میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : شنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۳۷
 
 
ذوالنور:
فعالیت‌های مرکز هسته‌ای کرج مخالف برجام نیست

رئیس کمیته هسته‌ای مجلس، با بیان اینکه فعالیت‌های مرکز هسته‌ای کرج مخالف برجام نیست، گفت: بازدید از راکتور تهران و تاسیسات ساغند و اصفهان در دستور کار قرار دارد.
حجت‌الاسلام مجتبی ذوالنور درباره آخرین اقدامات صورت گرفته برای بررسی گزارش‌های پنجم و ششم وزارت امور خارجه از روند اجرای برجام، به بازدید صورت گرفته از مرکز تحقیقات هسته‌ای کرج اشاره کرد به مهر گفته که هفته گذشته از مرکز هسته‌ای کرج بازدید کردیم؛ این مرکز در دو زمینه دارویی و کشاورزی با استفاده از فناوری هسته‌ای مشغول به فعالیت است.
وی ادامه داد: در حوزه کشاورزی اقداماتی از قبیل آنالیز و شناخت بذر و تغییرات ژنتیکی در آن، تولید گونه‌های گیاهی و کشاورزی مقاوم انجام می‌شود و در حوزه پزشکی نیز، داروهای مورد نیاز صنعت پزشکی هسته‌ای در مرکز تحقیقاتی کرج صورت می‌گیرد؛ البته همزمان با تاسیسات کرج، رآکتور پنج مگاواتی تحقیقاتی امیرآباد شمالی هم در این زمینه فعال هستند و رادیو دارو تولید می‌کند.
رئیس کمیته هسته‌ای مجلس تاکید کرد: این فعالیت‌ها سر سوزنی در تناقض و تنافی با برجام نیست و ما چه برجام را امضا می‌کردیم و چه امضا نمی‌کردیم و چه در آن بمانیم و چه نمانیم این فعالیت‌ها با هیچ کدام از پادمان‌های هسته‌ای منافات ندارد.
ذوالنور تصریح کرد: در حال حاضر غنی‌سازی ما از جهت وزن محدودیتی ندارد؛ آنچه طبق برجام محدودیت دارد، میزان ذخیره‌سازی اورانیوم است که سقف آن ۳۰۰ کیلوگرم تعیین شده است.
وی ادامه داد: در حال حاضر ما تا سطح ۳.۶۷ درصد می‌توانیم غنی‌سازی اورانیوم داشته باشیم اما اگر برای تولید رادیودارو یا پیشران‌های هسته‌ای نیاز به اورانیوم داشته باشیم، می‌توانیم اقدام کنیم.
رئیس کمیته هسته‌ای مجلس خاطرنشان کرد: برنامه بازدید از راکتور پنج مگاواتی امیرآباد شمالی و تاسیسات هسته‌ای ساغند یزد و اصفهان نیز در دستور کار قرار دارد که برنامه آن تنظیم خواهد شد تا در نتیجه این بازدیدها گزارش شش ماهه سوم اجرای برجام نیز تهیه شود.

کد مطلب: 101274
 
Share/Save/Bookmark