های ضدایرانی مطرح شده در نشست امنیتی مونیخ توسط مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه اظهار کرد: ما طی سالیان گذشته شاهد اشتباهات استراتژیک فراوانی در تصمیمات ترکیه‌ای‌ها بوده‌ایم که این تصمیمات اشتباه هم در درون ترکیه، هم در منطقه، هم در میان کشورهای مسلمان و هم در سطح بین‌الملل، تبعات منفی فراوانی را به دنبال داشته است.
وی با بیان اینکه اتهام زنی‌های اخیر مقامات ترکیه علیه ایران در نشست امنیتی مونیخ نشان دهنده اشتباه آنها در محاسباتشان است، افزود: "اشتباه در محاسبات"، زوایه گرفتن‌های طولانی مدت را به دنبال دارد؛ این اشتباهات می تواند تاثیرات منفی فراوانی را در روابط ایران و ترکیه در سالهای آتی ایجاد کند که جبران آن بسیار سخت خواهد بود. منصوری آرانی در ادامه با بیان اینکه گزافه‌گویی‌های مقامات ترکیه مبنی بر اینکه "ایران می‌خواهد حکومتهای شیعه در عراق و سوریه مستقر کند"، صرفا برای منحرف کردن اذهان مردم سوریه و عراق است، تاکید کرد: این اتهامات مقامات ترکیه نسبت به ایران به این سادگی‌ها قابل پاک شدن و فراموشی نیست.
استاد دانشگاه نظامی دافوس در ادامه این سوال را مطرح کرد: جمهوری اسلامی ایران به رای مردم دو کشور عراق و سوریه احترام می‌گذارد اما آیا واقعا ترکیه نیز برای رای مردم این دو کشور بحران‌زده احترامی قائل است؟
وابسته نظامی سابق ایران در عربستان سعودی در پایان با بیان اینکه همه می‌دانند که الگوی ترکیه کنونی "جمهوری اسلامی ایران" بوده است، خاطرنشان کرد: آنها در چند سال اخیر به اشتباه فکر می‌کردند مجددا می‌توانند امپراطوری عثمانی را شکل دهند غافل از آنکه شرایط جهانی و منطقه‌ای به هیچ وجه اجازه این کار را به آنها نخواهد داد. گفتنی است مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه یکشنبه در نشست امنیتی مونیخ اتهاماتی بی‌اساس و نخ نما شده را با هدف فرافکنی و منحرف کردن افکار عمومی مطرح کرد.
او مدعی شد: "سیاست فرقه‌گرایانه ایران صلح را در بسیاری از کشورها تضعیف می‌کند؛ ایران در تلاش است که سوریه و عراق را به دو دولت شیعه تبدیل کند؛ ایران با دخالت در یمن، بحرین و عربستان ثبات را تضعیف می‌کند".

رجزخوانی‌‌های ضدایرانی ترکیه به پشتوانه ترامپ است
کارشناس مسائل غرب آسیا گفت: رجزخوانی‌های اخیر "عادل‌الجبیر و مولود چاووش اوغلو" وزرای خارجه آل‌سعود و ترکیه در نشست امنیتی مونیخ و مواضع و صحبتهای ضدایرانی آنها، نشان از تکیه دادن عربستان و ترکیه به ترامپ به عنوان رئیس جمهور جدید آمریکا داشت.
رضا سراج در گفت‌وگو با میزان، با اشاره به صحبت‌های ضدایرانی مطرح شده در نشست امنیتی مونیخ اظهار کرد: رجزخوانی‌های اخیر "عادل‌الجبیر و مولود چاووش اوغلو" وزرای خارجه آل‌سعود و ترکیه در نشست امنیتی مونیخ و مواضع و صحبتهای ضدایرانی آنها، نشان از تکیه دادن عربستان و ترکیه به ترامپ به عنوان رئیس جمهور جدید آمریکا داشت.

کد مطلب: 98592
 
Share/Save/Bookmark