میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۳۸
 
 
اروپا و آمریکا برای پنهان‌ کردن پیامدهای نسخه‌های حقوق بشری‌شان تقلا می‌کنند
راز اعلام برائت غرب از سعودی
راز اعلام برائت غرب از سعودی
 

کشورهای اروپایی و آمریکا که مدعی ترویج دموکراسی ترویجی آنها توسط بن سلمان بوده‌اند اکنون با رسوایی ضد بشری این نسخه‌ها که نمود آن سرنوشت شوم خاشقجی است مواجه‌ شده‌اند لذا با جوسازی‌های گسترده و البته عدم حضور در نشست داووس سعودی به دنبال پنهان‌سازی غیراصولی و ضد بشری بودن نسجه‌های تجویزی غرب هستند.
در ادامه تحرکات آمریکا برای باج‌گیری از سعودی و البته پنهان‌سازی ناکارآمدی نسخه حقوق بشر غربی، «مایک پومپئو» وزیر خارجه آمریکا که برای گفت‌و‌گو با مقام‌های ترکیه درباره روابط دوجانبه و موضوع ناپدید شدن «جمال خاشقچی» به آنکارا سفر کرده، با رئیس‌جمهور این کشور دیدار کرده است. رئیس‌جمهور ترکیه طبق برنامه قبلی درنظر داشت که امروز سفری رسمی به کشور مولداوی داشته باشد و پیش از این سفر، ملاقات او و پومپئو در فرودگاه انجام شد. در دیدار اردوغان و پومپئو، وزیر خارجه ترکیه، رئیس سرویس اطلاعات ملی (میت) و سخنگوی رئیس‌جمهور ترکیه نیز حضور داشتند. وزارت خارجه آمریکا پیش از سفر وزیر خارجه دولت «دونالد ترامپ» اعلام کرده بود، پومپئو در آنکارا درباره اقدام اخیر ترکیه در آزاد کردن «اندرو برانسون» کشیسش آمریکایی و همچنین موضوع ناپدید شدن «جمال خاشقچی» گفت‌و‌گو خواهد کرد.
در این میان العهد درباره قضیه خاشقچی نوشت، بی‌شک سر و ته قضیه را با یک معامله هم آوردند به شکلی که سه گانه ریاض، واشنگتن و آنکارا را راضی کرد و حقوق بشری که آمریکا یکسره درباره آن به دنیا درس می‌دهد، تنها ابزاری برای باج گیری از کشورها است. نشانه‌هایی از وجود یک معامله سیاسی بین مثلث ترکیه، عربستان و آمریکا در قضیه ترور جمال خاشقچی پدیدار شده است. منابع آمریکایی اعلام کردند که دولت سعودی همزمان با ورود وزیر خارجه آمریکا به خاک عربستان، ۱۰۰ میلیون دلاری به حساب دولت آمریکا واریز کرده است.
روزنامه نیویورک‌تایمز‌ در گزارشی در این رابطه نوشت: «تابستان امسال، عربستان سعودی به دولت ترامپ وعده داده بود برای تلاش‌های آمریکا درخصوص برقراری ثبات در مناطقی از سوریه که از چنگ (تروریست‌های) گروه داعش آزاد شده، ۱۰۰ میلیون دلار پرداخت می‌کند».
در این میان وزرای امور خارجه کشورهای عضو گروه ۷ در بیانیه مشترک خواستار مجازات تمامی مسئولان ناپدید شدن جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی شدند. در این بیانیه مشترک آمده است: ما همچنان به شدت نسبت به ناپدید شدن خاشقجی نگران هستیم. افرادی که مسئول ناپدید شدن او هستند باید به سزای عمل خود برسند. ما از همکاری ترکیه و عربستان در انجام تحقیقات حمایت می‌کنیم و به دنبال انجام یک تحقیقات کامل، معتبر، شفاف و موثق از سوی عربستان هستیم.
در این میان عربستان سالیانه شش میلیون دلار به لابی‌گرهای با نفوذ، وکلا و کارشناسان روابط عمومی پرداخت می‌کند تا بر مقام‌های آمریکایی اثر گذاشته و وضعیت این کشور خاورمیانه‌ای ارتقا پیدا کند و این رویه حتی پس از قطع رابطه سه شرکت آمریکایی در اعتراض به مفقود شدن جمال خاشقجی ادامه یافته است.
از سوی دیگر رئیس صندوق بین‌المللی پول پس از بالاگرفتن تنش بر سر موضوع مفقود و کشته شدن خبرنگار سعودی سفر خود به خاورمیانه را به تعویق انداخت. «کریستین لاگارد» رئیس صندوق بین‌المللی پول قرار بود به منظور شرکت در کنفرانس «سرمایه‌گذاری آینده» موسوم به «داووس در صحرا» در ماه جاری میلادی به عربستان سفر کند.

کد مطلب: 106495
 
Share/Save/Bookmark