میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۱۲
 
 
وزیر خارجه پیش از پایان بررسی سؤال مجلس را ترک کرد
دفاع ظریف از اظهاراتش درباره پولشویی

وزیر امور خارجه که برای پاسخ‌گویی به سؤال نمایندگان در صحن علنی مجلس حضور یافته بود، پیش از پایان بررسی سؤال، مجلس را ترک کرد.
محمدجواد ابطحی نماینده سوال کننده،‌ در انتقاد به رفتن وزیر امور خارجه از صحن علنی مجلس گفت: این اقدام وزیر امور خارجه توهین به مجلس و خلاف آیین‌نامه است.
ابطحی با بیان اینکه وزیر حق ترک جلسه را ندارد گفت: اینکه آقای ظریف یکطرفه حرف بزند و همه را متهم کند که نمی‌شود.
نماینده مردم خمینی‌شهر در مجلس اضافه کرد: وزیر امور خارجه در مورد انفعال در قبال برجام و اظهاراتش در مورد پولشویی در ایران حرفی نزد این چه استدلالی است که‌ آقایان پول داده‌اند تا عده‌ای با FATF مخالفت کنند؟
ابطحی در ادامه از مسعود پزشکیان که ریاست جلسه را برعهده داشت خواست تا ادامه بررسی این سوال را به جلسه بعدی مجلس موکول کند.
مسعود پزشکیان در پاسخ به سخنان ابطحی گفت: شما حرفتان را بزنید در مورد آیین‌نامه در هیات رئیسه صحبت خواهیم کرد.
وی افزود: جلسه بعد که آقای ظریف برای پاسخ به سوال آقای ذوالنور به مجلس آمدند اظهارات شما را هم می‌شنوند.
وی ادامه داد: کاری که ظریف انجام داد اشتباه بود.
پزشکیان خاطرنشان کرد: اگر آقای ظریف ۸ دقیقه دیگر در مجلس می‌ماند اشکالی پیش نمی‌آمد لذا اقدام وی قابل قبول نیست.
وزیر امور خارجه در پاسخ به پرسش ابطحی گفت: بیشترین تلاش برای مقابله با حرکت غربی‌ها جهت مقابله با پولشویی را جمهوری اسلامی و وزارت امور خارجه انجام داده است.
محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه در نشست علنی مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوال محمد جواد ابطحی نماینده خمینی شهر مبنی بر علت اظهارات وزیر خارجه در باب پولشویی به میزان ۳۰ هزار میلیارد تومان در ایران و انفعال در برابر وقت کشی سه کشور فرانسه، آلمان و انگلیس اظهار داشت: روز گذشته(شنبه) شورای امنیت ملی تصمیم گرفت که جلسه خود را امروز(یکشنبه) ساعت ۱۵ برگزار کند، از هیئت رئیسه مجلس درخواست کردم که طرح سوال از بنده را عقب انداخته تا سر فرصت جواب دهم که با آن مخالفت شد.
وی افزود: امروز برای هشتمین بار در طول سه ماه گذشته برای پاسخ به سوال در صحن مجلس حاضر شده و به جلسه شورای امنیت نرفتم.
وزیر امور خارجه بر همین اساس اضافه کرد: بیشترین تلاش برای مقابله با حرکت غربی‌ها جهت مقابله با پولشویی را جمهوری اسلامی و وزارت خارجه انجام داده است بعد از آخرین اقدام گروه ویژه مالی (FATF) علیه ایران بنده تندترین دفاع را از موضع جمهوری اسلامی کردم.
وی ادامه داد: وظیفه من دفاع و حمایت از جمهوری اسلامی است و شاید مقداری عقل داشته باشم که در خارج از کشور صبحتی نکنم که به خاطر آن صحبت بخواهم دفاع کنم.
ظریف اظهار داشت: بنده مسئول سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران هستم و سیاست ما در مقابل گروه ۱+۴ در هیئت نظارت هسته‌ای تصویب می‌شود و بنده موظف به اجرای آن هستم و جمهوری اسلامی به هیچ‌وجه انفعال در برابر غرب و اروپایی‌ها ندارد.
