میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۹ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۰۸
 
 
عملیات نصر من الله مهمتر از عملیات آرامکو
پس از حمله پهپادی یمن به تأسیسات نفتی آرامکو، عملیات زمینی نیروهای انقلابی یمن در نجران عربستان شکل گرفت...

پس از حمله پهپادی یمن به تأسیسات نفتی آرامکو، عملیات زمینی نیروهای انقلابی یمن در نجران عربستان شکل گرفت.
آرامکو یک مجتمع نفتی بزرگ در عربستان سعودی است که اکنون بخشی از آن به خاطر آسیب هایی که از حمله پهپادی ارتش و نیروهای مردمی یمن خورده، تعطیل است.
تأسیسات نفتی عربستان از حساس ترین مراکز این کشور است که اگر آسیب ببیند بر اقتصاد سعودی ها تأثیر مستقیم می گذارد.
عربستان سعودی، ایران را متهم به دست داشتن در حمله به آرامکو کرده است بدون آن که بتواند مدرکی برای اثبات ادعای خود ارائه دهد.
آمریکا و اروپا نیز سیاست متهم کردن ایران را در پیش گرفته اند، حامیان سعودی، برای آن که بتوانند این گاو شیر ده را بیشتر بدوشند، سعی دارند تا تنش های منطقه ای را افزایش دهند، که نتیجه آن فروش سلاح بیشتر، دریافت پول بیشتر و حضور بیشتر در منطقه خلیج فارس خواهد بود.
نیروهای انقلابی و مردمی یمن در تازه ترین عملیاتی که علیه تجاوزگری سعودی ها انجام داده اند، در یک عملیات زمینی در عمق خاک عربستان سعودی، با رمز «نصر من الله» توانستند ضربات سنگینی بر پیکر ارتش سعودی و مزدوران آن وارد کنند. در این عملیات ده ها تانک و نفر بر زرهی ارتش سعودی هدف قرار گرفت ونابود شد و ده ها فروند دیگر به غنیمت گرفته شد. عملیات نصر من الله از سوی نیروهای یمن، بیش از ۳ هزار اسیر را نیز در پی داشت و بیش از ۵۰۰ نفر از مزدوران جنایتکار سعودی به هلاکت رسیدند.
عربستان سعودی درباره این عملیات تاکنون واکنش درخور توجهی از خود نشان نداده است، در حالی که شاید بتوان گفت این عملیات، از عملیات علیه تأسیسات نفتی آرامکو مهم تر باشد. عملیات نصر من الله نیروهای یمن، نخستین عملیات گسترده زمینی پس از آغاز جنگ علیه این کشور است.
این عملیات استعداد نظامی و توانمندی تهاجمی نیروهای یمنی را نشان می دهد که تا چه اندازه می توانند بر روی زمین نیز وارد عمل شوند. برتری هوایی، دریایی، پدافندی و حتی زمینی ارتش آل سعود مقابل نیروهای مردمی و ارتش یمن، بر کسی پوشیده نیست، اما می‌بینیم در صحنه عمل اتفاق دیگری می‌افتد.
ارتش رژیم سعودی هم از نظر تجهیزات و تسلیحات نظامی و هم از نظر تعداد نیروهای انسانی از یمن بیشتر است، اما با این وجود می بینیم که پس از ۵ سال حملات وحشیانه آل سعود، این یمن است که دست برتر را دارد.
عملیات آرامکو، تأثیرات و اهمیت خاص خود را دارد و عملیات نصر من الله نیز به گونه دیگری تأثیر گذارتر و حساس تر از حمله به آرامکو، معادلات جنگ علیه یمن را تحت تأثیر خود قرار داده است.
آل سعود با شکل گیری روند تازه ای از جنگ در یمن، که قدرت یمنی ها را نشان می دهد، راهی جز ترک مخاصمه و حمله به این کشور و مردم مظلوم آن را ندارد، اما به نظر نمی رسد که قصد پایان جنگ را هم داشته باشد. با وجود جنگ طلبی سران سعودی، سرنوشتی جز شکست برای آنها رقم نخواهد خورد، شاید مقرر شده است که آل سعود به دست مجاهدین یمنی سرنگون شود و به یک عمر تحریف و انحراف در اسلام پایان داده شود. رهبر معظم انقلاب در نخستین روز فروردین سال ۹۸ در حرم مطهر رضوی درباره آینده عربستان سعودی پیش بینی کردند؛ «غربی‌ها، مراکز تولید موشک و نیروگاه هسته‌ای در دولت سعودی درست می‌کنند، چون وابسته به آن‌هاست، البته بنده ناراحت نمی‌شوم، چون ‌می‌دانم در دوران نه چندان دوری به دست مجاهدان اسلامی خواهد افتاد.»
سیدعبدالملک الحوثی رهبر انصارالله یمن نیز خطاب به بن سلمان گفته؛ «وقتی دریا با توست، جو با توست، خشکی با توست، نفت با توست، پول با توست، مزدوران با تو هستند، آمریکا و اسرائیل و انگلیس و فرانسه و اتحاد کشورهای عربی با تو هستند اما پیروز نمی‌شوی، یقین بدان که خدا با تو نیست.» 

نویسنده: محمد صفری

کد مطلب: 111020
 
Share/Save/Bookmark