داخلی گوناگون خبر
تاریخ انتشار : جمعه ۳ تير ۱۳۹۰ ساعت ۱۴:۴۶
 
 
ملك‌زاده با افشاگري نمايندگان دستگير شد دورانديشي خانه ملت
ملك‌زاده با افشاگري نمايندگان  دستگير شد 
دورانديشي خانه ملت
 
اميرتوحيد فاضل:
هنگامي كه رسانه ها خبر انتصاب محمدشريف ملك‌زاده به سمت معاونت وزارت خارجه كشورمان از سوي علي اكبر صالحي را منتشر كردند، ناگهان صبر و كژدار و مريز كردن‌هاي مجلس با دولت تمام شد.
همانگونه كه يكي از نمايندگان مجلس در صحن علني فرياد زد و گفت "بياييد يكبار براي هميشه رفتارهاي فراقانوني دولت را كنترل كرده و قاطعانه برخورد كنيم" مجلس رويكردي قاطع با اين انتصاب اتخاذ و به صالحي وزير خارجه اعلام كرد كه تنها يك روز براي عزل ملك‌زاده وقت دارد و گرنه طرح استيضاح وي با 35 امضا اعلام وصول خواهد شد.
صالحي البته به جلسه كميسيون امنيت ملي مجلس رفت و در آنجا ضمن اعلام برائت از اين انتصاب وعدههايي به مجلس داد.
اين درحالي است كه برخي از دولتمردان با اشاره به اختيارات وزرا و اعضاي كابينه مجلس را از ورود به بحث انتصابهاي يك وزارتخانه منع ميكردند، اما نمايندگان ناگهان در پاسخ به اين استدلالها اعلام كردند كه ملكزاده مشكل امنيتي داشته و حتي در طرح استيضاح صالحي اعلام كردند كه اين موضوع از سوي دادستان تهران به اطلاع وزير خارجه رسيده است.
عباس جعفريدولتآبادي دادستان عمومي و انقلاب تهران در اينباره در پاسخ به اين سؤال كه به تازگي درباره جايگاه دادستاني در برخي از روزنامهها تشكيك كرده و گفته بودند دادستان حق بازداشت ندارد و اساسا انگيزه اين حرفها چيست گفت: چند روز اخير فضاي نامناسبي ايجاد شد دادستان مهمترين پست قضايي در تهران است و فرق وي با ساير دادستانها اين است كه هم سطح محلي و هم سطح ملي دارد.
وي با بيان اينكه دادستاني تهران يكي از مهمترين مراجع قضايي در كشور است گفت: اينكه تشكيك كنند كه دادستان نميتواند بازداشت كند اشتباه است چون قانون بين جرائم كيفري و غير كيفري تفكيك كرده است.
وي افزود: قانون بين جرائم تفكيك كرده و دادستان ميتواند تقاضاي بازداشت و فك بازداشت كند و تمام قرارهاي بازپرسي بايد با نظر دادستان باشد و اساسا اين بحث كه در مطبوعات در خصوص بازداشت يك فرد شد اين گونه نبوده است.
دولتآبادي ادامه داد: ما با وزير خارجه تلفني پيشنهاد داشتيم درباره مسائل پيشگيرانه كه اين را به رسانهها كشانده است و بر اساس همين پيش فرضها شروع به حمله عليه دادستاني كردند.
وي گفت: اينكه روزنامها و سايتها اين تلفن خيرخواهانه دادستان را بهانهاي قرار دهند بسيار روشن است چرا كه نظر دادستان اين بود كه كشور وارد بحران نشود و قرار نيست وارد اين پاسخها شويم چون شان دادستان بالاتر از اين نوع اقدامات است. دادستاني هم اختيارات قانوني دارد و هم مايل نيست وارد اين بازيهاي سياسي شود.
همچنين شنيده‌ها حاكي از آن است كه وزارت اطلاعات نيز طي نامهاي به وزير امور خارجه صلاحيت ملكزاده براي تصدي مسئوليت جديد را رد كرده است.

