میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۲۰
 
 
مردم عوامیه در آتش غضب و کینه‌توزی سران عربستان می‌سوزند
آل‌سعود تشنه کشتار و خونریزی
آل‌سعود تشنه کشتار و خونریزی
 

نظامیان رژیم سعودی برای چندمین بار طی روزهای اخیر به منطقه شیعه نشین «العوامیه» واقع در شهر القطیف یورش بردند تا همچنان این منطقه صحنه وحشی‌گری این رژیم علیه غیر نظامیان باشد.
اقدامات خصمانه نظامیان سعودی علیه شیعیان ساکن مناطق شرقی عربستان ادامه دارد. نظامیان سعودی به صورت وحشیانه به منطقه شیعه‌نشین العوامیه واقع در شهر القطیف یورش بردند.طبق اعلام رسانه‌های عربی، سعودیها پس از یورش به العوامیه به صورت گسترده اقدام به تیراندازی به سمت مناطق مختلف کردند. تاکنون هیچ گزارشی در خصوص تلفات احتمالی این حمله وحشیانه منتشر نشده است.
گفتنی است، طی روزهای گذشته نظامیان سعودی سلسله عملیات‌های گسترده‌ای را علیه شیعیان مناطق شرقی عربستان کلید زده‌اند. آخرین حمله سعودیها به العوامیه طی روز جمعه گذشته به شهادت چهار نفر منجر شد. مسجد شیخ محمد در منطقه شیعه نشین و تحت محاصره العوامیه در شرق عربستان مورد شلیک مستقیم خودروهای زرهی عربستان در استان القطیف شرق این کشور قرار گرفت. نظامیان عربستانی پس از حمله مستقیم و ویران کردن خانه ها درمحله تاریخی المسوره در ۹ مه (۱۹ اردیبهشت) منطقه العوامیه را مورد محاصره شدید قرار دادند. نظامیان عربستانی با ایجاد دیوارهای سیمانی، پست‌های بازرسی و استقرار شمار زیادی از خودروهای زرهی مانع نقل و انتقال و تحرک اهالی این منطقه شدند.
پایگاه اینترنتی العهد لبنان نوشت: اقدامات عربستان در عوامیه، تشدید محاصره ساکنان این منطقه و ویران کردن خانه‌ها و مساجد این منطقه بار دیگر خوی کشتار و خونریزی آل‌سعود را نشان می‌دهد اما جامعه جهانی و در راس آن آمریکا نه تنها از این اقدامات آل‌سعود چشم پوشی می‌کند بلکه واشنگتن با فروش میلیاردها دلار سلاح به ریاض در جنایات آن شریک است.
این پایگاه اینترنتی نوشت: تشنه کشتار و خونریزی بودن، ویژگی رژیم آل سعود است و حمله به منطقه عوامیه و محاصره آن از چند روز پیش تاییدی بر این موضوع است. این رژیم جام خشم خود را بر این منطقه و ساکنان بی‌دفاع آن می‌ریزد، جوانان و کودکانش را می‌کشد و به خانه‌های این منطقه حمله و مساجد آن را ویران می‌کند. علاوه بر این آب و برق ساکنان این منطقه را بدون هیچ توجیه به حقی قطع
می‌کند؛ گویی این رژیم به علت شکست‌های خود در سوریه و یمن و منطقه با کشتن مردم آن و ریختن خونهای آنها انتقام می‌گیرد، بدون اینکه جامعه بین‌المللی واکنشی به آن نشان دهد.
عربستان با این رفتارها همه معیارهای قانون بین‌المللی و حقوق بشر را زیر پا می‌گذارد و میزان جنایتکاری، خشونت و زیاده‌روی بی‌نهایت در استفاده از زور علیه مردم خود را نشان می‌دهد. تا زمانی که عربستان همین روش را ادامه دهد و بر اساس افکار خرابکارانه ای که منشأ آن وهابیت است، اقدام کند و روش آن کشتار و ریختن خون‌های بیگناهان باشد، با داعش و اقدامات آن تفاوتی ندارد. این حکومت که در عوامیه مردم را می‌کشد و برای کوچاندن آنها تلاش می‌کند و خانه‌ها و شبکه‌های آب و برق را هدف قرار می‌دهد و مساجد را ویران می کند و به حقوق بشر و آزادی اندیشه و بیان و تغییر هیچ گونه اهمیتی نمی‌دهد، دموکراسی در آن کفر است، همان طور که در مدارس خود این موضوع را آموزش می‌دهند و همه آنچه بدان ایمان دارند، آن است که بر بندگان همچون بردگان حکومت و کرسی قدرت خود را حفظ کنند. این همان موضوعی است که به یکی شدن آل‌سعود و آل‌عبد الوهاب کمک کرد.
اقدامات عربستان میزان بی توجهی آن به حقوق بشر و قانون بین‌المللی را نشان می‌دهد و همچنین نشانگر میزان بی‌توجهی جامعه جهانی به این مسائل است. جامعه جهانی به خاطر پول‌های عربستان و منافع آمریکا از این اقدامات چشم پوشی می‌کند و آمریکا عربستان را به علت زیر پا گذاشتن قانون بین‌المللی و حفظ نکردن کرامت انسان و بی‌توجهی به جان مردم که اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تاکید دارد، تحت فشار قرار نداده است. اقدامات عربستان در عوامیه با اعلامیه جهانی حقوق بشر تناقض دارد، که تاکید می‌کند همه مردم آزاد زاده می‌شوند و از کرامت و حقوق مساوی برخوردار هستند. به موجب ماده ۹ این اعلامیه، «هر فردی حق آزادی و امنیت فردی دارد.» این اقدامات همچنین برخلاف ماده ۱۹ است که تاکید می‌کند هر فردی از حق آزادی اندیشه و بیان برخوردار است. ماده ۲ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی نیز بر این مسئله تاکید می‌کند. اما هیچ کس این موضوع را رعایت نکرد و عربستان یک گروه مشخصی را در عوامیه نابود می‌کند و برای کوچاندن آنها می کوشد و خانه های آنها را ویران می کند و چنان از زور استفاده می‌کند که گویی در حال جنگ با یک کشور دیگر است.
اعلامیه جهانی حقوق بشر در ماده ۱۰ و همچنین ماده ۱۴/م میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و همچنین قوانین منطقه‌ای و داخلی کشورها تاکید دارد که مردم در برابر قانون یکسان هستند و حق این را دارند که بدون هیچ گونه تبعیضی، از حمایت مساوی قانون برخوردار باشند. همچنین جان انسان مقدس است، روح آدمی و جان آن در قرآن کریم مقدس است و نباید مورد تعرض قرار بگیرد. خداوند تبارک و تعالی در سوره مائده آیه ۳۲ می‌فرماید «هر كس كسى را جز به قصاص قتل یا [به كیفر] فسادى در زمین بكشد چنان است كه گویى همه مردم را كشته باشد و هر كس كسى را زنده بدارد چنان است كه گویى تمام مردم را زنده داشته است.»

کد مطلب: 99267
 
Share/Save/Bookmark