میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۱۹ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۰۹
 
 
واکنش جهانی به همدستی ترامپ با تروریست‌ها
حامیان و منتقدان یاغی‌گری آمریکا دیدگاه‌های جداگانه‌ای بیان کردند

حمله موشکی آمریکا به سوریه که با واکنش جامعه جهانی روبروشده در حالی است که از نگاه ناظران بین‌المللی این اقدام غیرقانونی و غیرموجه واشنگتن، نه تنها کمکی به مقابله با تروریسم در منطقه نمی‌کند، بلکه مبارزه با تروریسم در سوریه را با پیچیدگی روبرو خواهد کرد و نگرانی فزاینده کنشگران صلح جوی منطقه و جهان و نیز دیگر نهادهای بین المللی و حقوق بشری را افزایش داده است.
بامداد جمعه حملات موشکی امریکا به سوریه انجام گرفت به شکلی که اعلام شد ۵۹ فروند موشک تام هاوک از ناوهای نیروی دریایی آمریکا در دریای مدیترانه به سمت مراکز مختلف نظامی ارتش سوریه شلیک شده است.
دولت آمریکا این بمباران را در واکنش به استفاده دولت بشار اسد از سلاح شیمیایی و دولت بشار اسد را مسئول حمله شیمیایی اخیر در سوریه دانسته اما دمشق این موضوع را تکذیب کرده است.
حمله موشکی به سوریه، با فرمان دونالد ترامپ و از ناوهای آمریکا در دریای مدیترانه، در واکنش به حمله شیمیایی ادعایی اخیر صورت گرفته است.
این حمله از روی همان دو ناو جنگی «یواس‌اس راس» و «یواس‌اس پورتر» انجام شده که خبر آماده‌باش آنها در شرق مدیترانه منتشر شده بود.
این اقدام غیر قابل توجیه و متجاوزانه آمریکا با واکنش محافل سیاسی و رسانه‌ای داخلی و خارجی همراه شد چناچنه مقامات کشورمان ضمن تاکید بر نقض آشکار قوانین بین‌المللی از سوی آمریکا این اقدام را همدستی آشکارترامپ با تروریست‌ها را برشمردند.
وزیر امور خارجه کشورمان در سه پیام توئیتری پیاپی، از حمله آمریکا به یک پایگاه هوایی در سوریه انتقاد کرد.
محمدجواد ظریف نوشت: «به عنوان تنها قربانی استفاده وسیع از تسلیحات شیمیایی در دوران اخیر (توسط صدام در دهه ۸۰ میلادی)، ایران استفاده از تمام انواع تسلیحات کشتار جمعی توسط هرکسی علیه هر کس دیگر را محکوم می‌کند.»
وی افزود: «آمریکا در دهه ۸۰ میلادی به صدام کمک کرد تا علیه ایران از سلاح شیمیایی استفاده کند، [اما] سپس با ادعاهای مجعول در خصوص تسلیحات شیمیایی به استفاده از نیروی نظامی پناه برد، اول در سال ۲۰۰۳ و اکنون در سوریه.»
از سویی دیگر سخنگوی وزارت امور خارجه ایران حمله موشکی آمریکا به پایگاه هوایی الشعیرات در سوریه را به شدت محکوم کرد و گفت: این اقدامات به تقویت تروریست‌های رو به زوال و پیچیدگی اوضاع در سوریه و منطقه خواهد افزود.
سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد نیز مقام دیگری بود که در عرصه دیپلماسی از تریبون سازمان ملل ، حمله موشکی آمریکا به یک پایگاه هوایی در سوریه را به شدت محکوم کرد.
خوشرو این اقدام را نقض فاحش اصول منشور سازمان ملل متحد و قواعد آمره و بنیادین حقوق بین‌الملل دانست که باعث تضعیف ابتکارات چندجانبه برای پایان دادن به تروریسم و افراطی‌گری در سوریه، به ویژه اقدامات جاری در سازمان ملل متحد می‌شود.
دیگر مقامات کشورمان نیز در واکنش‌های جداگانه این اقدام آمریکا را به شدت محکوم کردند. اما محافل سیاسی رسانه‌ای خارجی نیز بلافاصله دست به کار شدند و هرکدام بطورجداگانه ضمن پرداختن به ابعاد اقدام متجاوزانه آمریکا واکنش‌های متفاوتی را از خود نشان دادند!البته اغلب این اقدام را متجاوزانه برشمردند اما برخی حامیان آمریکا نیز از این یاغی‌گری ترامپ حمایت کردند.

