میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۹ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۱۴
 
 
میرجاوه؛ جایی که جوانانمان باز پرپر شدند
خنجر از پشت می‌زند دشمن
خنجر از پشت می‌زند دشمن
 

روز چهارشنبه اخباری از درگیری تعدادی از مرزبانان کشورمان در مرز میرجاوه با گروهی از اشرار به گوشمان رسید که باعث اندوه مردم شد.
اتفاقی که باز هم باعث به شهادت رسیدن تعدادی از مرزبانان دلیر کشورمان شد و باز گویی ماجرای تلخ ربوده شدن ۵ مرزبان کشورمان در اواخر سال ۹۲ به شکل بدتری تکرار شد.
ماجرا این بود که عصر روز چهارشنبه و درپی گشت‌زنی مرزبانان هنگ مرزی میرجاوه تعدادی از تروریستها از داخل خاک پاکستان اقدام به شلیک گلوله‌های دوربرد به‌سمت مأموران مرزبانی کردند که درپی این حمله تروریستی، ۹ نفر از اعضای کادر و سربازان این هنگ به شهادت رسیدند.
در این حمله تروریستی، ستوان سوم علی پودینه، ستوان سوم محسن دائی‌زاده، ستوان سوم حمیدرضا جهان‌تیغ، سرباز شهید حجت کاظمی، سرباز شهید صادق خدادادی، سرباز شهید امیر مکاری، سرباز شهید مهدی امینی، سرباز شهید حسین طاهریان، سرباز شهید داوود باشتنی و دو مجروح این حادثه نیز سرباز معین بیانی و مرتضی اردنی اعلام شده است. این حادثه یک مفقود نیز داشته است.
گروهک تکفیری‌، تروریستی جیش‌الظلم (جیش‌العدل) مسئولیت حمله به مرزبانان جمهوری اسلامی ایران را به‌عهده گرفته است.
صبح دیروز نیز پیکر این ۹ شهید طی مراسم ویژه نظامی تشییع و پیکر مطهر این شهیدان به زادگاهشان فرستاده شد.

دولت پاکستان سریعاً اقدام کند
در همین زمینه رئیس‌جمهوری ایران از دولت پاکستان خواست تا هرچه سریع‌تر نسبت به شناسایی، معرفی و برخورد با عوامل گروه‌های تروریستی- تکفیری حادثه میرجاوه اقدام کند.
در بخشی از متن پیام حسن روحانی آمده است: «حادثه تروریستی مذبوحانه در میرجاوه، منطقه صفر مرزی سیستان و بلوچستان، که منجر به شهادت و مجروح شدن جمعی از مرزبانان دلیر و جان برکف کشورمان در حین انجام مأموریت شد، همه را در اندوه فراوان فرو برد. از دولت دوست و همسایه، پاکستان که این اقدام کور و بزدلانه از طرف مرزهای آن کشور صورت گرفته، می‌خواهم با اقدامی مسئولانه، هرچه سریعتر نسبت به شناسایی، معرفی و برخورد با عوامل گروه‌های تروریستی - تکفیری این جنایت اقدام نماید. از دبیر محترم شورای عالی امنیت ملی و وزارت امور خارجه نیز می‌خواهم تا حصول نتیجه با جدیت موضوع را پیگیری تا از تکرار چنین حرکت‌های ناجوانمردانه جلوگیری شود. »
همچنین رئیس جمهور در نامه ای به نخست وزیر پاکستان ضمن ابراز نگرانی عمیق و تاسف شدید از تکرار تعرضات تروریستی از خاک پاکستان به خاک جمهوری اسلامی ایران، از وی خواست برای حفظ و ارتقای روابط خوب و برادرانه دو کشور دستور دهد مسببین این اقدام تروریستی تحت پیگرد قانونی قرار گرفته و به محکمه عدالت سپرده شوند.

