میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۱۷ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۰۰
 
 
دادستان کل کشور:
بخشی از آسیب‌های سیل اخیر ناشی از سوء‌مدیریت‌هاست
دستگاه‌ها اجازه ساخت و ساز‌ در حریم رودخانه‌ها را ندهند
بخشی از آسیب‌های سیل اخیر ناشی از سوء‌مدیریت‌هاست
 

دادستان کل کشور گفت: بخشی از آسیب‌هایی که از طریق سیل به مردم عزیز کشور و زیرساخت‌ها وارد شد ناشی از سوءمدیریت و عدم توجه به اصولی است که باید رعایت می‌کردیم.
حجت‌الاسلام والمسلمین محمدجعفر منتظری در دیدار نوروزی با قضات و کارکنان دادستانی کل با تبریک فرارسیدن سال جدید به ملزومات ایجاد تحول در دستگاه قضایی براساس بیانیه گام دوم انقلاب و متن حکم انتصاب ریاست قوه قضاییه، اشاره کرد و گفت: از دادستانی کل کشور این انتظار می‌رود که اقداماتش مطابق با برنامه‌ریزی‌های تعیین و ابلاغ شده پیش رود و کارکنان و قضات این نهاد مهم در جهت تحولی که باید اتفاق بیافتد، حرکت کنند.
وی با اشاره به نزول برکات الهی از آسمان در طول ایام قبل و پس از نوروز و با ابراز تاسف از برخی گرفتاری‌ها و مشکلات که به دلیل سوءمدیریت‌ها و ضعف‌ها در مدیریت شهری برخی استان‌ها ایجاد شد، برای درگذشتگان حوادث اخیر غفران الهی و برای خانواده‌های جانباختگان صبر و شکیبایی را از درگاه خداوند مسئلت کرد.
دادستان کل کشور با اشاره به خسارات وارد شده به برخی مناطق کشور به علت وقوع این سیلاب‌ها گفت: سیلاب‌های اخیر آسیب‌های مالی و جانی فراوانی درپی داشته است که البته موارد مالی آن قابل جبران است و امیدواریم مسئولین و دست اندرکاران در جهت جبران این خسارات، گام‌های لازم را بردارند.
وی تصریح کرد: اعتقاد ما بر این است که حوادثی همچون سیل و زلزله ناگهانی رخ می‌دهد و جبران خسارت آن‌ها نیازمند زمان است، البته مسئولین با سعه‌صدر، تامل و متناسب با امکانات موجود در جهت احقاق حقوق خسارت‌دیدگان تلاش کرده و زحمات زیادی کشیده‌اند.
حجت‌الاسلام والمسلمین منتظری خاطرنشان کرد: نیرو‌های مسلح به فرمان فرماندهی معظم کل قوا به صورت جدی به رفع مشکلات سیل‌زدگان ورود پیدا کرده و موجب کاهش آلام مردم شدند و تمام تلاش خود را در استان‌های درگیر حادثه به کار بردند که لازم است به سهم خود از زحمات این افراد و همه مدیران و مسئولینی که مسئولیت مستقیم در کاهش خسارات این حوادث داشته‌اند تشکر کنم و قطعا مردم نیز قدردان این زحمات خواهند بود.
دادستان کل کشور بر ضرورت همکاری مدعی‌العموم با سایر دستگاه‌ها تاکید کرد و گفت: در این ایام به دادستان‌های استانی و شهرستانی تاکید شد در مورد آنچه که مربوط به وظایفشان است در صحنه حاضر باشند و به عزیزانی که در این حوادث آسیب دیده‌اند کمک کنند و همکاری لازم را با دیگر دستگاه‌های ذی‌ربط داشته باشند که در اینجا از زحمات دادستان‌ها نیز تقدیر و تشکر می‌کنم.
حجت‌الاسلام والمسلمین منتظری بیان کرد: متاسفانه باید گفت: بخشی از آسیب‌هایی که از طریق سیل به مردم عزیز و زیرساخت‌های کشور وارد شد ناشی از سوءمدیریت و عدم توجه به اصول‌های مدیریت بحران بوده است.
وی با اشاره به فرمایشات و تاکیدات مقام معظم رهبری و مسئولان عالی رتبه دستگاه قضایی درباره لزوم حفظ منابع طبیعی و جلوگیری از ساخت و ساز‌های غیرمجاز در حریم منابع ملی گفت: متاسفانه در سالیان اخیر تعدادی از افراد سودجو و منفعت‌طلب در حریم رودخانه‌ها ساخت و ساز کرده‌اند این در حالی است که ادارات منابع طبیعی و دیگر سازمان‌های متولی نباید اجازه چنین اقداماتی را به این سودجویان دهند.
حجت‌الاسلام والمسلمین منتظری تجاوز به بستر و حریم رودخانه‌ها، لایروبی نکردن رودخانه‌ها و مسیل‌ها و عدم رعایت اصول شهرسازی را از جمله عوامل موثر در بروز سیل‌های اخیر دانست. وی به وقوع سیلاب در شهر شیراز و علل وقوع آن اشاره کرد و گفت: یکی از علل اصلی این سیلاب که منجر به خسارات جانی و مالی زیاد شد را تغییر مسیر رودخانه به جاده و خیابان عنوان کرد و گفت: اگر مدت زیادی در یک منطقه باران نبارید به معنای آن نیست که دیگر نخواهد آمد، در روز‌های اخیر دیدیم سیل در رودخانه قم جاری شد در حالی که چندین سال بود در این رودخانه سیلی نیامده بود؛ بنابراین باید هوشیار باشیم و نباید هر مکانی را به فضای سبز تبدیل کنیم!
دادستان کل کشور در ادامه عنوان کرد: حوادث تلخی که در روز‌های اخیر رخ داد برای مسئولان و مدیران هشداری است که به هیچ وجه اجازه ندهند در حریم رودخانه‌ها و مسیل‌ها ساخت و ساز انجام شود. وی افزود: متاسفانه سطح خسارات وارده به مردم و کشور زیاد است و طبیعتا دولت هم با محدودیت منابعی که دارد بدون کمک مردم نمی‌تواند جبران خسارت کند. البته مردم عزیز هم مانند گذشته هم به میدان آمدند و در حد توان خود به دولت و سیل‌زدگان کمک کردند.

کد مطلب: 108394
 
Share/Save/Bookmark