میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه خبر
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۳۸
 
 
فاتحه تهران را بخوانیم
خودسوزی

آخوندی و حناچی به مرحله پایانی انتخاب شهردار تهران رسیده‌اند و شرایط نشان می‌دهد که آخوندی انتخاب نهایی اعضای شورای شهر تهران است، انتخابی که برای شهر تهران گران خواهد بود و مردم باید هزینه این انتخاب را بدهند.
نودونهمین جلسه شورای شهر تهران روز یکشنبه در دو نوبت صبح و عصر به‌ ریاست محسن هاشمی‌رفسنجانی برگزار شد. در این جلسه در ابتدا قرار بود که ۵ گزینه تصدی شهرداری تهران (سیدکامل تقوی‌نژاد، عباس آخوندی، پیروز حناچی، رسول کشت‌پور و غلامرضا انصاری) با حضور در صحن شورای شهر تهران برنامه خود را اعلام کنند که با اعلام خبر انصراف کشت‌پور در نهایت ۴ گزینه در دو نوبت صبح و عصر برنامه‌های خود را اعلام کردند.
در ادامه جلسه نیز اعضای شورای شهر تهران رأی‌گیری را برای انتخاب دو گزینه تصدی شهرداری تهران را در دستور کار خود قرار دادند و در نهایت عباس آخوندی با ۱۶ رأی و پیروز حناچی با ۱۱ رأی به دور پایانی انتخابات شهردار تهران راه‌یافتند.
انتخاب آخوندی به‌عنوان یکی از گزینه‌های دور پایانی برای تصدی شهرداری تهران سؤال‌برانگیز است چراکه وی عملکرد قابل قبولی را در وزارت راه و شهرسازی نداشته است و حضور وی در این وزارتخانه موجب گلایه مردم شده بود و وی واکنش‌های عجیب و غریب هم به نقدها و گلایه‌ها داشته است.
اگرچه مشخص است که انتخاب آخوندی حزبی و بیرون از شورای شهر تهران و با پشتیبانی برخی از چهره‌های سیاسی صورت گرفته اما رئیس شورای شهر تهران در پاسخ به این سؤال که آیا منافع حزبی در انتخاب آخوندی و حناچی مؤثر بوده است یا خیر اظهار داشت: با توجه به اینکه نه حناچی و نه آخوندی عضو هیچ کدام از حزب‌هایی که در جلسه رأی دادند، نیستند، بنابراین منافع حزبی در نظر گرفته نشده، البته با توجه به جمیع جهات ممکن است علاقه حزبی و لابی‌گری‌های سالم انجام‌شده، مؤثر باشد.
در صورتی که آخوندی به‌عنوان شهردار تهران انتخاب شود شهر تهران با چالش‌های بسیاری در حوزه‌های مختلف روبه‌رو خواهد شد و یکی از چالش‌های اساسی در این حوزه عدم تکمیل پروژه‌های عمرانی باید دانست چراکه وی اساساً عنایتی را به اتمام پروژه‌ها نداشته است و مصادیق آن را می‌توان در نیمه‌کار ماندن مسکن مهر دید.
شهرداری تهران این روزها حال‌وروز خوبی ندارد و پس از استعفای محمدعلی نجفی شهردار سابق تهران به‌دلیل بیماری(!) محمدعلی افشانی جایگزین وی در شهرداری تهران شد که وی نیز با توجه به قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان از شهرداری تهران رفتنی شد و اینک آخوندی چند قدم بیشتر به رسیدن به صندلی شهرداری تهران ندارد و در این زمینه نیز تلاش می‌کند تا با استفاده از نفوذ برخی از چهره‌ها به بهشت برسد.
برخوردهای خشن آخوندی را نمی‌توان نادیده گرفت و وی نه ‌تنها با خبرنگاران بلکه با قشرهای مختلف مردمی به‌کرّات درگیر شده بود و جالب این است که وی اذعان می‌کند که هیچ وقت به‌دنبال درگیری نبوده است.
آخوندی می‌خواهد پا در میدانی بگذارد که پیش از این دو تن از شهرداران در این دوره نتوانسته‌اند عملکرد خوبی را داشته باشند و شهروندان تهرانی همچنان خدمات قالیباف را فراموش نمی‌کنند، حضور آخوندی در شهرداری تهران منجر به قفل شدن پایتخت می‌شود، وی نمی‌تواند شهردار موفقی برای تهران باشد که البته اعضای شورای شهر تهران با علم به این موضع باز هم وی را انتخاب کرده‌اند.
البته اعضای شورای شهر نیز نسبت به رفتار آخوندی آشنایی کاملی دارند و در همین رابطه سیدحسن رسولی عضو شورای شهر تهران با اشاره به استیضاح‌های چندباره آخوندی بیان کرد: شما طبق صحبت‌های خودتان سه بار از استیضاح مجلس گریخته‌اید اما نماینده ملایر طی مصاحبه‌ای گفته است شما پرونده دارید و باید به‌صورت شفاف در این زمینه توضیح دهید.
حجت نظری دیگر عضو شورا نیز با اشاره به اینکه قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان تنها هدفش برکناری شهردار تهران بود گفت: با اجرای این قانون امیدواریم جوانگرایی را حداقل در مجموعه شهرداری تهران شاهد باشیم و این سؤال مطرح می‌شود که؛ آخوندی چه برنامه‌ای برای این موضوع دارد؟ در عملکرد شما فارغ از هر اتفاقی درخصوص قطار تبریز - مشهد و یا سایر موارد شاهد برخوردهای تند با رسانه‌ها بودیم، در این زمینه انتظار می‌رود که شما بفرمایید که؛ در آینده چه برخوردی با منتقدان و رسانه‌ها خواهید داشت؟
البته اعضای شورای شهر تهران بدون توجه به انتخاب مدیر کارآمد برای شهرداری تهران اقدام به انتخاب آخوندی به‌عنوان یکی از گزینه‌های شهرداری تهران کردند و شرایط نشان می‌دهد که اعضای شورای شهر تهران تمایل بیشتری را برای انتخاب وی برای شهرداری تهران دارند که با این حساب باید فاتحه شهر تهران را خواند و پس از عدم موفقیت دو شهرداری قبلی تهران (نجفی و افشانی) نباید انتظاری از آخوندی هم داشته باشیم. تسنیم

