میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۹ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۲۰:۴۱
 
 
ضمن مخالفت با رفتارهای تجزیه‌طلبانه برخی سران اقلیم کردستان عراق تاکید شد
راهکار مرجعیت دینی کلید خروج از بن‌بست
راهکار مرجعیت دینی کلید خروج از بن‌بست
 

همزمان با فضای بحرانی که تجزیه طلبی برخی سران اقلیم کردستان عراق، بر کشور حاکم ساخته‌اند، مرجع عالی شیعیان عراق طی پیامی، با جدایی اقلیم کردستان از این کشور مخالفت کرده و از مسئولان کردستان خواست به خاطر مردم این اقلیم به اصول قانون اساسی بازگردند.
آیت‌الله علی سیستانی مرجع عالی شیعیان عراق طی پیامی که از سوی نماینده خود در کربلا قرائت شد، با جدایی اقلیم کردستان از این کشور مخالفت کرده و از مسئولان کردستان خواست به خاطر مردم این اقلیم به اصول قانون اساسی بازگردند. همه پرسی غیر قانونی جدایی اقلیم کردستان از سوی مقامات اقلیم در روز ۲۵ سپتامبر انجام گرفت، که این اقدام از سوی دولت مرکزی عراق، کشورهای منطقه و بین‌المللی و مجامع جهانی مورد انتقاد قرار گرفته و بر غیر قانونی بودن آن تاکید شده است. الصافی که در صحن امام حسین (ع) خطبه می‌خواند، خواستار رجوع به دادگاه فدرال برای حل بحران منطقه کردستان شد و از همه خواست تا به متن و روح قانون اساسی عراق ملزم باشند.
سید عمار حکیم رئیس جریان حکمت ملی عراق، طی سخنانی از مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان خواست که نتایج همه‌پرسی را لغو کرده و به گفتگو باز گردد. خبر دیگر آنکه العبادی نخست وزیر عراق طی یک پیام توئیتری ضمن اعلام حمایت از شهروندان کُردی، خواستار کنترل بغداد بر درآمدهای نفتی کردستان عراق جهت پرداخت حقوق کارمندان آنها شد. وی همچنین با تاکید بر حمایت بغداد از مردم کُرد نوشت: «شما شهروندان درجه یک ما هستید و اجازه نمی‌دهیم به شما آسیبی برسد و لقمه نان خود را با هم تقسیم می‌کنیم.» پارلمان کردستان عراق به اتفاق آرا به رد کردن تمامی تصمیمات اخذ شده در پارلمان عراق و دولت مرکزی بغداد رأی داد.
«رجب طیب اردغان» رئیس جمهور ترکیه تاکید کرد بالا رفتن پرچم رژیم صهیونیستی در منطقه کردستان عراق، نشان دهنده ارتباط دولت اربیل با سازمان جاسوسی اسرائیل «موساد» از گذشته تا امروز است.اردوغان با بیان اینکه برخی نیروها در منطقه تلاش می‌کنند تا نفوذ ترکیه را ازبین ببرند، گفت روابط شما با موساد آشکار شده و بهای آن را نیز به زودی پرداخت خواهید کرد. وی همچنین افزود که دولت محلی شمال عراق، گام اشتباهی (برگزاری همه‌پرسی جدایی) را علی‌رغم تمام هشدارهای ترکیه برداشت و هزینه آن را نیز پرداخت می‌کند.
وی تأکید کرد: «در حال حاضر به کشورهای همسایه خود، از جمله ایران، دولت مرکزی عراق و سوریه اطلاع داده‌ایم که آماده اقدام علیه تحولات منفی هستیم.» خبر دیگر آنکه پسر مسعود بارزانی و رئیس شورای امنیت منطقه کردستان عراق با ابراز نگرانی درباره مواضع بغداد در قبال همه‌پرسی جدایی کردستان، از واشنگتن درخواست کمک کرده است. «مسعود بارزانی» رئیس منطقه کردستان عراق در اولین مصاحبه‌اش پس از برگزاری همه‌پرسی، هدف از این اقدام را آغاز گفت‌وگو با بغداد اعلام کرده و گفت این همه‌پرسی صرفا مربوط به کردهای عراق است و مداخله‌ای در امور کشورهای همسایه نیست.
وی در مصاحبه‌ای با «برنارد هنری لوی» فرانسوی که در پایگاه «تبلت» منتشر شده، گفته است: «یکی به من می‌گفت که بعد از پیروزی فرانسه بر آلمان در سال ۱۹۱۸، یکی از سیاستمداران شما گفته است که "حالا می‌توانم بمیرم". این احساسی است که من امروز صبح داشتم.» لازم به ذکر است در ادامه بحران‌های ایجاد شده به دلیل رفتارهای تجزیه طلبانه بارزانی، معلمان در اقلیم کردستان عراق در اعتراض به شرایط معیشتی و حقوق پایین دست به تظاهرات زدند.
خبر دیگر آنکه نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی اتهام ایفای نقش در همه‌پرسی کردستان را رد کرد و گفت اسرائیل فقط با کردها احساس همدردی دارد. «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی اتهام ایفای نقش در همه‌پرسی جدایی کردستان عراق را رد کرد.

کد مطلب: 101175
 
Share/Save/Bookmark