استعفاي ملك زاده از معاونت وزارت خارجه
با بالاگرفتن اعتراض مجلسيان و در حالي كه اولتيماتوم نمايندگان به وزير امور خارجه رو به پايان بود، خبر استعفاي ملكزاده منتشر شد. وي در اين استعفا گفته بود: صرف نظر از جوسازیهای ناجوانمردانه و ظلم فراوانی که در این مدت در حق اینجانب روا داشتهاند، راضی نیستم آن برادر گرامی بهخاطر حقیر بیش از این متحمل فشارهای غیرمنصفانه قرار گیرد و از این جهت برای حفظ آرامش که نیاز مبرم کشور در شرایط حاضر است، خواهشمند است با استعفای اینجانب از مسئولیت معاونت اداری و مالی وزارت امور خارجه موافقت فرمایید. ضمنا اینجانب کلیه اتهامات ناجوانمردانه نسبت داده شده به خود را با صراحت هرچه تمامتر تکذیب مینمایم. اینجانب تاکنون در هیچ محکمهای دارای پرونده نبوده و فاقد هرگونه سابقه سوء میباشم.
صالحي در پاسخ به استعفانامه بلندبالاي ملكزاده به طعنه نوشت: برادر عزیز جناب آقای دکتر ملکزاده، حسبنا الله و نعم الوکیل نعم المولی و نعم النصیر، خودت را به خداوند بزرگ و متعال واگذار کن که یقینا بهترین پناهگاه است. با استعفای جنابعالی موافقت میشود و برایتان از خداوند متعال عاقبت بخیری مسالت دارم.

دستگيري ملكزاد و يكي از نزديكان بقايي
پس از استعفاي ملكزاده و در حالي كه برخي از حاميان دولت به صراحت اتهامات وي را رد ميكردند، ناگهان روز پنجشنبه گذشته خبر دستگيري وي اعلام شد.
اين خبر را ابتدا خبرگزاري فارس به نقل از يك منبع آگاه اعلام كرد. پس از آن خبرگزاریهای مهر و ایسنا، در گفتوگویی با اسماعیل کوثری نایب رئیس کمیسیون امنیتملی این خبر را تایید کردند.
همچنین خبرگزاری فارس از دستگیری یکی دیگر از اعضای گروه انحرافی در منطقه آزاد اروند خبر داد و نوشت:"مطابق این گزارش علی اصغر پرهیزگار مدیرعامل منطقه آزاد اروند توسط نیروهای امنیتی دستگیر شده است. اخبار غیر رسمی نیز حاکی از آن است که تلاش یکی از سران جریان انحرافی برای متواری ساختن وی با هوشیاری نیروهای امنیتی ناکام مانده است. علي اصغر پرهيزگار؛ مديرعامل منطقه آزاد اروند كه بازداشت شد ارتباط ديرينهاي با ليدرهاي اصلي جريان انحرافي دارد.وي از ياران قديمي اسفنديار رحيم مشايي در راديو تهران است كه جزو اخراجيهاي راديو تهران است با عزيمت مشايي به سازمان فرهنگي - هنري شهرداري تهران و سپس سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري وي را مشايعت ميكند. پرهيزگار كه داراي سطح تحصيلات اوليه است در زمان رياست مشايي در سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري مديرعامل صندوق تازه تأسيس حفظ و احياي آثار تاريخي ميشود و با انتصاب حميد بقايي به عنوان رئيس سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري، پست مديرعاملي كانون اتومبيلراني و جهانگردي را از آن خود ميكند."
تا لحظه انتشار اين خبر دستگاه قضايي به صراحت دستگيري اين فرد را تاييد نكرده است،اما واحد مركزي خبر اعلام كرد كه قوه قضائیه درباره بازداشت ملک زاده اطلاعیه صادر می کند.

دستگيري ملكزاده و تاييد مخالفتهاي مجلس
دستگيري ملكزاده در حقيقت مهر تاييدي است بر دلايل مخالفهاي مجلسيان و همچنين وزارت اطلاعات كه ميگفتند وي مشكلات امنيتي دارد.
در ابتداي مخالفت مجلس،رسانههاي نزديك به دولت تلاش كردند اين اقدام را به نوعي دخالفت مجلس در امور اجرايي توصيف كرده و مانع از گسترش اعتراضات شودند.
حتي علياكبر جوانفكر مديرعامل ايرنا در يادادشتي كه روزنامه ايران آن را منتشر كرد، با ارتباط دادن يك طنز قديمي به اظهارات احمد توكلي، انتقادهاي تندي در رابطه با اعتراض مجلس مطرح كرد.
يكي از سايتهايي كه پيشتر حمايتهاي صريحي از دولت داشت در اينباره نوشت: جوانفكر با شبیهسازی ماجرای مرحوم کردان با ملکزاده، تاکتیک مظلومنمایی و توهم القای انحراف از سوی رقبای سیاسی برای زمین زدن دولت را مطرح کرده است.
در حقيقت ماجراي ملكزاده يكبار ديگر جايگاه مجلس در امر نظارت بر امور اجرايي و به طور كلي در راس بودن قوه مقننه را اثبات كرد.

