میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : جمعه ۱۳ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۱۶
 
 
پیروزی با جوان‌ها از دهه ۶۰ تا امروز ادامه دارد؛
«ما ایستاده‌ایم»؛ تا پای جان و در مقابل خیانتکاران
«ما ایستاده‌ایم»؛ تا پای جان و در مقابل خیانتکاران
 

رهبر معظم انقلاب بعد از بیست سال دوباره بسیجیان را در ورزشگاه آزادی ملاقات کردند اما همین دیدار مجددا ایشان را به یاد دهه شصت و دیدار رزمندگان اعزامی به جبهه‌ها انداخت، برای همین هم در ابتدای کلامشان فرمودند که آن دوران با این جمع شدن‌ها به پیروزی رسید و دوباره این جمع جوان انشاالله به پیروزی کامل می‌رسد، اما به جز خطاب قرار دادن جوانان و رسیدن به پیروزی در دهه حاضر و مقایسه مهم جوانان این دوره با دهه شصت، نکته‌ای در کلامشان بود که شاید توجه بسیاری را به خود جلب کرد، نکته‌ای درباره ماندن تا پای جان و حراست از انقلاب در قبال خائنان و دشمنانی که هم خارجی هستند و هم داخلی.

روز افشاگری خیانت‌ها
بسیجیان در روزهایی که به روز حضرت زینب(س) مشهور است پای صحبت‌های رهبری نشستند که افشاگرانه درباره خدئه دشمنان و خائنان داخلی گفتند و از سیلی سختی که خواهند خورد پرده ‌برداشتند. سیلی‌ای که به واسطه بی‌اثر شدن تحریم‌های ظالمانه زده می‌شود و جوانان بسیجی با روحیه انقلابی، به دشمنان و خائنانی که تلاش دارند مقاومت مردم را شکسته و مشکلات اقتصادی را با زانو زدن مقابل غرب حل کنند، سیلی محکم را می‌زنند.
رهبری در همین زمینه گفتند: «این اجتماع عظیم امروز، این جمعیّت جوان و پُر‌شور و بسیجی که یادآور اجتماع در همین عرصه و ورزشگاه در دهه‌ی ۶٠ است که آنجا جوانها رفتند و به پیروزی رسیدند و ان‌شا‌ءالله شما هم در عرصه‌هایی که در پیش رو دارید، به پیروزی کامل خواهد رسید.» همین نوید پیروزی جوانان امروزی است که مانند جوان دهه شصت مقاومت می‌کنند و از جان و مال‌شان گذشته‌اند تا کشور رو به تعالی حرکت کند. خود مقام معظم رهبری هم به عنوان یک راهبر و بسیجی کنارشان به مقاومت و روشنگری خدئه خائنان و دشمنان می‌پردازند.

روز مقاومت و پیروزی
رهبری گفتند که «این جلسه‌ی بزرگ در موقعیّت بسیار حسّاسی تشکیل شده است؛ موقعیّت کشور، موقعیّت منطقه، موقعیّت جهان، موقعیّتهای حسّاسی است، بخصوص برای ما ملّت ایران.» به نوعی با این سخنان بیان داشتند که در روزهایی هستیم که برای الگو ماندن و برای نشان دادن برکات انقلاب به منطقه باید مقاومت کنیم و در این مسیر حرکت کنیم. رهبری با نشان دادن روزهای حساس این دوره شاید خواستند به عموم و بسیجیان یادآور شوند که گاه دشمن در داخل با لباس خدئه و خیانت مشکلاتی را برای معیشت به وجود می‌آورد تا مقاومت را به زانو درآورد و در این مسیر نباید به زانو درآمد و باید موقعیت حساس را شناخت و خائن رسوا کرد و به او سیلی زد.
به نوعی رهبری به بسیجیان یادآور شدند که این روزها روز مقاومت، خودباوری و همیاری است و با درک این حساسیت باید پیش رفت و به آینده امید داشت تا هم در داخل کشور هم در منطقه و هم در جهان بتوان سرافراز و سربلند ایستاد.