حمایت فرانسه، انگلیس و استرالیا از حمله آمریکا به سوریه
کشورهایی نظیر استرالیا، انگلیس و فرانسه از تجاوز نظامی آمریکا به سوریه استقبال کردند.
دولت انگلیس با صدور بیانیه‌ای ضمن اعلام حمایت کامل خود از اقدام نظامی آمریکا در سوریه، مدعی شد: این اقدام، پاسخ مناسبی به حمله شیمیایی اسد به «خان شیخون» ادلب بود! ادعای دولت انگلیس مبنی بر دست داشتن بشار اسد در حمله شیمیایی به خان شیخون درحالی است که هیچ سند و مدرکی در این زمینه ارائه نشده است.
از سوی دیگر، یک منبع فرانسوی نیز ضمن اعلام حمایت کامل پاریس از تجاوز نظامی آمریکا به سوریه تأکید کرد: واشنگتن پیش از انجام این اقدام نظامی، پاریس را مطلع کرده بود.
در همین حال، نخست وزیر استرالیا نیز اعلام کرد که این کشور به طور کامل از عملیات نظامی آمریکا در سوریه حمایت می‌کند. این مقام استرالیایی گفته است: اقدام نظامی آمریکا در سوریه، پاسخ مناسبی به اقدامات دولت سوریه بود. رژیم سعودی از تجاوز نظامی ایالات متحده آمریکا به سوریه استقبال کرد. در همین ارتباط یک منبع سعودی گفته است: دولت عربستان به طور کامل حملات نظامی آمریکا به سوریه را تأیید می‌کند.
در همین حال مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه خواستار تشکیل دولت انتقالی در سوریه شد و اعلام کرد: وقت اقدام در این زمینه فرارسیده است.
وی در مراسمی در شهر آنتالیای ترکیه گفت: بهترین راه٬ رسیدن به یک راه حل سیاسی در سوریه است و برای این منظور باید هر چه سریعتر دولت انتقالی در این کشور تشکیل شود.
وی با اعلام مجدد حمایت ترکیه از حمله آمریکا به پایگاه الشعیرات سوریه مدعی شد: اگر عملیات نظامی آمریکا در حد حمله موشکی دیروز باقی بماند و رژیم بشار بر سر کار باشد، این اقدام به صورت یک اقدام نمایشی باقی خواهد ماند.
وی ادعا کرد: با یک حمله و بعد متوقف کردن آن نمی توان به نتیجه رسید.

حمله آمریکا به سوریه اقدامی «متجاوزانه» است
«ویکتور اوزیروف» رئیس کمیته امور دفاع و امنیت مجلس روسیه تجاوز نظامی آمریکا به سوریه را محکوم کرد.
وی در این خصوص گفته است: آنچه واشنگتن انجام داده، اقدامی متجاوزانه علیه یک کشور عضو سازمان ملل است. بدون شک روسیه خواستار برگزاری نشست اضطراری شورای امنیت سازمان ملل برای بررسی این مسأله خواهد شد.
این مقام روسی تصریح کرد: این اقدام واشنگتن ممکن است تمامی تلاش‌ها در زمینه مبارزه با تروریسم را نابود کند. اوزیروف همچنین اظهار داشت: ممکن است به دنبال این اقدام واشنگتن، تمامی همکاری‌های نظامی میان آمریکا و روسیه در سوریه متوقف شود.

حمله آمریکا به سوریه نقض قوانین بین‌المللی است
«ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه به تجاوز آمریکا به سوریه واکنش نشان داد و تاکید کرد: حمله آمریکا تجاوز به حاکمیت سوریه و نقض قوانین بین‌المللی است. حملات آمریکا به سوریه تلاش است برای گمراه کردن توجهات از کشتار مردم در عراق. وی در ادامه سخنان خود خطاب به مقامات کاخ سفید تصریح کرد: حمله آمریکا به سوریه به روابط مسکو-واشنگتن آسیب می‌رساند. چشم‌پوشی کامل از حقیقت به کارگیری سلاح‌های شیمیایی در سوریه از سوی تروریست‌ها، اوضاع را بسیار پیچیده می‌کند. سوریه سلاح شیمیایی ندارد.

