میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه گزارش
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۲۲:۳۲
 
 
سنت پسندیده یاد اهل قبور در روزهای پایانی سال؛
سال را با یاد شهدا بدرقه کنیم
سال را با یاد شهدا بدرقه کنیم
 

موسم بهار از راه می‌رسد و کم‌کم باید سال ۹۵ را به خاطره‌ها سپرد و چه زیباست سنتی که ایرانیان در یاد کردن خاطره‌های سال‌های قبلشان داشته و بر همین اساس بر سر مزار عزیزان از دست رفته خود در روزهای پایانی سال حاضر می‌شوند زیبایی دیدن این لحظات وقتی مضاعف می‌شود که عده‌ای را می‌بینی که لحظات پایانی سال را در مزار شهدا سپری کرده به یاد آنهایی که امروز گمنام در زیر خروارها خاک خوابیده‌اند، آنها رفتند تا امروزمان درگیر آرامش باشد و امروز عده‌ای برای قدردانی از آنهایی‌که حتی نخواستند نامشان به عنوان قهرمان ملی ثبت شود به صف شده‌اند. آمده‌اند تا سالشان را به یاد ایثارگرانی به پایان برسانند که در لحظه لحظه زندگی و هشت سال دفاع مقدس بی‌آنکه به گذر زمان توجه کنند برای آبادی و آرامش این آب و خاک جنگیده‌اند.
این روزها دیدن صحنه حضور مردم قدردان بر سر مزار شهدای گمنام، شهدای انقلاب و جنگ و شهدای مدافع حرم دیدنی است چون به خانواده‌هایی‌که برای آرامش امروز مردم عزیزانشان را فدا کرده‌اند یادآوری شود که مردم ایران قدرشناسند هر چندکه ممکن است دلخوری‌ای از مسئولان و برخی دست‌اندرکارانی که مسبب ایجاد املاک نجومی، اختلاف طبقاتی، حقوق‌های نجومی و برخی رانت‌ها و اختلاس‌ها هستند دلخور باشند و به قول رهبری از این اتفاقات گله داشته باشند اما با همه گلایه‌های به حق از مسئولانی که امروز قصورشان آنها را آزرده کرده است، قدر ایثارگرانی را که فداکارانه جانشان را پای اعتلای کشور گذاشتند می‌دانند و حاضرند بهترین ساعات عمرشان را که به دلیل تعطیلات کنار خانواده هستند همراه با عزیزانشان بر سر مزار گمنامانی سپری کنند که آرامش امروزشان را مدیونشان هستند.
اما به همین مناسبت بهشت زهرای تهران هر ساله میزبان میلیون‌ها زائر اهل قبور و شهدا است، در همین زمینه مدیر عامل سازمان بهشت زهرا(س) نیز از توزیع گل و گلاب رایگان همزمان با روزهای آخر سال در میان زائران اهل قبور خبر داد.
مدیرعامل سازمان بهشت زهرا(س) در این‌باره گفت: به مناسبت روزهای آخر سال مراسم ویژه در بهشت زهرا(س)ی تهران برگزار خواهد شد.بر همین اساس مقرر شده ۵ هزار نیروی پلیس راهور از میدان تجریش تا بهشت زهرا(س) مسئولیت راهنمایی زائران را بر عهده داشته باشند.
اکبر توکلی با اشاره به نصب ۱۰۰ تابلوی ترافیکی در سطح بهشت زهرا(س) اظهار کرد: هم‌اکنون ۱۰۰ تابلوی ترافیکی در سطح بهشت زهرا(س) نصب شده تا شهروندان بتوانند راحت‌تر به قطعات مورد نظر خود راه پیدا کنند. وی از رفع برخی موانع فیزیکی در سطح بهشت زهرا(س) خبر داد و تصریح کرد: مقرر شده موانع فیزیکی، راهبندها و همچنین برخی مشکلات پیشین در سطح بهشت زهرا(س) برای تردد شهروندان برطرف شود.
