میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۷ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۵۲
 
 
۵۷ سازمان حقوق بشری خواستار تحقیق مستقل درباره جنایات عربستان در یمن شدند
شهادت ۱۱۷۰۰ یمنی در حملات سعودی
شهادت ۱۱۷۰۰ یمنی در حملات سعودی
 

وزارت حقوق بشر یمن در بیانیه‎ای‌ از کشته شدن بیش از ۱۱۷۰۰ یمنی در حملات مستقیم ائتلاف سعودی با سلاح‌های غیرمجاز خبر دادند در حالی که همزمان ۷۵ سازمان حقوق بشری خواستار تحقیق درباره جنایات سعودی در یمن شدند.
وزارت حقوق بشر یمن در صنعاء اعلام کرد که از آغاز جنگ عربستان علیه یمن در مارس سال ۲۰۱۴ تاکنون، بیش از ۱۱۷۰۰ یمنی در بمباران و حملات هوایی مستقیم عربستان سعودی با سلاح‌های غیرمجاز کشته شده‌اند. جنگ عربستان علیه یمن از ۲۵ مارس سال ۲۰۱۵ (ششم فروردین‌ماه سال ۱۳۹۴) به بهانه بازگرداندن قدرت یمن به عبدربه منصور هادی رئیس‌جمهور فراری و مستعفی این کشور آغاز شد و برای سومین سال متوالی همچنان ادامه دارد.در سایه تداوم حملات ائتلاف تحت فرماندهی عربستان به یمن؛ ۵۷ سازمان حقوق بشری با ارایه درخواستی به شورای حقوق بشر سازمان ملل خواستار تحقیق مستقل درباره جنایات و نقض قوانین بین‌المللی در یمن شدند.
این سازمانها تاکید کرده‌اند که نقض خطرناک قوانین حقوق بشر بین‌المللی و قوانین بشردوستانه بین‌المللی در یمن صورت می‌گیرد. جان فیشر مدی دفتر سازمان دیده بان حقوق بشر در ژنو گفت: حمایت ثابت از اجرای تحقیق بین‌المللی درخصوص موارد نقض حقوق بشر و قوانین بین‌المللی در یمن امروز قوی‌تر از هر زمانی دیگری است.
وی از کشورهای عضو شورای حقوق بشر سازمان ملل خواست تا به فشارهای سیاسی تن ندهند. فیشر افزود: این کشورها دو بار به فشار ائتلاف تحت فرماندهی سعودی‌ها تن داده‌اند و موضعی اصولی در برابر جنایت‌های جنگی مکرر در یمن اتخاذ نکرده‌اند. این درخواست درپی جدیدترین جنایت ائتلاف تحت فرماندهی سعودی‌ها در روز جمعه در منطقه فج عطان واقع در جنوب یمن مطرح شده است. در حمله جنگنده‌های ائتلاف به این منطقه ۱۴ غیرنظامی یمنی از جمله ۵ کودک کشته شد.
دولت سعودی در قالب ائتلاف خود از سه سال پیش جنگ همه‌جانبه علیه یمن را به راه انداخت که تاکنون به کشته شدن بیش از هشت هزار نفر و زخمی شدن هزاران یمنی دیگر، انهدام ساختار زیربنایی این کشور، آوارگی میلیون‌ها نفر و شیوع بیماری‌های واگیردار و قحطی در این کشور منجر شده است. نیمی از بیمارستان‌ها و درمانگاه‌های یمن بسته شده و سایر بیمارستان‌ها و درمانگاه‌ها نیز از کمبود شدید تجهیزات و داروهای لازم رنج می‌برند.
شمار مبتلایان به وبا به حدی است که بیمارستان‌ها و درمانگاه‌های باقی مانده مملو از بیماران است. تعداد آنها به حدی است که پزشکان مجبور شده‌اند تا در چادرهای برپا شده یا حتی روی زمین به مداوای بیماران بپردازند. همزمان صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) نیز اعلام کرده است که در سایه جنگ یمن، چهار میلیون و پانصد هزار دانش‌آموز از رفتن به مدرسه محروم شده اند.
خبر دیگر از یمن آنکه در چارچوب مبارزه واحد با سعودی، سخنگوی انصارالله گفت این جنبش و حزب کنگره مردمی یمن در مورد اختلافات به توافق رسیده اند. انصارالله و حزب کنگره مردمی یمن توافق کردند درباره حوادث اخیر به صورت حرفه‌ای و بی‌طرفانه تحقیقاتی انجام شود و تا کامل نشدن این تحقیقات کسی اظهارنظر پیش‌دستانه درباره نتایج تحقیقات نداشته باشد. محمد عبدالسلام، سخنگوی جنبش انصارالله یمن از توافق جنبش انصارالله با حزب کنگره مردمی یمن به رهبری عبدالله صالح برای پایان دادن به تنش‌هایی خبر داد که درپی اتفاقات پنجشنبه گذشته رخ داده بود.
محمد عبدالسلام افزود: در توافق صورت گرفته میان انصارالله با حزب کنگره مردمی یمن بر یکی شدن تمام تلاش‌ها برای مقابله با دشمن و وحدت جبهه داخلی و جلوگیری از تفرقه تاکید شده است. ادامه دیدارها میان تشکل‌های سیاسی و ایجاد راه‌حل و پیشنهادهای رسانه‌ای و سیاسی از دیگر بندهای این توافق‌نامه است. در همین حال ارتش یمن و انصارالله یک فروند موشک «زلزال۲» و بیش از ۲۷ موشک «کاتیوشا» را به سمت مناطق و پایگاه‎های نظامی در نجران واقع در جنوب عربستان شلیک کردند.
منابع امنیتی یمن از کشته شدن یک نظامی سعودی به دست تک‎تیراندازان ارتش یمن و انصارالله در منطقه عسیر واقع در جنوب یمن خبر دادند. منابع خبری در آماری غیررسمی از افزایش تعداد تلفات نظامیان سعودی در حملات نیروهای یمنی به مرزهای جنوبی عربستان به ۶۷ نفر طی ۴ ماه گذشته خبر دادند که با کشته شدن این نیروی نظامی، تعداد تلفات نظامیان سعودی به ۶۸ نفر رسید.

کد مطلب: 100725
 
Share/Save/Bookmark