میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۱۸
 
 
ابعاد یک جنگ سایبری
طی روزهای اخیر خبرهای متعددی درباره حمله سایبری به مناطق اطلاعاتی، امنیتی و سیاسی آمریکا منتشر شده است...

طی روزهای اخیر خبرهای متعددی درباره حمله سایبری به مناطق اطلاعاتی، امنیتی و سیاسی آمریکا منتشر شده است. پس از انتشار برخی گزارش‌های رسانه‌ای در خصوص حمله سایبری به برخی نهادهای مالی در آمریکا، کاخ سفید اعلام کرد به دلیل حملات سایبری به خزانه‌داری و وزارت بازرگانی از سوی یک دولت خارجی در حالت آماده باش قرار گرفته است.یک هفته پیش از این نیز شرکت آمریکایی امنیت سایبری «فایرآی» اعتراف کرده بود که مورد هدف بسیار پیچیده‌ای قرار گرفته که با حمایت دولتی انجام شده بود. این شرکت گفته برنامه‌هایی در این شرکت به سرقت رفته که از آن‌ها برای سنجش سیستم‌های حفاظتی و امنیتی مشتری‌های این شرکت، از جمله مشتری‌های دولتی استفاده می‌شد.از سویی با توجه به امنیتی بودن موضوع، وزارت خزانه‌داری آمریکا هرگونه اظهار نظر را به شورای امنیت ملی واگذار کرد و جان آلیوت سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا نیز در این خصوص گفت: دولت از گزارش‌های مربوط به عملیات هکر‌ها مطلع است و تمام اقدام‌های لازم در این رابطه را انجام خواهد داد.رئیس سابق آژانس امنیت سایبری و زیرساختی آمریکا که ترامپ او را اخراج کرد در توییتی نوشته است، حملات سایبری از این دست غیرمعمول و از لحاظ ساختاری خارق‌العاده بوده و زمان زیادی برده است.موضوع عملیات سایبری علیه ایالات متحده با توجه به اینکه آمریکا پیش از این در راهبرد امنیت ملی خود اعلام کرده بود که حمله سایبری را معادل حمله هسته‌ای تلقی و به آن واکنش متناسب نشان خواهد داد، بسیار حائز اهمیت است.اهمیت این موضوع زمانی دو چندان می‌شود که رسانه‌های آمریکایی عملا روسیه را به عنوان متهم اصلی این سلسله عملیات‌ها عنوان کرده‌اند و این بدین معناست که باید منتظر پاسخ کاخ سفید به کرملین بود.
فارغ از اینکه اساسا این اتهام‌زنی آن هم در سریع‌ترین زمان ممکن تا چه حد می‌تواند قرین به صحت باشد، آنچه مسلم است اینکه دولت آمریکا نمی‌خواهد این ضربه مهلک را ناشی از یک گروه غیر دولتی یا دولتی سطح پائین‌تر عنوان کند تا از این رهگذر بتواند تا حدودی ضربه‌پذیری خود را با توجه به قدرت سایبری روسیه توجیه کند. نکته مهم دیگر آن است که روسیه به عنوان کشوری نزدیک به ترامپ معرفی می شده است و دموکرات ها تاکید داشته اند که این دوستی خیانت به آمریکاست.
با این شرایط این سناریو نیز مطرح است که برجسته شدن این اخبار در چارچوب فشار دموکرات‌ها بر ترامپ برای ترک کاخ سفید باشد. به هر تقدیر هر کدام از این سناریوها مطرح باشد دو گزینه مطرح یا ضعف اطلاعاتی آمریکا در میان است و یا جدال سیاسی که هر کدام از آنها که باشد زوال و تزلزل آمریکا را بیش از پیش آشکار می‌سازد. 

نویسنده: فرامرز اصغری

کد مطلب: 116494
 
Share/Save/Bookmark