دولت مخالفت خود را با انتخاب آخوندی اعلام کرده است
رئیس جبهه پیروان خط امام و رهبری با بیان اینکه آخوندی با دولت اختلاف‌نظر جدی دارد، گفت: دولت به صورت مستقیم و غیرمستقیم مخالفت خود را به شورای شهر رسانده که ما با شهردار شدن آخوندی مخالف هستیم.
محمدرضا باهنر اظهار داشت: آخوندی با دولت اختلاف‌نظر جدی دارد و نمی‌دانم اینکه یک شهردار مغضوب دولت باشد به مصلحت شهر تهران، شورای شهر، دولت و شهردار تهران است یا خیر.
وی با بیان اینکه من انتخاب آخوندی را خیلی به مصلحت نمی‌دانم، تصریح کرد: مگر اینکه با دولت تعامل کرده باشند؛ هر چند من شنیده‌ام که دولت به صورت مستقیم و غیرمستقیم مخالفت خود را به شورای شهر رسانده که ما با شهردار شدن آخوندی مخالف هستیم. اما نمی‌دانم در موقعیتی که رئیس‌جمهور با آقای آخوندی اختلاف دارد و به این دلیل ایشان را از دولت کنار گذاشته ایشان شهردار تهران شود، چه نفعی داشته باشد چون به نظرم هیچ‌کس سود نمی‌برد.
باهنر در پاسخ به این سؤال که شاید این را به عنوان دوئل قلمداد کرد، گفت: حتی یک دوئل هم باشد نه شهردار تهران و نه شهر تهران سود نمی‌برند و شورای شهر این دوره هم دوباره باید یک سال برای این دعواها وقت تلف کند. فارس

کد مطلب: 106792
 
Share/Save/Bookmark