میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۹ تير ۱۳۹۴ ساعت ۰۳:۵۶
 
 
ضرورت نامگذاري هفته دوم تیر به عنوان «حقوق بشر آمریکایی»‌
مرگ بر امريكا از كجا آمد
مرگ بر امريكا از كجا آمد
 

پیشنهاد هوشمندانه رهبر معظم انقلاب مبنی بر نامگذاری هفته دوم تیرماه به نام هفته حقوق بشر آمریکایی بار ديگر ضرورت اين مسئله را به عده‌ای كه فراموش کرده‌اند آمریکا چه خیانت‌هایی را علیه ملت ايران روا داشته است يادآور شد.
در حال حاضر عده‌اي سعی می‌کنند از آمریکا یک چهره معصوم بسازند که به فرموده مقام معظم رهبری این افراد خیانت می‌کنند چون می‌خواهند دشمنی خباثت‌آلود امریکا و برخی دنباله‌روهای آن را با بزک تبلیغاتی و رسانه‌ای بپوشانند.
نگاهي به گزارشات سازمان عفو بين‌الملل نشان مي‌دهد كه علي‌رغم تبليغات گسترده مقامات امريكايي در حراست از حقوق بشر عملكرد اين كشور نشان داده است كه اين كشور هيچ‌گاه به هيچ يك از كنوانسيون‌هاي حقوق بشر پايبند نبوده است و در زمره كشور‌هاي ناقض حقوق بشر بشمار مي‌رود.
آمريکا، کشوري که مدعي پيشبرد اهداف سازمان ملل متحد و رعايت حقوق انساني است، هنوز به مهم‌ترين کنوانسيون‌هاي مرتبط با حقوق بشر نپيوسته و به بهانه‌هاي متعدد از الحاق به معاهدات حقوق بشري خودداري کرده است.
آمريکا تاکنون به عضويت کنوانسيون حقوق کودک، کنوانسيون حقوق اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي، پروتکل اختياري کنوانسيون منع شکنجه، کنوانسيون بين‌المللي حمايت از افراد در برابر ناپديد شدن اجباري، کنوانسيون رم در‌خصوص اساسنامه ديوان کيفر بين‌المللي، کنوانسيون رفع تبعيض عليه زنان و کنوانسيون حقوق بشر بين‌المللي درنيامده است
از سوي ديگر آمريکا در کنوانسيون‌هايي مانند منع شکنجه، ميثاق حقوقي، مدني، سياسي و بين‌المللي عضو نشده و اساسا آنها را قبول ندارد، در حالي که اين کشور بيشترين ادعاي رعايت حقوق بشر در جهان را دارد، اما در سطح جهان کمترين عضويت در نهادهاي حقوق بشري را داراست.

جنايات امريكا در ايران
جنايات امريكا در ايران تنها براي بيان بخشي از پرونده حقوق بشر آمريکا کافي است. آمریکا همواره تلاش کرده از راه‌های مختلف به انقلاب و نظام ما ضربه بزند یکی از این راه‌ها هم ترور علما، دانشمندان و بزرگان نظام ما بوده است. «حادثه ۷ تیر سال ۱۳۶۰»، «ترور شهید صدوقی در ۱۱ تیر سال ۱۳۶۱»، «بمباران شیمیایی سردشت در ۷ تیر ۱۳۶۶» تنها گوشه‌اي از جنايات اين كشور در ايران است كه در تير‌ماه به وقوع پيوسته است. در حقيقت مبناي شعار مرگ بر امريكا همين جناياتي است كه امريكا يا خود مستقيماً در آنها دست داشته است يا با حمايت از عاملان خود در اين جنايات همكاري داشته است كه از جمله آن مي‌توان به حمله صدام به كشورمان با چراغ سبز واشنگتن اشاره كرد.
زهره الهيان نماینده مردم تهران در مجلس هشتم شورای اسلامی، آمریکا را مظهر تروریسم دولتی دانست و افزود: آمریکا به عنوان یک تروریسم دولتی در منطقه حضور دارد و در کشورهای همسایه ایران تلاش می‌کند به واسطه حمایت از گروه‌های تروریستی ایجاد ناامنی و همچنین شرایط ناامن برای مردم منطقه داشته باشد که البته در این زمینه هدف اصلی او جمهوری اسلامی ایران است. آمریکا از گروهک‌های تروریستی از جمله گروه جندالشیطان که دست آنها به خون ۴۰۰ نفر از هموطنان عزیز ما آغشته است حمایت می‌کند. این شهادت‌ها پشت‌صحنه آن آمریکا و تروریسم دولتی آمریکا است. نمونه و مصداق بارز آن دستگیری ریگی معدوم است که در هنگام پرواز توسط نیروهای اطلاعاتی و نظامی ایران دستگیر شد. این در شرایطی بود که ریگی در حال مسافرت به یکی از کشورهای همجوار برای دیدار با مقامات آمریکایی بود و در پرونده این گروهک تعداد زیادی ترور و بمب‌گذاری در داخل خاک ایران را مشاهده می‌کنیم.
وی بیان داشت: از این دست حرکت‌های تروریستی و ایجاد ناامنی از سوی آمریکا و با حمایت‌های آمریکا و ژنرال‌هایی که در کنگره آمریکا برای ضربه زدن به نظام جمهوری اسلامی ایران و ملت عزیز ایران حضور دارند به طور جدی مشاهده می‌شود. یکی از این جنایت‌ها حمله به هواپیمای مسافربری و سقوط هواپیمای مسافربری ایران که باز هم توسط آمریکا صورت گرفت و حتی کوچکترین عذرخواهی از سوی مقامات آمریکایی بابت این جنایت هولناک از ملت ایران صورت نگرفت. حادثه هفتم تیر هم در واقع نشانی از مظلومیت ملت ایران و نشان از اوج نقض حقوق بشری است که استکبار جهانی علیه ملت و نخبگان این ملت و در رأس آن شهید بهشتی مظلوم قرار دارد روا می‌دارد.