جان کلام، شکست‌ناپذیری
اما وقتی به مقاومت توصیه می‌شود که از پیروزی مطمن باشی، رهبر معظم انقلاب نیز با بیان اینکه «جان کلام من در صحبت امروز عبارت است از، اوّل عظمت ایران، دوّم اقتدار جمهوری اسلامی و سوّم شکست‌ناپذیری ملّت ایران. اینها رجز‌‌خوانی نیست، شعار محض نیست، سخن توخالی مثل بعضی از شعارها و حرفهایی که بعضی دیگر میزنند نیست؛ اینها واقعیّاتی است که دشمنان ملّت ایران آرزو میکنند که ما اینها را ندانیم یا از آنها غفلت کنیم» یادآوری کردند که چه نیروی عظیمی در کشور وجود دارد و چطور نیروهای توکل‌کننده به خداوند و مقاوم شکست‌ناپذیر هستند و در مسیر پیروزی ادامه می‌دهند.
رهبری اینها را در جمع بسیجیان می‌گوید نه در جمع خبرنگاران پس معلوم است که ایشان دارند درباره توانایی‌های این قشر صحبت می‌کنند نه صحبتی برای ترساندن دشمن.

یادآوری استکبارستیزی
ملت ایران همواره استکبارستیز بودند، در همین زمینه مقام معظم رهبری با یادآوری این روحیه فرمودند: «در مورد اقتدار جمهوری اسلامی همین بس که جمهوری اسلامی، کشور ایران را از زیر سلطه‌ی انگلیس و آمریکا بیرون کشید. این سلطه تقریباً از اوّلِ قرنِ نوزدهم میلادی شروع شده بود؛ بر همه‌ی امور این کشور، بیگانگانِ بی‌رحم و متکبّر مسلّط بودند؛ اقتدار جمهوری اسلامی همین بس که توانست کشور را و ملّت را از زیر این سلطه‌ی ظالمانه نجات بدهد.»
یعنی ایشان می‌گویند که وقتی مردم با دست خالی مقابل ارتش بیگانکان ایستاده و اجازه ندادند کشور مستعمره شود و در فواصل تاریخی این مسیر را رفته‌اند امروز با توان دفاعی و قدرت موشکی مقاومت بسیار آسان‌تر است، اگر بصیرت لازم وجود داشته باشد و اسیر خدئه و نیرنگ دشمن نشده و فریب جنگ نرم را نخورند.

طی مسیر اقتصادی با جوانان
ایشان بیان داشتند که می‌دانند مشکل اقتصاد و معیشت وجود دارد اما در همین زمینه فرمودند: «جوانهای ما بحمدالله امروز در قبال مسائلی که کشور با آنها مواجه است، هم صاحب فکرند، هم صاحب انگیزه‌اند؛ و همان‌طور که اشاره شد، مشکلات، همه را به تحرّک وادار کرده است و جوانهای ما احساس تکلیف میکنند، احساس مسئولیّت میکنند.»
بر همین اساس با اعلام اینکه جوان‌ها صاحبان اصلی کشور هستند تاکید داشتند که مسیر مشکلات اقتصادی با نگاه به ظرفیت‌های داخلی و جوانان و با استفاده از همین ظرفیت‌ها حل خواهد شد نه نگاه به خارج و زانو زدن مقابل استکبار.

راه سخت پیش‌رو
البته ایشان با بیان اینکه: «شما جوانها تصوّر نکنید که راهی که پیش ‌روی ما است، یک اتوبان آسفالته‌ی بی‌مانع است؛ نه‌. راه پیشرفت به روی ما باز است امّا راه پُرپیچ‌و‌خمی است» تاکید داشتند که برای رسیدن به پیروزی‌ای که در ابتدای صحبت‌هایشان اشاره داشتند باید منتظر ماند و زحمت کشید و این دستاوردی نیست که خیلی آسوده و در مسیری ساده و آسان کسب شود.
به نوعی به مردم توصیه شد که در مسیر مقاومت از تلاش دست برنداشته و به پیروزی توام با تلاش مطمئن باشند.