پیگیر پایبندی پاکستان به توافق‌نامه‌های امنیتی و مرزی خواهیم بود
وزیر کشور نیز طی پیامی شهادت تعدادی از فرزندان غیور ایران اسلامی را تسلیت گفت.
در پیام تسلیت عبدالرضا رحمانی فضلی آمده است: «امروز کشور اسلامی، سوگوار جوانان برومندی است که برای حفظ امنیت و آسایش و آرامش ایرانیان به‌دست گروهک‌های تروریستی تکفیری، صهیونیستی در خون خود غلطیدند. این ضایعه اسفناک بار دیگر ضرورت هوشیاری همه مردم به توطئه‌ها و فتنه‌های تفرقه‌افکنانه و اختلاف برانگیز دشمنان ملت بزرگوار ایران به ویژه در میان مردم فهیم و نستوه و آگاه منطقه سیستان و بلوچستان را مورد تأکید قرار داد و بر همگان آشکار گردید که توسعه و آرامش و امنیت این مناطق بزرگترین نگرانی و دغدغه عوامل و مزدوران نظام سلطه می‌باشد. این‌جانب ضمن تسلیت به فرماندهی معظم کل قوا، خانواده و همرزمان شهدای عزیز و مردم بزرگوار؛ از نیروهای غیور و شجاع قرارگاه قدس جنوب شرق سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، مرزبانی جمهوری اسلامی ایران و سربازان گمنام حضرت
بقیة الله الاعظم(عج) می‌خواهم با تلاش و مجاهدت مجدّانه ضمن مجازات عوامل این حادثه دردناک، این قبیل اقدامات تروریستی را در منطقه ریشه‌کن کنند و قطعاً از مجاری دیپلماسی نیز پیگیر پایبندی کشور همسایه پاکستان به توافقنامه‌های امنیتی و مرزی خواهیم بود.»

پرونده حمله تروریستی میرجاوه با جدیت دنبال می‌‌شود
دادستان کل کشور در پیامی شهادت جمعی از مرزبانان کشورمان در حمله تروریستی به میرجاوه را تسلیت کرد و گفت که به طور قطع پرونده قضایی این حمله تروریستی با جدیت دنبال می‌شود و عاملان کوردل و ددمنش این جنایت هولناک به سزای اعمال خود خواهند رسید.
در پیام تسلیت حجت‌الاسلام المسلمین محمدجعفر منتظری آمده است: شهادت مظلومانه و جانسوز جمعی از دلیرمردان و مدافعان میهن اسلامی به دست اشرار مسلح در منطقه مرزی میرجاوه موجب تاثر و تالم ملت بزرگ ایران شد و بار دیگر صحنه‌ای دهشتناک از دشمنی و ددمنشی دشمنان نظام اسلامی ایران را نشان داد.
در ادامه این پیام آمده است: بی‌شک غیرت و رادمردی این شهدای عزیز و جوانان غیور درس بزرگ دیگری از دفتر عشق، ایثار و پایمردی مردم ولایتمدار و ظلم ستیز ایران اسلامی است و در تاریخ این مرز و بوم ماندگار خواهد شد و آیندگان هرگز از یاد نخواهند برد که این دلاور مردان چگونه در راه عزت،اقتدار و تامین امنیت کشورشان به شهادت رسیدند.
دادستان کل کشور تأکید کرده است: تروریست‌های مزدور و ناجوانمرد نیز باید بدانند که هرگز نمی‌توانند با انجام این قبیل اقدامات ددمنشانه آرامش و امنیت ایران اسلامی را بر هم زنند یا نقشه‌های نخ نما شده خود را که هدفش خوش خدمتی به دشمنان این کشور و این نظام مقتدر اسلامی است؛ پیاده کنند.
منتظری اضافه کرده که بدون شک اینگونه اعمال تروریستی کثیف و ناجوانمردانه خللی در عزم، اراده و ایستادگی ملت بزرگ ایران ایجاد نخواهد کرد و این ملت مقاوم و همیشه در صحنه با مشارکت پرشور در انتخابات پیش رو بار دیگر ثابت خواهند کرد که با چنین جنایت‌هایی از میدان مبارزه و ظلم ستیزی خارج نخواهند شد.
دادستان کل کشور در پایان تصریح کرده: «‌از خداوند متعال برای این شهدای گرانقدر علو درجات و محشور شدن با اباعبدالله الحسین‌(ع) و برای خانواده‌های داغدارشان که این روزها مدال صبر به گردن آویخته‌اند، صبر جمیل و اجر جزیل مسئلت داریم. در پایان ضمن تسلیت به پیشگاه امام عصر(عج )، مقام معظم رهبری، امت همیشه در صحنه و خانواده های داغدار این عزیزان اعلام می‌داریم که به طور قطع پرونده قضایی این حمله تروریستی با جدیت دنبال می‌شود و عاملان کوردل و ددمنش این جنایت هولناک به سزای اعمال خود خواهند رسید.

