میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی اقتصاد خبر
تاریخ انتشار : شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۲۰:۵۴
 
 
معاون وزیر کشاورزی:
واردات تخم‌مرغ بیشتر می‌شود

معاون وزیر کشاورزی از افزایش تلفات مرغ‌های تخم گذار درپی شیوع آنفلوآنزای طیور خبر داد و گفت: با توجه به این شرایط و افت تولید تخم‌مرغ در داخل، واردات این محصول ادامه دارد و افزایش هم می‌یابد.
علی‌اکبر مهرفرد در گفت و گو با ایسنا اظهار کرد: آنفلوآنزا یک بیماری تهاجمی است و طی سال گذشته و امسال بابت آن تلفات بسیاری در مرغداری‌ها داشته‌ایم؛ به گونه‌ای که اخیرا ۲۵ درصد گله‌های مولد ناشی از این بیماری از بین رفته‌اند و این آمار امروز به ۴۰ درصد رسیده است. وی افزود: با وجود اینکه مرغداری‌ها خود متضرر اصلی در این زمینه هستند و مراقبت‌های بسیاری هم می‌کنند، این بیماری یقه بسیاری از مرغداری‌ها را گرفته است.
مهرفرد اظهار کرد: در مناطقی که پاک بوده است، متناسب با این تلفات ظرفیت‌سازی برای تولید بیشتر در دستور کار قرار گرفته است که البته به دلیل ریسک بالا، برخی سرمایه‌گذاران نگرانند و با احتیاط به این مسئله ورود می‌کنند. در واحدهایی که جوجه‌ریزی صورت می‌گیرد هم شش ماه طول می‌کشد تا جوجه‌ها به محصول نهایی تبدیل شده و به بازار برسند.
معاون توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه تعرفه واردات تخم‌مرغ به حداقل خود یعنی پنج درصد رسیده است، ادامه داد: به همه اعلام کردیم که می‌توانند تخم‌مرغ از کشورهای مختلفی که مورد تایید سازمان دامپزشکی است وارد کنند. البته این کار با چالش‌هایی مواجه شده است؛ چراکه اگر تاجران بخواهند از برخی کشورها واردات انجام دهند، قیمت تخم‌مرغ وارداتی بالاتر از قیمت موجود بازار داخلی تمام می‌شود.
به گفته مهرفرد، هم‌اکنون قیمت هر کیلوگرم تخم‌مرغ در بازارهای اروپایی حدود ۱.۸ تا ۲ یورو در خرده‌فروشی‌هاست اما قیمت این محصول در حال حاضر در بازار ایران که با انفلوآنزا دست و پنجه نرم می‌کند ارزان‌تر است. وی با بیان اینکه قیمت هر شانه تخم‌مرغ در مرغداری‌ها حدود ۱۰ هزار و ۵۰۰ تومان است تا زمانی که به دست مصرف‌کنندگان می‌رسد شانه‌ای ۱۲ هزار و ۶۰۰ تومان باشد، گفت: تخم‌مرغ یک محصول تجاری به حساب نمی‌آید و با وجود اینکه واردات این محصول را اعلام عمومی کرده‌ایم و همه می‌توانند با شرایط و ضوابط مشخص آن را وارد کنند، با برخی محدودیت‌ها از سوی کشورهای مختلف مواجه شده‌ایم؛ چراکه به عنوان مثال قیمت تخم‌مرغ در ترکیه هشت تا ۱۰ دلار به ازای هر کارتن افزایش یافته است.
معاون وزیر کشاورزی با اشاره به اینکه در هر کارتن تخم‌مرغ ۱۰ شانه وجود دارد، اظهار کرد: هر کارتن تخم‌مرغ ۲۱ تا ۲۲ دلار قیمت داشت اما زمانی که تجار ایرانی به بازار ترکیه وارد شدند به کیلویی بیش از ۳۰ دلار رسید.
این مقام مسئول در پایان گفت: البته در کنار ترکیه، واردات تخم‌مرغ از اوکراین نیز شروع شده است.

کد مطلب: 102976
 
Share/Save/Bookmark