میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۱۶
 
 
سازمان جهانی امدادرسانی اعلام کرد
انگلیس، عامل کشتار و طولانی شدن جنگ یمن
انگلیس، عامل کشتار و طولانی شدن جنگ یمن
 

همزمان با استمرار تجاوزات و جنایات ائتلاف سعودی علیه غیر نظامیان یمنی، یک سازمان جهانی امدادرسانی اعلام کرد، فروش تسلیحات انگلیسی به سعودی‌ها، موجب طولانی‌تر شدن درگیری‌ها در یمن شده است.
«آکسفام» یکی از سازمان‌های جهانی امدادرسانی و مبارزه با فقر، دولت انگلیس را به طولانی کردن جنگ یمن از طریق صادرات تجهیزات سوختگیری هوایی متهم کرد که می‌تواند بمباران کور مواضع یمنی از سوی سعودی‌ها را تسهیل کند.امتیاز استفاده از این تکنولوژی تابستان امسال و پس از اتمام محدودیت‌های تسلیحاتی صادر شده است. علاوه بر این، ۱.۴ میلیارد دلار تسلیحات دیگر نیز به سعودی‌ها فروخته شده که می‌توانند در طولانی‌تر شدن مأموریت‌های هوایی آن‌ها موثر باشند.
«سم نِیدل» مسئول سیاست‌گذاری و مشاوره آکسفام دراین‌باره گفت: «همزمان با درخواست آمریکا برای خاتمه یافتن درگیری در یمن، بریتانیا جهت مخالف را پیش گرفته است و با فروش تسلیحات و تجهیزات سوختگیری که حمله‌های هوایی را تسهیل می‌کنند، حمایت از جنگ بی رحمانه به رهبری سعودی‌ها را افزایش می‌دهد».نیدل افزود: «بریتانیا مدعی حمایت از صلح در یمن است. [اثبات] این [ادعا] می‌تواند با خاتمه فوری فروش تسلیحاتی آغاز شود که ممکن است علیه غیرنظامیان استفاده شده و بحران انسانی را تشدید کند».کارشناسان سازمان ملل، یمن را صحنه بزرگترین بحران بشری در جهان توصیف می‌کنند. ۲۲ میلیون نفر که ۷۵ درصد جمعیت یمن را تشکیل می‌دهند نیازمند نوعی کمک‌رسانی و حمایت بشردوستانه هستند. از این میان، ۸.۴ میلیون نفر نمی‌دانند وعده غذایی بعدی‌شان از کجا تأمین خواهد شد.
لازم به ذکر است داعش اخیرا خبر داد که در جنگ علیه ارتش و کمیته‌های مردمی یمن در شهر مأرب مشارکت دارد و در کنار عناصر حزب «الاصلاح» (وابسته به اخوان)، نظامیان سعودی و آمریکا، علیه نیروهای مردمی یمن مشغول جنگ است.«محمد فتاح» مشاور شورای عالی سیاسی یمن گفت که داعش از آغاز تجاوز به ملت یمن، حضور داشته و همچنان در حال ارتکاب جنایات در استانهای «تعز» و «عدن» است.«ابراهیم الوجیه» کارشناس نظامی یمن هم تأکید کرد، با آغاز حملات آمریکا و عربستان سعودی به یمن، شمار زیادی از عناصر داعش از سوریه به یمن منتقل شدند تا در کنار سایر گروههای تروریستی به ویژه در استانهای جنوبی، علیه ارتش و کمیته‌های مردمی دست به ارتکاب جنایت بزنند.
الوجیه تصریح کرد، ائتلاف متجاوز سعودی معمولا از داعش به عنوان آخرین اهرم فشار خود استفاده می‌کند؛ زیرا مزدوران وابسته به این ائتلاف در مأرب شکست خورده‌اند و بیانیه اخیر داعش برای بالا بردن روحیه این عناصر است.وی خاطر نشان کرد: «حزب الاصلاح، داعش و القاعده، دو روی یک سکه هستند. همه آنان، حاصل تفکر تکفیری-وهابی هستند.. مأرب آخرین مقر حزب الاصلاح در شمال [یمن] است و در مناطق جنوبی هیچ جایگاهی ندارد».
خبر دیگر آنکه دفتر «مارتین گریفیتس» نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور یمن پس از پایان مذاکرات طرف‌های یمنی درگیر جنگ در امان پایتخت اردن به منظور پیگیری اجرای تبادل زندانیان بیانیه‌ای منتشر و درباره شکست این رایزنی‌ها ابراز ناامیدی کرد.به گفته دفتر گریفیتس، طرف‌های یمنی در این دور از رایزنی‌ها که در اردن برگزار شد، بر سر آزادی اسرا و تبادل زندانیان توافق نکردند اما ابراز داشتند که به ادامه رایزنی در آینده بر سر مولفه‌های آزادی زندانیان و تبادل اسرا در آینده متعهد هستند.
لازم به ذکر است در ادامه حمایت‌های غرب از سعودی علیه مردم یمن، وزیر خارجه یونان از امضای یک توافقنامه با عربستان سعودی برای استقرار موشک‌های پاتریوت در عربستان خبر داد.
نیکوس دندیاس، وزیر خارجه یونان در جریان نشست کمیسیون روابط خارجه پارلمان این کشور اعلام کرد که کشورش توافقنامه‌ای را برای استقرار و راه‌اندازی موشک‌های پاتریوت در عربستان، با ریاض امضا خواهد کرد.وی افزود: سلاحی که به عربستان می‌دهیم، یک سلاح هجومی نبوده، بلکه یک سلاح "دفاعی" است.دندیاس در ادامه تأکید کرد که کشورش هرگز سیاست تهاجمی را دنبال نکرده و نخواهد کرد.

کد مطلب: 117277
 
Share/Save/Bookmark