میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی فرهنگ گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۰۰:۱۹
 
 
نگاهی به انیمیشن ایرانی «فهرست مقدس»
پویایی جوانان مستعد در ساخت پویانمایی باکیفیت
پویایی جوانان مستعد در ساخت پویانمایی باکیفیت
 

جوانان مستعدی در کشور این روزها مشغول ساخت انیمیشن‌های باکیفیت هستند و باعث شده‌اند که ایران هم بتواند در این زمینه حرفی برای گفتن داشته باشد.
صنعت پویانمایی جهان امروز از ابعاد گوناگونی قابلیت بررسی و تامل را دارد، ساخت انیمیشن را می‌توان از این جهت که فاقد شخصیت‌های واقعی و بازیگران و سلبریتی‌های سینمایی است مورد نقد قرار داد و شاید برخی تصور کنند انیمیشن کارایی و اثربخشی فیلم‌های واقعی را ندارد اما از دیگر سو انیمیشن به علت نوع ساختار خود می‌تواند در صورتی که خوش ساخت باشد در ذهن مخاطب بیشتر و بهتر رسوخ کرده و با استفاده از قدرت تخیل بیننده به صورت عمیق‌تری در ذهن تاثیر بگذارد و مخاطب را به نحو مطلوبی با خود همراه کند.
مضاف بر اینکه انیمیشن به علت استفاده از کاراکتر‌های مجازی خود می‌تواند طیف بسیار گسترده‌تری از مخاطبان و بینندگان را نسبت به فیلم‌های سینمایی به خود جذب کرده و گروه‌های هدف متفاوتی را از لحاظ معنایی تغذیه و پشتیبانی کند.
شاید این همان دلیلی باشد که سرمایه گذاران غربی روی ساخت و تولید انیمیشن‌های مرغوب و با کیفیت سرمایه گذاری‌های کلان و به تربیت نیروهای حرفه‌ای در این زمینه اقدام کرده‌اند به گونه‌ای که هر روز شاهد خلق یک اثر جدید و یا تولید یک ابزار کارآمد در حوزه پویانمایی هستیم، خلاقیت و نوآوری هایی که با استفاده از فنون و تکنیک‌های رایانه‌ای هر روز شاهد استفاده هر چه بیشتر از آن توسط شرکت‌های عظیم غربی هستیم باعث شده تا تداخل فرهنگی، تعامل و یا تهاجم فرهنگی را شاهد باشیم.
این در حالی است که تا چندی پیش ایران نمی‌توانست حرفی در زمینه تولید انیمیشن‌های فاخر برای گفتن داشته باشد و اصولا اثری را برای عرضه در هماوردها و رویدادهای داخلی و بین‌المللی نداشت، خوشبختانه در این چند سال اخیر شاهد بوده ایم تا جوانان مستعد ایرانی با استفاده از ابزارها و خلاقیت‌های درونی خود به تولید انیمیشن‌های باکیفیت اقدام کرده‌اند و این امر باعث شده است تا بتوان ایران را نیز در شمار تولیدکنندگان انیمیشن‌های با کیفیت در فرم و محتوا به حساب آورد.
انیمیشن «فهرست مقدس» ساخته محمدامین همدانی که این روزها در سینماهای سراسر کشور در حال اکران است بی‌تردید یکی از آثار فاخر ایرانی در حوزه تولید انیمیشن است، طراحی کارکترهای متعدد و خارق‌العاده، استفاده از حرکات نرم، پرداختن به جزئیات تنها بخشی از رویکرد سازندگان این پویانمایی بوده است که منجر به تولید یک اثر جذاب و دیدنی شده است. جالب آنکه سازندگان انیمیشن «فهرست مقدس» کوشیده‌اند تا با استفاده از ضمیر ناخودآگاه مخاطب و با استفاده از شخصیت‌های حیوانی در ۲ گروه حیوانات اهلی و وحشی، خوب یا بد بودن کاراکتر را در ذهن مخاطب تثبیت کنند، استفاده از حیوانات نجیب برای اشخاص خوب و استفاده از حیوانات موذی و یا وحشی برای معرفی اشخاص بد، خلاقیتی ستودنی است که می‌تواند مخاطب را به خود جذب کند.
این پویانمایی علاوه بر اینکه به یک داستان واقعی تاریخی پرداخته، دارای ابعاد بسیار خوبی در حوزه ساخت انیمیشن و کارگردانی است به گونه‌ای که توانسته است ۱۴ جایزه بین‌المللی را به خود اختصاص دهد که امید می‌رود تا با استقبال گروه‌های مختلف داخلی نیز مواجه شود.
تولید اقلام تجاری این محصول فاخر نیز جزو اولین اقداماتی است که توسط واحد تجاری سازی مرکز اوج کودک و نوجوان صورت پذیرفته، بدین معنا که علاقه مندان می‌توانند تا با تهیه اقلام فرهنگی موجود شخصیت‌های این انیمیشن ایرانی را با خود همراه و به قهرمان پروری شخصیت‌های خوب داستانی به صورت بومی اقدام کنند. در هر حال امید است تا با حمایت بینندگان و مخاطبان شاهد آن باشیم تا ایران عزیزمان بتواند با استفاده از جوانان مستعد داخلی به تولید اثرهایی جذاب و حرفه‌ای اقدام کند و بیش از پیش بتوانیم در این بازار پر رونق داخلی و بین‌المللی درخشیده و مفاهیم بالای انسانی را تعالی بخشیم.

«فهرست مقدس» در انتظار سانس و سالن بیشتر
انیمیشن سینمایی «فهرست مقدس» در حالی روی پرده رفته که سانس‌ها و سالن‌های محدودی دارد.
این انیمیشن که محصول تلاش انیماتورهای ایرانی و باکیفیت جهانی است از تعداد سالن و سانس محدودی برخوردار است و در صورت موافقت سینماداران می‌تواند در سانس‌های بعدازظهر روی پرده برود تا مخاطب بیشتری امکان تماشای آن را داشته باشد.
این محصول سازمان رسانه‌ای اوج در ۱۰۸ دقیقه ساخته شده و نگارش و تولید آن قریب به ۲ سال و نیم زمان برده است. «فهرست مقدس» داستان تاریخی برگرفته از قرآن است که ماجرای آن در شهر «نجران» کشور «یمن» می‌گذرد و زمان آن به صد سال قبل از ظهور دین اسلام بازمی‌گردد....

کد مطلب: 102174
 
Share/Save/Bookmark