وی با اشاره به توزیع بروشور راهنما در میان شهروندان خاطر نشان کرد: قرار است همزمان با شب جمعه آخر سال بروشورهای راهنما در اختیار شهروندان قرار گیرد تا آنها بتوانند راحت‌تر به مسیرهای مورد نظر خود دسترسی پیدا کنند.
مدیرعامل سازمان بهشت زهرا(س) درخصوص نصب بالن راهنما در بهشت زهرا(س) اظهار کرد: قرار است در ۱۵ نقطه اصلی بهشت زهرا(س) بالن‌های راهنما نصب شود و این بالن‌ها بیشتر در اطراف درهای اصلی و قطعات شهدا نصب می‌شوند.
توکلی اهدای گل به زائران قبور شهدا را یکی دیگر از برنامه‌های سازمان دانست و گفت: قرار است در میان زائران حاضر در قطعات شهدا گل،‌ گلدان و گلاب توزیع شود. وی از عطرافشانی و غبارروبی مزار شهدا خبر داد و گفت: کار عطر افشانی و غبارروبی مزار شهدا به خصوص شهدای گمنام در دستور کار قرار گرفته است، ضمن اینکه نسبت به نصب پرچم‌های جدید بر سر مزار شهدا اقدام شده است.
مدیرعامل سازمان بهشت زهرا(س) با اشاره به برپایی آخرین دعای کمیل و دعای ندبه سال در مجموعه بهشت زهرا(س) بیان کرد: آخرین دعای کمیل و دعای ندبه در سالن دعای ندبه برگزار می‌شود. وی برپایی ایستگاه‌های صلواتی را از دیگر اقدامات سازمان بهشت زهرا(س) طی روزهای آتی خبر داد و اظهار کرد: مقرر شده ۸ ایستگاه صلواتی نسبت به خدمات‌رسانی اقدام کرده تا شهروندان در روزهای آخر سال با مشکل مواجه نشوند.
وی با تاکید بر لزوم فراهم کردن شرایط به منظور تردد آسان زائران قبور شهدا و سایر اموات تصریح کرد: برای تردد آسان زائران حرم مطهر امام خمینی(ره) به سمت قطعات شهدا ۴۰ دستگاه خودروی برقی جهت جابه‌جایی شهروندان به صورت رایگان در نظر گرفته شده است.
توکلی از راه‌اندازی میدان میوه و تره‌بار در مجموعه بهشت زهرا(س) خبر داد و عنوان کرد: قرار شده مرکزی تحت عنوان میدان میوه و تره‌بار در مجموعه بهشت زهرا(س) راه‌اندازی شود تا شهروندان بتوانند نسبت به خرید محصولات مورد نظر خود اقدام کنند. وی با اشاره به برپایی مراسم ویژه تحویل سال در قطعات شهدا اظهار کرد: امسال مراسم ویژه تحویل سال را در قطعات شهدا خواهیم داشت ضمن اینکه نمایشگاه گردشگری عطر یار که شامل نمایش توانمندی اقوام و عشایر می‌شود را در ایام نوروز خواهیم داشت.
مدیرعامل سازمان بهشت زهرا(س) با ارائه توصیه‌ای به شهروندان حاضر در بهشت زهرا(س) در ایام پایانی سال گفت: انتظار ما این است که شهروندان برای حضور در بهشت زهرا(س) از وسایل حمل‌ونقل عمومی استفاده کرده ضمن اینکه زمان حضور مراقب کودکان خود باشند.
اما به جز موارد یاد شده امسال در بهشت زهرا(س) به مناسبت ولادت حضرت زهرا جشنی را تحت عنوان ماران آسمانی برپا کرده و آنهایی که مادرشان آسمانی شده است می‌توانند در این مراسم شرکت کرده و به گرامی داشت یادمادرشان در جمع کثیری از افراد بپردازند.
در عین حال یکی از نکاتی را که قرار شد سازمان بهشت زهرا(س) دنبال کند پیگیری مراسمی تحت عنوان ولادت شهدا و در عین حال پذیرفتن یک شهیدی که پدر و مادرش فوت کرده‌اند توسط زوجهای جوان باشد که البته هنوز این موارد به طورعملیاتی به اجرا در نیامده اما با همه این تفاسیر علاقه‌مندان خودش را جذب کرده است. 

مائده شیرپور

کد مطلب: 98817
 
Share/Save/Bookmark