با هرنوع مداخله نظامی خارجی در سوریه مخالفیم
وزارت دفاع یونان در بیانیه‌ای تجاوز نظامی آمریکا به سوریه را محکوم کرد.
در بیانیه وزارت دفاع یونان تصریح شده است: یونان با هر نوع مداخله نظامی خارجی در سوریه مخالف است و به گفت وگو و صلح دعوت می‌کند.
«طلال برازی» استاندارحمص در واکنش به این تجاوز آشکار گفت: سیاست ما با حمله آمریکا تغییر نمی‌کند. وی افزود: حمله آمریکا در راستای خدمت به گروه‌های تروریستی و داعش است.

تاریخ می‌گوید آمریکا برای توجیه جنگ افروزی دروغ می‌گوید
نماینده بولیوی در سازمان ملل در نشست شورای امنیت سازمان ملل، آمریکا را به دروغگویی درباره مسلح بودن دولت سوریه به تسلیحات شیمیایی متهم کرد.
«ساشا لورنتی» که کشورش از اعضای غیر دائم شورای امنیت است در نشست شب شنبه شورای امنیت درباره حمله آمریکا به سوریه، آمریکا را متهم به دروغگویی کرد.
ساشا لورنتی در این رابطه گفت: تاریخ به ما می‌گوید که آمریکا برای توجیه جنگ افروزی‌ها به دروغگویی روی می‌آورد. نماینده بولیوی در سازمان ملل گفت: اکنون آمریکا فکر می‌کند هم بازرس است، هم وکیل مدافع، هم قاضی و هم جلاد.

لیبرمن: آمریکا پیش از حمله به سوریه، تل‌آویو را مطلع کرده بود
وزیر جنگ رژیم صهیونیستی اعلام کرد که آمریکا پیش از حمله به سوریه تل‌آویو را در جریان این اقدام قرار داده بود.
«آویگدور لیبرمن» وزیر جنگ رژیم صهیونیستی اعلام کرد: آمریکا پیش از حمله به سوریه، ما را در جریان این اقدام قرار داد و به ما اطلاع داد که این موضوع نشانگر عمق روابط اسرائیل با متحد بزرگ خود است.
وی در ادامه مدعی شد: حمله آمریکا حامل این پیام بود که جهان آزاد به رهبری آمریکا! در برابر جنایات جنگی علیه شهروندان صبر نخواهد کرد! وزیر دفاع انگلیس با بیان اینکه واشنگتن با لندن برای تجاوز آمریکا به سوریه در ارتباط بود، اعلام کرد که کاخ سفید از انگلیس برای مشارکت در حمله به سوریه درخواست نکرد.

واکنش مرکل و اولاند به تجاوز آمریکا به سوریه
«فرانسوا اولاند» رئیس جمهور فرانسه، و «آنگلا مرکل» صدر اعظم آلمان به حمله موشکی آمریکا به پایگاه هوایی الشعیرات در حمص سوریه واکنش نشان دادند.
رهبران فرانسه و آلمان در این واکنش، «بشار اسد» رئیس جمهور سوریه را مسئول حمله موشکی آمریکا به سوریه معرفی کرده اند. 

روسیه پروتکل هماهنگی پرواز بر فراز سوریه با آمریکا را لغو کرد
روسیه در اولین واکنش به تجاوز موشکی آمریکا به سوریه، پروتکل مربوط به هماهنگی پرواز بر فراز سوریه با آمریکا را لغو کرد. 

واکنش فرماندهی ارتش سوریه به تجاوز آمریکا؛ واشنگتن شریک داعش است
فرماندهی ارتش سوریه به تجاوز آمریکا به فرودگاه نظامی الشعیرات در استان حمص سوریه واکنش نشان داد و آن را محکوم کرد.
فرماندهی ارتش سوریه تاکید کرد: آمریکا به بهانه استفاده ارتش سوریه از سلاح شیمیایی در خان شیخون بدون اینکه حقیقت انچه رخ داد را بداند و مسئولان این اقدام را مشخص کند، در تلاش است تا تجاوز دیروز خود را توجیه کند ولی با این اقدام پیام‌هایی اشتباه را به گروه‌های تروریستی ارسال کرده است و موجب می‌شود که این گروه‌ها علیرغم متحمل شدن شکست‌های سنگین در عرصه میدانی، در آینده از سلاح‌های شیمیایی استفاده کنند.

انتقاد برخی از اعضای کنگره آمریکا
البته در این میان برخی از نمایندگان کنگره آمریکا اقدام سوال برانگیر «دونالد ترامپ» در صدور دستور حمله موشکی به سوریه بدون هماهنگی با کپیتال هیل را مورد انتقاد قرار دادند.

کد مطلب: 98899
 
Share/Save/Bookmark