میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۳۱
 
 
تقلیل توفان به شمشیر

یمن همچنان به عنوان یکی از کانون‌های اصلی تحولات منطقه و جهان شناخته می‌شود که از یک‌سو توحش و جنایات ائتلاف آمریکایی - سعودی و البته نگاه کاسبکارانه غرب را نشان می‌دهد که برای منافع اقتصادی و فروش تسلیحات به هر جنایتی دست می‌زنند و از سوی دیگر استقامت و ایستادگی ملتی را نشان می‌دهد که برای حراست از سرزمین خود از هیچ جانفشانی دریغ ندارد. مردمانی که زنان و کودکانش نیز همپای مردانش در برابر متجاوزان ایستادگی کرده و حاضر به تسلیم شدن نیستند. سرزمینی که جهانیان از آن به عنوان سرزمین یک نسل‌کشی جهانی یاد می‌کنند که قربانی سلطه‌گری و جاه‌طلبی آمریکا و شرکایش شده است.
در این میان یک نکته قابل توجه مشاهده می‌شود و آن اعلام آغاز عملیات شمشیر برنده از سوی امارات است. اماراتی که از متحدان سعودی در سه سال کشتار یمن بوده اکنون به دنبال اجرای عملیاتی است که فاز جدید حملات به یمن را صورت می‌دهد. حال این سوال مطرح می‌شود که چرا امارات از آغاز چنین عملیاتی سخن گفته و چه پیام‌هایی را به همراه دارد؟ نخستین مسئله‌ مهم مورد توجه آن است که امارات نام عملیات را شمشیر برنده گذاشته است در حالی که سه سال پیش همین امارات در کنار عربستان عملیات توفان قاطع را علیه یمن آغاز کردند. با توجه به این مسئله می‌توان گفت اعلام عملیات شمشیر برنده خود سندی بر شکست سه سال حملات ائتلاف مذکور به یمن بوده است.
دوم آنکه این اقدام امارات را می‌توان برگرفته از ادامه تنشها و اختلافات میان امارات و عربستان در یمن دانست که بر سر تقسیم منافع در برابر یکدیگر قرار گرفته‌اند هر چند که در مسئله کشتار مردم یمن دیدگاه واحدی را دنبال می‌کنند.
سوم آنکه این روزها انگلیسی‌ها با نام حل بحران یمن تحرکاتی را در پیش گرفته‌اند و حتی در شورای امنیت به دنبال تصویب قطعنامه‌ای بوده‌اند. جالب توجه آنکه انگلیسی‌ها سیاست اتهام‌زنی به ایران را مطرح و خواستار فشار بر تهران شده‌اند. این نوع جوسازی‌ها که برای تحمیل زیاده‌خواهی‌های سعودی به یمنی‌ها و البته استفاده از ظرفیت‌های ایران برای تحقق این سناریو است در حالی صورت می‌گیرد که همزمان کشورهایی مانند امارات و عربستان با ادعای مقابله با حضور نظامی ایران، به کشتار در یمن می‌پردازند که عملیات شمشیر برنده نمودی از آن است.
این سناریو مطرح است که انگلیسی‌ها با بهره‌گیری از این سیاست‌های ضد بشری به دنبال باج‌خواهی از نیروهای مردمی و ایران است تا به زعم خود بتواند بحران یمن را در چارچوب اهداف خود هدایت کند. سیاستی که صرفا یک هدف در ورای آن دنبال می‌شود و آن نجات ائتلاف سعودی از باتلاق یمن و نیز پنهان‌سازی پرونده سیاه خود در حمایت‌های گسترده تسلیحاتی از سعودی در کشتار مردم یمن است. به هر تقدیر عملیات شمشیر برنده نه نشانه قدرت امارات بلکه سندی دیگر بر شکست عملیات‌های گذشته آنها در برابر مقاومت یمنی‌هاست که با جوسازی رسانه‌ای و البته کشتارهای بیشتر به دنبال پنهان‌سازی این حقایق هستند. 

نویسنده: فرامرز اصغری

کد مطلب: 103399
 
Share/Save/Bookmark