پاکستان باید پاسخ بدهد
رئیس کمیسیون امنیت‌ملی مجلس گفت: پاکستان نسبت به شهادت مرزبانان میرجاوه برعهده پاسخگو باشد.
علاء‌الدین بروجردی اظهار داشت: حادثه تروریستی که در میرجاوه منجر به شهادت ۹ تن از مرزبانان کشور شد، اتفاقی تأسف‌بار است. وی با بیان اینکه این گروهک‌های تروریستی و اشرار در داخل خاک پاکستان مستقر هستند، اظهارداشت: مسئولیت عواقب این واقعه تلخ با دولت پاکستان است و لازم است که این کشور پاسخگو باشد.
رئیس کمیسیون امنیت‌ ملی مجلس با بیان اینکه عکس‌العمل مناسب حق نیروهای امنیتی و نظامی کشور ما در این حادثه است، ادامه داد: از آنجایی که عملاً پاکستان توانمندی مقابله با این گروهک‌های تروریستی را ندارد، لازم است نیروهای جمهوری اسلامی ایران برای حفاظت از جان مرزبانان خود اقدام متقابل را انجام دهد.
بروجردی با تأکید بر اینکه شهادت آرزوی همه ماست، گفت:‌ شهادت مرزبانان جان بر کف جمهوری اسلامی ایران به این شیوه، تأسف‌بار بود و به خانواده آنها تسلیت و تبریک می‌گویم. وی با بیان اینکه لازم است تمهیداتی برای جلوگیری از تکرار اتفاقات مشابه اندیشیده شود، تصریح کرد: مقرر شده بود تا وزیر کشور پاکستان در پاسخ به سفری که چندی پیش وزیر کشور ایران به آنجا داشت را بدهد و هر چه سریعتر با انجام این سفر وضعیت مقابله با این اقدامات روشن شود.

اقدام تروریستی اخیر بی‌پاسخ نخواهد ماند
فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران در واکنش به این حمله تروریستی ضمن تسلیت شهادت مرزبانان این هنگ به پیشگاه مقام معظم رهبری، ملت غیور ایران، خانواده بزرگ نیروی انتظامی و به‌ویژه خانواده معزز و صبور این شهیدان اظهار داشت: دشمنان ملت بزرگ ایران بدانند که این‌گونه اقدامات تروریستی و وحشیانه، بی‌پاسخ نخواهد ماند.
سردار حسین اشتری گفت: چنین حرکات مذبوحانه‌ای هرگز خللی در روحیه حماسی ملت مؤمن و انقلابی ایران ایجاد نخواهد کرد و مرزبانان نیروی انتظامی تا پای جان از سرحدات مرزها محافظت کرده و اجازه ورود به بدخواهان نخواهند داد.

پاکستان؛ مسئول حادثه تروریستی میرجاوه
معاون اجتماعی نیروی انتظامی با اشاره به حادثه تروریستی میرجاوه گفت: بی‌شک مسئولیت این دست حوادث به‌عهده دولت پاکستان است و قطعاً پلیس تا تعیین تکلیف این وضعیت موضوع را پیگیری می‌نماید و از دستگاه دیپلماسی کشورمان نیز خواهان پیگیری جدی این موضوع هستیم.
سردار سعید منتظرالمهدی اظهار داشت: درپی حمله ناجوانمردانه شماری از تروریست‌ها که هماره مترصد ضربه زدن و ناامن کردن کشور عزیزمان ایران هستند، متأسفانه از داخل خاک پاکستان اقدام به آتش به‌سمت مرزبانان غیرتمند هنگ مرزی میرجاوه شد و حارثان و حافظان مرزهای کشورمان به شهادت رسیدند.
سخنگوی نیروی انتظامی ادامه داد: ساعاتی پس از این اتفاق، فرمانده مرزبانی نیروی انتظامی در منطقه حاضر و طی جلساتی با طرف پاکستانی ضمن اعلام مراتب اعتراض خود، آنها را مسئول این ناامنی دانسته خواهان پیگیری این موضوع شد. منتظرالمهدی در خاتمه گفت: این‌جانب به‌نمایندگی از سازمان بزرگ نیروی انتظامی، ادای احترام می‌کنم به روح بلند و ملکوتی مردان غیرتمند و جان‌برکف مرزبان نیروی انتظامی که تا پای جان از وجب به وجب خاک ایران سرافرازمان، محافظت می‌نمایند و همچنین برای خانواده آن عزیزان طلب صبر و شکیبایی از درگاه ایزد منان دارم.

کد مطلب: 99087
 
Share/Save/Bookmark