میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۵۳
 
 
آنچه در ونزوئلا می‌گذرد
ونزوئلا طی روزهای اخیر صحنه تحرکاتی بوده که در ظاهر برگرفته از شکاف سیاسی و طغیان افرادی...

ونزوئلا طی روزهای اخیر صحنه تحرکاتی بوده که در ظاهر برگرفته از شکاف سیاسی و طغیان افرادی همچون گوایدو رئیس سابق پارلمان ونزوئلا بوده است حال آنکه شواهد امر بویژه دخالت‌های آمریکا حکایت از حقیقتی دیگر دارد. اقدام گوایدو کودتا علیه دولت قانونی و مردمی است که برای به آشوب کشاندن کشور است. این سوال مطرح می‌شود که گوایدو چگونه ادعای اقدام برای مردم را سر می دهد در حالی که با آوردن مردم به خیابان‌ها به دو قطبی سازی و بحران سازی امنیتی علیه کشور می‌پردازد این رفتار ابهام در صداقت رفتاری وی است . گوایدو از سوی پارلمان ونزوئلا به دلیل وابستگی به آمریکا رد صلاحیت شده است و لذا اقدام وی کاملا غیر قانونی است .
نکته مهم دیگر دخالت آمریکا در تحولات ونزوئلاست که رسما به موضع گیری و حمایت از بحران در این کشور پرداخته است. سازمان ملل باید به رفتار مداخله جویانه آمریکا رسیدگی کرده و از سکوت دست بردارد. ادعای آمریکا مبنی بر حمایت از مردم ونزوئلا ادعایی واهی است چرا که اگر به فکر مردم بود اقدام به ایجاد آشوب و هرج و مرج نمی کرد آمریکا به دنبال سلطه بر ونزوئلاست چنانکه حمایت آن از گوایدو به خاطر رویکرد وی به آمریکاست نه استقلال کشورش . رفتار آمریکا نشان می دهد این کشور هرگز قابل اعتماد نیست و در نهایت به دنبال نابودی سایر کشورهاست هدف آمریکا در ونزوئلا سلطه بر منابع نفت این کشور است آمریکا با سرنگون سازی ونزوئلا ضد آمریکایی به دنبال سلطه بر کل آمریکای لاتین است و این سلطه گری دامن کشورهایی که امریکا ادعای دوستی به آنها دارد نیز تکرار خواهد شد.
در این میان ادعای آمریکا برای آوردن پای روسیه و ایران به بحران ونزئلا برای پنهان سازی نقش مخرب خود در این کشور با ادعای رقابت با ایران و روسیه است. رفتارهای آمریکا علیه ونزوئلا همان رفتارهایی است که در فتنه‌های مخملین در بالکان صورت دارد که در اوکراین و گرجستان مشابه آن را می توان دید. آمریکا در آنجا نیز وعده کمک های گسترده داده بود اما هرگز به وعده های خود عمل نکرد. منابع خبری از تحرکات موسس «بلک واتر» و دیدارهای محرمانه او در آمریکا و اروپا برای ایجاد یک «ارتش اجاره‌ای» به منظور سرنگونی دولت «نیکلاس مادورو» رئیس‌جمهور ونزوئلا خبر داد که نشانگر نقش آمریکا در ایجاد بحران و ناامنی در کشورهاست.
دشمنی آمریکا با ونزوئلا به دلیل رویکرد این کشور به استقلال خواهی و نیز حمایت از فلسطین بوده است . سکوت کنگره آمریکا در برابر اقدام دولت علیه ونزوئلا نشان می‌دهد که ساختار حاکم بر آمریکا ساختاری ضد بشری و کودتاگر است و اختلاف آنها نیز صرفا بر سر میزان قدرت است و نه اجرای سیاست‌ها. ونزوئلا نشان داد که میان دموکرات و جمهوریخواه تفاوتی وجود ندارد. در جمع بندی نهایی از تحولات ونزوئلا می‌توان گفت که تحولات اخیر این کشور کودتایی آشکار است که البته به دلیل همراهی ارتش و مردم با دولت قانونی مادورو این طرح با ناکامی همراه شده هرچند که آمریکا با فشار اقتصادی و حمایت از فتنه‌گران به این مسیر ادامه می‌دهد تا شاید بتواند اصل سرنگونی نظام را محقق سازد. 

نویسنده: فرامرز اصغری

کد مطلب: 108691
 
Share/Save/Bookmark