ظریف تاکید کرد: اتهاماتی که به جمهوری اسلامی وارد می‌کنند این است که به این کنوانسیون‌ها نمی‌پیوندد چراکه نمی خواهد با تروریسم و پولشویی مقابله کند ولی آنچه من عرض کردم این بود که گروه‌های فشاری هستند که آنها منافع مالی شخصی دارند.
وی افزود:حالا شما می‌توانید در تلویزیون ببینید که در دادگاه سلطان سکه درخصوص روش‌های پولشویی چه گفتند.
وی گفت: دامن نظام جمهوری اسلامی از این حرف‌ها مبرا است، آنچه بنده عرض کردم در جهت حرف هایی است که در خارج از کشور در حمایت از جمهوری اسلامی زده می‌شوند و آن این است که منافعی که باعث می‌شود با این حرکت‌ها مخالفت باشد، منافع دارنده پول هستند و مواردی هست که هزار-هزار میلیارد تومان پولشویی توسط باندهای قاچاق سکه و ارز رد و بدل می‌شود و امروز در دادگاه های جرایم اقتصادی مورد بررسی قرار می‌گیرد.
وزیر امور خارجه تصریح کرد: کسانی که این حرف‌های بنده را که حمایت از نظام جمهوری اسلامی است، تبدیل به حمایت از مخالفت با نظام می‌کنند، باید پاسخ دهند که چرا حرف‌هایی برخلاف امنیت ملی می‌زنند.
ظریف در بخش دیگری از سخنانش گفت: بنده قبلا هم سخنرانی کرده و گفته‌ام که آمریکا در دنیا علم مذاکره را به دست گرفته است. چنین کشوری که قانون‌شکن است و باید چهره نفاق‌آلودش برای همه مشخص شود، دارای چنین مشخصه‌ای است. وی افزود: ما نباید اجازه دهیم که آمریکا ادعا کند ما آماده مذاکره بی‌قید و شرط با آنها هستیم و این گونه بگوید که ایران اهل مذاکره نیست.
وزیر امور خارجه ادامه داد: بنده باز هم می‌گویم که منافع شدیدی در کشور برای جلوگیری از مقابله ایران با پولشویی وجود دارد. ما اصلا کاری به خارجی‌ها نداریم.
وی افزود: بحث اصلی ما مقابله جمهوری اسلامی با پولشویی است و این در واقع چیزی است که رهبری فرمودند.
ظریف خاطرنشان کرد: مشخص است که خطاب رهبری چه افرادی هستند. اگر می‌خواهید به صداها و صحبت‌های بیگانه توجه کنید ببینید از من نقل می‌کنند یا از آقای شریعتمداری (حسین شریعتمداری) که به بنده حمله کرده بود. ببینید از چه کسی نقل کرده و برای چه کسی جشن گرفته‌اند.
وی با طرح این سوال که آیا برای حرف من بوده که گفته‌ام نظام جمهوری اسلامی حامی تروریست نیست، بلکه گروه‌های فشاری هستند که از پولشویی منفعت می‌برند. آنها هزاران میلیارد تومان از بحث پولشویی نفع می‌برند که در غیر این صورت نیاز نبود قوه قضائیه و دولت ۶۰ صفحه آیین‌نامه برای بحث مقابله پولشویی به تصویب برسانند.
ظریف گفت: دو هفته گذشته دولت و قوه قضائیه ۶۰ درصد آیین‌نامه تصویب کرد؛ بنابراین اگر پولشویی در ایران وجود ندارد و گروه‌های فاسد پولشویی نمی‌کنند پس سلطان سکه را به چه جرمی اعدام کردند؟
وزیر امور خارجه در پایان گفت: در دوره قبلی که ناگزیر به مذاکره با آمریکا شدیم به دلیل علاقه ما به مذاکره با آمریکا و اعتماد به آن نبود. اگر ما به آمریکا اعتماد داشتیم ۱۵۰ صفحه توافق نمی‌نوشتیم و در دو خط توافق را تمام می‌کردیم. عین همان کاری که با کره شمالی کردند. ما اگر به آمریکا اعتماد داشتیم شروع بند ۳۶ برجام این جمله نبود که اگر ایران معتقد باشد که آمریکا و طرف‌های دیگر برجام تعهدات خود را اجرا نکردند.

کد مطلب: 111426
 
Share/Save/Bookmark