هفته حقوق بشر امريكايي
از اين رو بسياري از كارشناسان و صاحبنظران با توجه به جنایت‌های مختلف آمریکا که پیش و پس از انقلاب در کشور ما و حتی کشورهای دیگر جهان بخصوص در منطقه خاورمیانه رخ داده است، با تبعيت از فرمايشات مقام معظم رهبري پيشنهاد نامگذاری هفته دوم تیرماه را به عنوان هفته «حقوق بشر آمریکایی» دادند تا سبب آشنایی مردم جهان با جنایت‌های آمریکا باشد.
محمدنبی حبیبی دبیرکل حزب مؤتلفه اسلامی با اشاره به پیشنهاد مقام معظم رهبری به نامگذاري این ایام به عنوان هفته حقوق بشر آمریکایی اظهار داشت: ما از اول انقلاب با ادعاهای حقوق بشر دروغین کشورهای غربی مواجه بودیم و آنها در موارد متعددی از پایه‌گذاران تروریسم و ضایع‌کننده حقوق بشر در کل دنیا هستند.
حبیبی با اشاره به تناقض آمریکایی و دفاع از حقوق بشر در عین نقض کردن آن ادامه داد: علاوه بر مثال‌های رهبری در این زمینه موارد متعددی از نقض حقوق بشر آمریکایی وجود دارد و آنها دروغگویان تاریخ هستند.
دبیرکل حزب مؤتلفه تصریح کرد: در آمریکا از ده‌ها سال قبل به واسطه وزارت دفاع دانشکده‌ای مخصوص تقویت تروریست‌ها تأسیس شده بود که هزاران تروریست را برای ناامن کردن موقعیت انقلابیون در سراسر دنیا تربیت کرد.
وی افزود: کشور انقلابی همچون ایران اسلامی می‌تواند بر اساس باورهای راستین اسلامی برای مقابله با این دروغگویان یک اقدامی کند تا کشورهایی که همچون ما قربانی تروریست بوده‌اند از حقوق بشر حقیقی دفاع کنند. لذا نامگذاري هفته دوم تیرماه به عنوان حقوق بشر آمریکایی را ضروری می‌دانیم.
حسين قدياني رئیس سازمان بسیج علمی کشور، نيز نامگذاری هفته دوم تیرماه به نام هفته «حقوق بشر آمریکایی» را یک پیشنهاد هوشمندانه دانست و گفت: باید گزارش‌های سالانه از اقدامات ضد حقوق بشر آمریکا در دنیا را منتشر کنیم.
وي افزود: اگر تمام ایام سال را به نام حقوق بشر آمریکایی نامگذاری کنیم کم است ولی همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند هفته دوم تیرماه آمریکا اقدامات ضد بشردوستانه بسیاری علیه ایران داشته است.
وی افزود: آمریکا در تمام ایام در برابر تمام مردم جهان اقدامات ضدحقوق بشر انجام می‌دهد ولی پیشنهاد نامگذاری هفته دوم تیرماه به نام هفته حقوق بشر آمریکایی برای نمادسازی حرکات ضدحقوق بشر آمریکا بسیار هوشمندانه است.
قدیانی گفت:‌ البته جا دارد سالانه گزارشی از وضعیت اقدامات ضد حقوق بشر دولتمردان آمریکایی در جهان و ایران را نیز منتشر کنیم تا چهره واقعی استکبار را در جهان نشان دهیم.
رئیس سازمان بسیج علمی کشور با اشاره به اقدامات ضد حقوق بشر آمریکا در سال‌های مختلف گفت: اقدامات آمریکا در گذشته در تاریخ وجود دارد و جامعه باید آنها را بشناسد ولی این اقدامات همچنان هم ادامه یافته و در حال حاضر تمام اتفاقات ضد بشر دوستانه رخ داده در منطقه با دخالت مستقیم آمریکا است که باید جهانیان این مسائل را بدانند.

