میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
۱
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۰۲:۵۹
 
 
ادعای همگرایی امریکا و روسیه بیشتر رنگ باخت
دوئل ترامپ و پوتین در میدان کریمه
دوئل ترامپ و پوتین در میدان کریمه
 

به رغم ادعاهای مطرح شده در باب روابط حسنه ترامپ و پوتین اما گویی این ادعاها به دور از واقعیت بوده و همچنان دو کشور در مسیر تقابل قرار دارند که نمود آن را در کریمه می‌توان مشاهده کرد.
سخنگوی کاخ کرملین اعلام کرد روسیه در خصوص وضعیت شبه جزیره کریمه، با هیچ طرف خارجی مذاکره نمی‌کند.دیمتری پسکوف، سخنگوی کاخ کرملین، در واکنش به ادعاهای مقامات آمریکایی مبنی بر تخلف روسیه از پیمان موشکی اعلام کرد این کشور به تعهدات خود در قبال توافقنامه‌های بین‌المللی همچنان پایبند است. وی در ادامه گفت: در خصوص روابط میان روسیه و آمریکا باید منتظر نخستین تماس‌ها میان مقامات دو کشور شد. سخنگوی کاخ کرملین در بخشی دیگر از اظهاراتش اعلام کرد روسیه در خصوص وضعیت شبه جزیره کریمه مذاکره نمی‌کند؛ زیرا این کشور در خصوص تمامیت ارضی خود با هیچ شریک خارجی وارد مذاکره نخواهد شد.سخنگوی کاخ سفید در نشست خبری درباره مواضع دونالد ترامپ در قبال مسکو گفت: «رئیس‌جمهور از روسیه انتظار دارد کریمه را به اوکراین بازگرداند».اواخر اسفند ۱۳۹۲ و پس از تنشها بین مقامات محلی کریمه با دولت غربگرای اوکراین پس از برکناری ویکتور یانوکوویچ رئیس‌جمهور روسگرای این کشور، در این شبه جزیره همه پرسی در خصوص الحاق آن به روسیه برگزار شد.نتایج نهایی همه پرسی شبه جزیره کریمه نشان داد که بیش از ۹۰ درصد مردم این منطقه خودمختار، به الحاق به روسیه رای مثبت دادند.حالا سخنگوی کاخ سفید در دولت دونالد ترامپ که پیشتر بر آمادگی و تمایلش برای بهبود روابط آمریکا و روسیه تاکید کرده است، درباره کریمه و اوکراین اظهارنظر کرده است.
«شان اسپایسر» ابتدا در نشست خبری در جمع خبرنگاران درباره دلایل کناره‌گیری «مایکل فلین» مشاور امنیت ملی آمریکا توضیحاتی ارائه داد.یک ماه قبل دستگاه قضایی آمریکا اعلام کرد در حال بررسی روابط فلین و چند مقام دیگر آمریکا با روسیه است. آن زمان گفته شد که فلین همزمان با اعلام آخرین دور تحریم‌های دولت «باراک اوباما» علیه مسکو، با سفیر روسیه تلفنی صحبت کرده و وعده رفع تحریم‌ها را داده است. سخنگوی کاخ سفید در ادامه گفت: «نکته طنز و عجیب کل این قضیه صورت گرفته آن است که رئیس‌جمهور(ترامپ) در قبال روسیه، فوق‌العاده سرسخت بوده است. او همچنان دارد موضوع کریمه را پیش می‌کشد؛ کریمه‌ای که دولت قبلی(اوباما) به روسیه اجازه داده بود آن را بگیرد».اسپایسر ادامه داد: «نیکی هیلی سفیر او(ترامپ) در سازمان ملل در اولین روز کاری‌اش در شورای امنیت سازمان ملل ایستاد و قویا اشغال کریمه توسط روسیه را تقبیح کرد. همانطور که او گفت، "وضعیت ناگوار در شرق اوکراین به نحوی است که باید قویا اقدامات روسیه را محکوم کرد"».در ادامه تنشها میان دو کشور یک مقام نظامی آمریکایی از رویارویی چندین جنگنده روسی با یک ناو آمریکایی خبر داد. در این میان رئیس کمیته امور بین‌الملل دومای روسیه اظهارات ترامپ را درباره بازگرداندن کریمه به اوکراین نگران‌کننده خواند."لئونید اسلوتسکی"، رئیس کمیته امور بین‌الملل دومای روسیه دیروز در گفت وگو با خبرنگاران اعلام کرد: فرصت بهبود روابط روسیه و آمریکا همچنان وجود دارد؛ اما اظهارات اخیر رئیس جمهور آمریکا درباره کریمه "نگران‌کننده" است. از سوی دیگر چهارنفر از مقامات کنونی و سابق آمریکا اعلام کردند که مشاوران رئیس‌جمهور کنونی آمریکا یکسال قبل از انتخابات به طور مکرر با مقامات اطلاعاتی روسیه تماس تلفنی داشتند. بنا به گفته چهار نفر از مقامات کنونی و سابق آمریکا، سوابق مربوط به تماس‌های تلفنی و تماس‌های رهگیری شده نشان می‌دهد که کمپین ریاست‌جمهوری ۲۰۱۶ «دونالد ترامپ» و دیگر دستیاران وی به طور مکرر در سال قبل از انتخابات با مقامات ارشد اطلاعاتی روسیه تماس داشتند.با تمام این تفاسیر منابع خبری اعلام کردند وزارت خارجه روسیه از دیدار وزرای خارجه روسیه و آمریکا امروز در آلمان خبر داد.
از سوی دیگر در ادامه تنشها میان دو کشور قرار است کشورهای مهم منطقه که بر سرنوشت افغانستان تأثیر‌گذار هستند در اجلاس مسکو شرکت کنند اما از آمریکا، اتحادیه اروپا، ناتو و به طور کلی کشورهای غربی برای شرکت در این اجلاس دعوت به عمل نیامده است.

کد مطلب: 98547
 
Share/Save/Bookmark
 


۱۳۹۵-۱۱-۲۹ ۱۰:۴۴:۱۶
امریکا برای هیچ کشوری قابل اعتماد نیست