میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه خبر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۸ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۰:۰۴
 
 
رئیس سازمان بسیج سازندگی کشور خبر داد:
اعزام بیش از ۳۵۰۰ گروه جهادی به نقاط محروم در تابستان امسال

رئیس سازمان بسیج سازندگی کشور گفت: در سال گذشته یک میلیون و ۱۷۱ هزار نفر از جوانان جهادگر و علاقمند را برای خدمت‌رسانی به محرومین به نقاط مختلف کشور اعزام کردیم. و بیش از ۵۶۰۰ پروژه عمرانی کوچک در سال گذشته توسط جوانان جهادگران انجام و به بهره‌برداری رسید.

کارکرد اصلی بسیج سازندگی خدمت‌رسانی به مردم است
سردار غلامی با اشاره به کارکرد اصلی بسیج سازندگی در خدمت‌رسانی به مردم است، خاطر نشان کرد: یکی از وظایف اصلی بسیج سازندگی پرکردن اوقات فراغت جوانان و فراهم کردن زمینه حضور این جوانان برای خدمت‌رسانی به محرومین در قالب اردوهای جهادی است. البته کارکرد اصلی بسیج سازندگی خدمت‌رسانی به مردم است. سازمان بسیج با توجه به عشق و انگیزه‌ای که به پر کردن اوقات فراغت و نقش‌آفرینی جوانان در خدمت‌رسانی به ملت ایران دارد در تلاش است که این ماموریت را به نحو احسن به سرمنزل مقصود خود برساند.
سردار غلامی با مهم دانستن حضور جوانان برای رفع مشکلات مردم در مناطق محروم در قالب اردوهای جهادی افزود: در اصل وجود این سازمان برای سازماندهی ظرفیت‌های مردمی برای کمک به نظام و نقش آفرینی برای حل مشکلات مردم است که بسیج سازندگی به طور ویژه این ماموریت خدمت‌رسانی به مردم را دارد. فلسفه شکل‌گیری بسیج سازندگی پرکردن اوقات فراغت جوانان و آماده کردن زمینه حضور جوانان برای خدمت‌رسانی به محرومین در قالب اردوهای جهادی است.

انجام بیش از ۵۶۰۰ پروژه عمرانی در سال گذشته
رئیس سازمان بسیج سازندگی کشور در ادامه سخنان خود با اشاره به فعالیت‌های جهادگران در مناطق محروم بیان کرد: در سال گذشته یک میلیون و ۱۷۱ هزار نفر از جوانان جهادگر و علاقمند را برای خدمت‌رسانی به محرومین به نقاط مختلف کشور اعزام کردیم. و بیش از ۵۶۰۰ پروزه عمرانی کوچک در سال گذشته توسط جوانان جهادگران انجام و به بهره‌برداری رسید.
سردار غلامی افزود: در تابستان امسال نیز ۳۵۰۰ گروه جهادی به نقاط محروم اعزام شدند. ساخت خانه برای نیازمندان، ساخت خانه بهداشت، مسجد و کتابخانه، آبرسانی به روستاها، کمک به کشاورزان برداشت محصول در قالب طرح همگام با کشاورز، اعزام تیم‌های پزشکی و دندانپزشکی و خدمات دامپزشکی برای دام‌های سبک و سنگین از جمله فعالیت‌های جهادگران در نقاط محروم کشور است. 

فلسفه حضور جهادگران در مناطق محروم برای حل مشکلات مردم است
رئیس سازمان بسیج سازندگی عشق و علاقه برای خدمت‌رسانی به محرومین را یکی از ضروریات یک جهادگر برشمرد و عنوان کرد: گروه‌های جهادی سازمانی متشکل از متخصصین جهادگر هستند که در نقاط محروم بدون هیچ حقوق و هیچ چشم‌داشتی خدمت‌رسانی می‌کنند.
وی خاطرنشان کرد: مردمی کردن خدمت‌رسانی به مردم محروم همان منطقه از الویت‌های اصلی جهادگران است. مهم این است که با آموزش‌های لازم مردم منطقه را توانمند نماییم. به طور مثال یک گروه جهادی در مازندران ۳۰۰ خانه برای محرومین ساخته است. توانمندسازی و آموزش در عرصه‌های تولیدات خانگی مانند تولید ترشیجات، عرقیجات، شیرینیجات، خیاطی و صنایع‌دستی از دیگر فعالیت‌های جهادگران است. گروه‌های جهادی در تلاش برای کادر سازی جوانان در منطقه محروم هستند. فلسفه حضور جوانان جهادگر در مناطق محروم برای حل مشکلات مردم است.
سردار غلامی در پاسخ به این سوال که آیا جهادگران تا به حال روستایی را از صفر بازسازی کرده‌اند یا نه، گفت: گروه‌های جهادی از فعالیت‌های نقطه‌ای و پراکنده به سمت متمرکز کردن خدمت‌رسانی‌ها به محرومین در نقاط مختلف هستند. قلعه سیمون یکی از مناطق محروم در نزدیکی تهران بود که جهادگران با تلاش خود محرومیت را از این روستا از بین بردند. جهادگران در این منطقه که زیر خط فقر اقتصادی و فرهنگی بود توانستند ۴۹ خانه مسکونی را در مدت ۴ ماه به کمک کمیته امداد،بنیاد برکت و خیرین بسازند و حتی تولید محصولات خانگی را در این روستا فرهنگ‌سازی کردند. در سال گذشته نیز ۱۲ میلیون دام سبک و سنگین در کشور طی یک حرکت جهادی توسط جهادگران دامپزشک واکسینه شدند. بچه‌های جهادی در برخی مناطق با تخصص بالا حضور پیدا می‌کنند. گروه‌های جهادی دندانپزشکی در مناطق محروم نزدیک به میلیارد‌ها تومان خدمات‌رسانی می‌کنند.
رئیس سازمان بسیج سازندگی کشور در پایان در ارتباط با چگونگی ثبت‌نام در اردوهای جهادی گفت: بسیج سازندگی در هر استانی یک زیر رده دارد و نوجوانان و جوانان علاقمند می‌توانند با مراجعه به ناحیه یا پایگاه‌های بسیج برای حضور در اردوهای جهادی ثبت‌‌نام کنند. همچنین سایت بسیج سازندگی به آدرس sazandegi.ir می‌تواند راهنمای خوبی برای جهادگران باشد. همچنین سامانه پیامکی ۶۶۰۰۰۰۰۷۷ راه ارتباطی مستقیم مردم با بسیج سازندگی است.

کد مطلب: 100275
 
Share/Save/Bookmark