هشدار وزیر اطلاعات به مسئولین كشور
در همين رابطه وزير اطلاعات اعلام كرد: به عنوان مسئول اطلاعاتی کشور هشدار می دهم مسئولان ما باید به طور جد مراقب اطراف خود باشند.
مصلحی افزود: یکی از بهره برداری های استکبار از نفاق که در دوران اصلاحات آمریکایی و حتی در دوره تکنوکرات ها نیز اتفاق افتاد این بود که با نفوذ منافقین و تغییر کارکرد آنها با کمال تاسف ضرباتی به نظام وارد کرد.
وی گفت: البته دستگاه اطلاعاتی کشور با هماهنگی و همدلی خوبی که امروز به برکت ولایت و تدابیر مقام معظم رهبری در صحنه های مختلف اطلاعاتی وجود دارد ، اِشراف بسیار خوبی بر حرکت های مختلف گروهک های ترور چه منافقین که در حال اضمحلال و نابودی است و چه دیگر گروهک ها وجود دارد.
مصلحی افزود: البته اینکه می گوییم در حال از بین رفتن است به این معنی نیست که آنها تلاش های مذبوحانه خود را ادامه نمی دهند.

اتهامات ملكزاده چيست؟
با دستگيري ملكزاده اين سوال مطرح ميشود كه دليل بازداشت وي چيست؟
زهره الهيان نماينده تهران و عضو كميسيون امنيت ملي در اينباره گفته است: محمدشريف ملكزاده در بحث مناطق آزاد داراي اتهامات مالي و در موضوع شوراي عالي ايرانيان خارج از كشور نيز داراي اتهامات امنيتي است.
وي افزود: ايشان در قوه قضائيه پرونده دارند و در كميسيون امنيت ملي مجلس نيز در قالب تحقيق و تفحص از شوراي عالي ايرانيان خارج از كشور، مواردي كه مورد ابهام نمايندگان بود درباره ايشان وجود دارد. از جمله بحث بيانضباطي مالي و بحث مناطق آزاد كه جزء اتهامات آقاي ملكزاده است.
الهيان در پاسخ به اين سؤال كه آيا مباحث اقتصادي در مناطق آزاد مطرح بوده يا مسائل امنيتي نيز مطرح است؟ اظهار داشت: ظاهراً در بحث مناطق آزاد مسائل اقتصادي مطرح است.
عضو كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس در پاسخ به سؤال ديگري مبني بر اينكه گفته ميشود در شوراي عالي ايرانيان خارج از كشور اتهامات امنيتي نيز درباره آقاي ملكزاده مطرح است، خاطرنشان كرد: آنجا هم درباره مدعويني كه در همايش ايرانيان خارج از كشور حضور داشتند، مباحثي مطرح بود كه به لحاظ امنيتي اطلاعاتي اهميت زيادي داشت و وزارت اطلاعات هشدارهاي لازم را در دعوت از برخي افراد معلومالحال داده بود، اما متأسفانه به هشدارهاي وزارت اطلاعات توجهي نشد.
اسماعیل کوثری نائب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی نيز در اين رابطه گفته است: دبیر شورای عالی ایرانیان خارج از کشور به دلیل اتهامات مالی و وجود پرونده های فراوان در قوه قضاییه بازداشت شد.
وی افزود: ملک زاده در حالی از شورای عالی ایرانیان به معاونت وزارت امور خارجه رسیده بود که پرونده های زیادی از تخلفات اداری و مالی وی در قوه قضاییه مطرح بود.
با دستگيري ملكزاده و مدير منطقه آزاد اروند شايعاتي درباره برخي از نزديكترين افراد رئيس جمهوري نيز شنيده ميشود.
زهره الهيان عضو كميسيون امنيت ملي در اينباره به فارس گفته است: در خصوص شايعاتي مبني بر احتمال بازداشت حميد بقايي من اطلاعي در اين باره ندارم. اما درباره ايشان هم مباحث مناطق آزاد به طور جدي مطرح بود. با اين وجود از روند پرونده ايشان اطلاع كافي ندارم.
وي اظهار داشت: درباره آقاي مشايي هم مواردي مطرح است و پروندههاي مربوط به وي سير خود را طي ميكند. منتهي از جزئيات آنها اطلاعي ندارم.
الهيان ادامه داد: كميسيون اصل 90 در مجلس به دنبال شكايت برخي نمايندگان از آقاي بقايي و آقاي مشايي، بررسيهايي را انجام ميدهد و مستنداتي دارد و اين روند در كميسيون مذكور دنبال ميشود.
کد مطلب: 66687
 
Share/Save/Bookmark