میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۷ تير ۱۳۹۹ ساعت ۲۱:۳۲
 
 
اعتراض به نژادپرستی در آمریکا به هفته هفتم رسید
فراخوان گارد ملی برای سرکوب جورجیا
فراخوان گارد ملی برای سرکوب جورجیا
 

فضای امنیتی هر روز در آمریکا تشدید می‌شود چنانکه در پی تشدید اعتراضات به خشونت‌های پلیس آمریکا، فرماندار ایالت «جورجیا» ضمن اعلام وضعیت فوق‌العاده، از استقرار یکهزار نیروی گارد ملی برای مقابله با معترضان خبر داد.
در پی تشدید اعتراضات به خشونت و رفتارهای تبعیض‌آمیز پلیس آمریکا بعد از قتل «جورج فلوید» شهروند ۴۶ ساله سیاهپوست آمریکایی به دست افسر پلیس شهر «مینیاپولیس» ایالت «مینه‌سوتا» در تاریخ پنجم خرداد ماه، «برایان کمپ» فرماندار ایالت «جورجیا» ضمن اعلام وضعیت فوق‌العاده، از استقرار یکهزار نیروی گارد ملی آمریکا را برای مقابله با معترضان صادر کرد.
شبکه روسی «راشاتودی» در این خصوص گزارش کرد، در پی اعتراضات سراسری در آمریکا بعد از قتل فلوید، برخی از معترضان خشن در «آتلانتا» مرکز ایالت «جورجیا» به دفاتر پلیس ایالتی حمله کردند و تیراندازی‌ها نیز در این شهر افزایش یافت.کمپ به وقت محلی اعلام کرد که حدود یکهزار نیروی گارد ملی آمریکا برای مقابله با معترضان و آنچه که محافظت از کنگره ایالتی، اداره فرمانداری و ساختمان اداره امنیت عمومی توصیف شده، در شهر مستقر خواهند شد. وی توضیح داد: «اعتراضات آرام مورد سوء استفاده مجرمانی قرار گرفته است که اقدامات خطرناک و مخربی را مرتکب می‌شوند. هم‌اکنون، مردم بی‌گناه جورجیا هدف قرار گرفته شده‌اند، مورد اصابت گلوله قرار می‌گیرند و در معرض خطر مرگ قرار دارند. این بی‌قانونی‌ها باید متوقف شود و نظم به مرکز جورجیا (آتلانتا) بازگردد».با اینحال، «کیشا لانس باتمز» شهردار آتلانتا هنوز در خصوص استقرار نیروهای گارد ملی آمریکا در شهر اظهارنظر نکرده است. شهردار آتلانتا بعدازظهر روز دوشنبه اعلام کرد که نتیجه آزمایش کرونای وی مثبت اعلام شده است. در تعطیلات اوایل هفته جاری و همزمان با روز استقلال آمریکا، در خشونت‌های مرتبط با تیراندازی در آتلانتا، دستکم چهارنفر از جمله یک دختر هشت ساله جان خود را از دست دادند.
طبق گزارش نشریه «آتلانتا ژورنال کانستیتوشن» (AJC) در بازه زمانی ۳۱ ماه می (۱۱ خرداد) تا ۲۷ ژوئن (هفتم تیرماه)، ۹۳ نفر در آتلانتا مورد اصابت گلوله قرار گرفتند که این رقم دو برابر همین بازه زمانی در سال ۲۰۱۹ است.در اوج اعتراضات به قتل فلوید در مینه‌سوتا، معترضان آتلانتا نیز از اقدام پلیس این شهر در قتل «ریچارد بروکس» یک مرد سیاهپوست دیگر نیز به خشم آمده بودند.
در تاریخ ۲۳ خردادماه، «دفتر تحقیقات ایالت جورجیا» به نقل از اداره پلیس شهر «آتلانتا» از کشته شدن یک مرد سیاه پوست حین پارک خودرو در محوطه یک رستوران در جمعه شب به وقت تهران خبر داد. پلیس منطقه اعلام کرد که فرد کشته شده «ریچارد بروکس» ۲۷ ساله نام داشت و بعد از تلاش پلیس برای انجام یک آزمایش هوشیاری و ممانعت وی ، ماموران تلاش می‌کنند وی را به زندان ببرند.طبق این گزارش، پس از مقاومت این فرد سیاه پوست و جر و بحث با ماموران ، پلیس از کلت الکتریکی استفاده می‌کند. فیلم‌های منتشر شده نیز از تلاش ریچارد بروکس برای گریز از چنگال پلیس و سپس به زمین افتادن و مرگ وی حکایت دارد. پلیس ایالت جورجیا اعلام کرده که این شخص بعد از این حادثه به بیمارستان انتقال داده شد، اما بعد از عمل جراحی درگذشت.تظاهرکنندگان آمریکایی بیش از هر زمانی خواستار اجرای عدالت و پایان خشونت پلیس این کشور هستند . مردم شعار می‌دهند: دیگر کافیست. این شعاریست که از زبان بسیاری از کسانی که در اعتراضات سراسری در آمریکا شرکت کردند، شنیده شد. تظاهرکنندگانی که خواستار اجرای عدالت برای جورج فلوید و صد‌ها سیاه پوست آمریکایی شدند که در بازداشت پلیس آمریکا جان خود را از دست داده اند.این اعتراضات بحث عمومی را درباره وجود نژادپرستی سازمان یافته و خشونت پلیس در آمریکا برانگیخت. اما آنچه در این بحث به آن توجه نشده، نقش اسلحه در جامعه آمریکاست.

کد مطلب: 114397
 
Share/Save/Bookmark