میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۹ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۴۰
 
 
ماموریت در ریاض

مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا در اولین سفر غرب آسیایی خود که تنها ۲ روز پس از تصدی پست جدید صورت می‌گیرد، وارد عربستان شد. وی در سفر به ریاض با «سلمان بن‌عبدالعزیز» شاه سعودی و «عادل الجبیر» وزیر خارجه دیدار و گفت‌وگو کرد و پس از آن به فلسطین اشغالی سفر کرد تا با «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی رایزنی کند و پس از آن به «امان» پایتخت اردن خواهد رفت تا با عبدالله دوم دیدار داشته باشد. حال این سوال مطرح می‌شود که هدف وی از این سفر چیست و چرا اولین سفر وی بعد از حضور در نشست ناتو به این مناطق است.؟
بررسی مواضع گذشته پومپئو و نیز سیاست آمریکا در منطقه نشان می‌دهد که آمریکا مجموعه‌ای از اهداف را برای منطقه تعریف کرده است که در چند محور صورت می‌گیرد. بخشی از سیاست‌های کلان آمریکا سرکیسه کردن کشورهای با فروش تسلیحات و پرداختن هزینه‌های حضور آمریکا در منطقه است. با توجه به این اهداف و نیز هزینه‌های بسیاری که ولیعهد سعودی در سفر به آمریکا پرداخته می‌توان گفت پومپئو با سفر به ریاض سعی دارد تا خواست سعودی مبنی بر متحد اصلی آمریکا بودن را اجرایی سازد تا در ازای آن امتیازات اقتصادی بسیاری کسب نماید که فروش تسلیحات بیشتر و پرداخت هزینه‌های نظامی آمریکا در سوریه از آن جمله است. البته باید در نظر داشت که پرونده سازی و ایجاد فضای منفی علیه ایران بخشی از این سیاست است چنانکه ترامپ پس از دیدار با مرکل اعلام کرد که شرکای منطقه‌ای آمریکا باید هزینه‌های بیشتری برای مهار ایران در منطقه بپردازند چنانکه از ابعاد سفر پومپئو نیز رایزنی درباره ایران عنوان شده است.
نکته دیگر در سفر وی را باید در اهداف او در قبال رژیم صهیونیستی عنوان کرد. پومپئو بارها ارادت خود به رژیم صهیونیستی را اعلام داشته است لذا این سفر در حالی که بیانگر این ارادت است اقدامی در چارچوب روند سازش نیز خواهد بود. وی ابتدا به عربستان می‌رود تا خواسته‌های آمریکا و نظر عربستان در باب روند سازش را دریابد و بعد به سرزمین‌های اشغالی می‌رود تا خواسته‌های صهیونیست‌ها و البته اقداماتش در عربستان را به تل آویو گزارش دهد و سپس راهی اردن می‌شود تا خواسته‌های صهیونیست‌ها را به اردن که از محورهای سازش منطقه‌ای است منتقل سازد.
به عبارتی این سفر بعد دیگری از خیانت به فلسطین است که در لوای ایران‌هراسی و البته روند صلح در منطقه صورت می‌گیرد. پومپئو با این سفر سعی دارد تا محور سیاست‌خارجی آمریکا یعنی همگرایی با سعودی و صهیونیست‌ها و تشدی فشارها بر جبهه مقاومت را به نمایش گذارد. رفتاری که نتیجه آن تشدید بحران در منطقه خواهد بود. 

نویسنده: فرامرز اصغری

کد مطلب: 104172
 
Share/Save/Bookmark