دشمن از فهمیدن انقلابی‌ها می‌ترسند
ایشان با اشاره به این نکته مهم «از قدرت اسلامی و قدرت انقلابی میترسند» فرمودند: «یک نقطه‌ی دیگر از عرصه‌های درگیری، فهم درست واقعیّتهای ایران و جهان است. اینکه شما فهم درستی از واقعیّتهای کشورتان داشته باشید، به ضرر آنها است؛ با این مخالفند، با این مبارزه میکنند؛ با چه ابزاری؟ با ابزار بسیار خطرناک رسانه، بخصوص رسانه‌هایی که امروز نوپدید است. »
به نوعی ایشان بدین مطلب اشاره داشتند که دشمن از آگاهی جوان‌ها از توانایی‌ها و ظرفیت‌های انقلاب و از اینکه مقاومتشان می‌تواند تا کجا کشور و انقلاب را پیش برد می‌ترسند. در همین راستا ضمن حفظ هوشیاری باید تلاش‌هایی برای مهار جنگ نرم آنها و به انحراف کشیدن فکر جوانان صورت گرفته و با شناخت توان و ظرفیت‌ها و شناساندن این توان به آحاد جامعه کاری کنیم که ترسشان به حقیقت مبدل گشته و شکست و سیلی محکمی خورند.

مشکل داریم بن‌بست نه
رهبری با اشاره به اینکه مشکل داریم اما بن‌بست نه، در ادامه بیانات خود تلاش داشتند تا به جوانان و بسیجی‌ها راه پیدا کردن مسیر برون‌رفت از مشکلات را با مولفه‌هایی که در ابتدای بیاناتشان داشتند یاد داده و اینطور به آنها یادآوری کنند که برای برون‌رفت از مشکلات باید مسیر درست و داخلی که مبتنی است بر توانایی‌های ملت یافت و در همین مسیر به حرکت افتاد.

سه پند کلیدی
در پایان بیانات رهبری هم با سه نکته مهم همه چیز بار دیگر یادآوری شد، ابتدا عیب بودن پناه بردن به دشمنان که این عیب یا از سر نادانی رخ می‌دهد و یا از سر خیانت، که در این حیث به جوانان اشاره داشتند که یعنی هر کسی که مقاومت را در شما کم می‌خواهد و به پناه بردن به غرب تحریکتان می‌کند، بدانید که یا ناآگاه است یا خائن.
ایشان صریحا فرمودند: «کسانی که در داخل کشور این فکر را که مطلوب و محبوب دشمنان است ترویج میکنند، اینها خیانت میکنند؛ این خیانت به کشور است. اینکه ما بر طبق میل دشمن ترویج کنیم که راهی جز پناه بردن به دشمن نداریم، بزرگ‌ترین خیانت در حقّ ملّت است. البتّه این اتّفاق نمی‌افتد، من به حول و قوّه‌ی الهی و با همراهی شما تا جان و توان دارم، نخواهم گذاشت این اتّفاق در کشور بیفتد.» سپس تاکید کردند که پای مقاومت مردم ایستاده‌اند، دوباره یادآوری کردند که تحریم‌ها شکننده است و با این مقاومت شکسته به وضع‌کننده‌اش سیلی می‌زند. و در نهایت فرمودند که ملت تصمیم به مبارزه گرفته و در مسیر مقاومت قرار است تحقیر نشده و دشمنان و خائنان را تحقیر کنند که همین امر نوعی پیام برای دشمنی است که از یک بسیجی هراس دارد چه برسد به اجتماع میلیونی آنها در همه استان‌ها. 

نویسنده: مائده شیرپور

کد مطلب: 106297
 
Share/Save/Bookmark