ستاد حقوق بشر قوه قضائیه نامگذاری هفته «حقوق بشر آمریکایی» را دنبال کند
در همين حال محمد‌حسن آصفري نماينده مردم اراك و عضو کمیسیون سیاست خارجی مجلس گفت: ستاد حقوق بشر قوه قضائیه می‌تواند موضوع نامگذاری هفته دوم تیرماه به نام حقوق بشر آمریکایی را دنبال کند.
وي درباره پیشنهاد رهبر معظم انقلاب مبنی بر نامگذاری هفته دوم تیرماه به نام هفته حقوق بشر آمریکایی گفت: امروز در داخل خود آمریکا به خاطر اختلاف رنگ و نژاد جنایات بسیاری رخ می‌دهد.
وی با اشاره به تبعیضی که در دادگاه‌های آمریکا علیه جانیان و قربانیان درگیری‌های نژادی وجود دارد، گفت: دولت آمریکا عامل جنایت‌های امروز در افغانستان، سوریه، عراق و یمن است؛ این دولت همچنین نقش مستقیمی در ترور ۱۷ هزار ایرانی در طول سال‌های اول انقلاب اسلامی دارد.
آصفری از نصب چند صد هزار دوربین در زندان‌های آمریکا به عنوان مورد دیگری از نقض حقوق بشر در این کشور یاد کرد و گفت: آمریکا در حالی دست به این اقدامات جنون‌آمیز می‌زند که هر جا به نفعش است از حقوق بشر دم می‌زند.
همچنين رئیس شورای فرهنگی نهاد ریاست‌ جمهوری با اشاره به تناقضات آمریکا در زمینه حقوق بشر گفت: جا دارد هفته‌ای را به نام هفته حقوق بشر ‌آمریکایی نامگذاري کنیم تا همه مردم چهره آمریکا را ببینند.
حجت‌الاسلام سیدرضا اکرمی به اقدامات صورت گرفته از سوی آمریکایی‌ها پس از انقلاب اسلامی اشاره و اظهار داشت: پس از انقلاب اسلامی ماه‌های بسیاری را داشتیم مانند خرداد، تیر، شهریور و بهمن که در این ماه‌ها وقایع بسیاری در آن از سوی آمریکایی‌ها اتفاق افتاده است و در همین تیرماه شاهدیم که حادثه هفتم تیرماه، شهادت آیت‌الله صدوقی،‌ حادثه بمباران سردشت و انفجار هواپیمای مسافربری ایران در آن صورت گرفته است که جا دارد ماه‌ها بر روی دلایل این وقایع کار کنیم.
وی با اشاره به ضرورت نامگذاری هفته‌ای به نام هفته حقوق بشر آمریکایی تصریح کرد: با توجه به اتفاقات صورت گرفته در تیرماه جا دارد هفته‌ای را به نام هفته حقوق بشر آمریکایی اعلام کنیم چراكه در حوادثی که در تیرماه صورت گرفته است یا آمریکایی‌ها نقش مستقیم داشتند و یا از وقایع صورت گرفته حمایت کردند، برای مثال جنگ تحمیلی که یک شبه صورت نگرفته و پیش از آن برنامه‌ریزی‌های فراوان صورت گرفت تا صدام به ایران حمله کرد و با این کار می‌توانیم نقش موثری در آگاه‌سازی نسل حاضر و ثبت آن در تاریخ داشته باشیم.
رئیس شورای فرهنگی نهاد ریاست جمهوری با بیان اینکه آمریکا با ابزار پول، رسانه و زور از حقوق بشر به نفع خود استفاده می‌کند، خاطرنشان کرد: چه کسی است که نداند آمریکا برای اولین‌بار بمب اتمی را به کار برد یا از حمله عراق به ایران در جنگ تحمیلی حمایت کرد یا هواپیمای مسافری کشورمان که بمباران هوایی کرد، بنابراین آمریکا خود را از دنیا طلبکار می‌داند در حالی که در این زمینه بدهکار به دنیاست.
حجت‌الاسلام اکرمی با بیان اینکه آمریکا با ابزار رسانه حقایق را دگرگون بیان می‌کند، تصریح کرد: همه وظیفه داریم با آگاه‌‌سازی چهره آمریکا را به دنیا معرفی کنیم تا مردم آگاه شوند و در این صورت مردم می‌توانند در مقابل زور، تزویر و پول مقاومت کنند.

کد مطلب: 92787
 
Share/Save/Bookmark