داخلی گوناگون خبر
تاریخ انتشار : جمعه ۱۷ تير ۱۳۹۰ ساعت ۰۸:۲۲
 
 
فروش تسليحات يا بازي آلمان با رياض؟
فروش تسليحات يا بازي آلمان با رياض؟
 
سياست روز آنلاين: اقدام آلمان به فروش ٢٠٠ دستگاه تانك جنگي مدل لئوپارد به مبلغ ‌٧/١ ميليارد يورو به عربستان در حالي انتقادهاي محافل سياسي و رسانه‌اي آلمان را به همراه داشته كه بسياري اين معامله را نوعي فريبكاري برلين و به بازي گرفتن عربستان مي‌دانند.
مركل صدر اعظم آلمان كه اين روزها با مجموعه‌اي از چالش‌هاي اقتصادي و نيز تزلزل جايگاه جهاني مواجه شده براي كسب درآمد و نيز يافتن جايگاهي در عرصه جهاني بويژه نزد حاكمان ثروتمند عرب اساس سياست خارجي خود را بر فروش تسليحات بنا نهاده است. در كنار قراردادهاي جديد نظامي با كشورهاي عربي حوزه خليج فارس نظير امارات و قطر، رويكرد به فروش تسليحات پيشرفته به عربستان از جمله اقدامات نظامي و اقتصادي آلمان براي كسب درآمد است.
در اين چارچوب آلمان طرح فروش 200 دستگاه تانك لئوپارد به عربستان را با مبلغي معادل 7/1 ميليارد يورو در دستور كار قرار داده است. گفته مي‎شود، مقامات سعودي همچنين در حال مذاکره با شرکت‌هاي آمريکايي به منظور خريد سلاح‌هاي جنگي از جمله 84 فروند جنگنده اف-پانزده جديد و 178 فروند بالگرد جنگي به ارزش حدود 60 ميليارد دلار نيز هستند.
جالب توجه آنكه آلمان در طول 20 سال گذشته به بهانه نگراني‌هايي که در مورد سابقه حقوق بشري عربستان وجود دارد، از فروش چنين سلاح‌هايي به اين کشور خودداري کرده است. بسياري اين تغيير نگرش را برگرفته از نياز آلمان به منابع مالي و نفتي عربستان و نيز يافتن جايگاهي ميان ساير كشورهاي عرب با واسطه‌گري عربستان مي‌دانند. البته به دليل رقابت تسليحاتي حاكم ميان كشورهاي عربي، صرف اعلام خبر فروش تسليحات به عربستان ساير كشورهاي عربي را نيز به خريد تسليحات جديد از آلمان وا مي‌دارد. البته توجيه حمايت‌هاي نظامي و مالي آلمان و ساير كشورهاي غربي از صهيونيست‌ها در لواي اين فروش را نيز نبايد از ياد برد.

مخالفت‌هاي سياسي و رسانه‌اي
اقدام دولت مركل به فروش تانك‌هاي به روز شده به عربستان در شرايطي كه اين كشور در سركوب مردم عربستان و بحرين و حتي ناآرامي‌هاي منطقه نقش دارد، اعتراض‌هاي سياسي و رسانه‌اي را به همراه داشته است. رهبران احزاب مخالف دولت آلمان خواستار برگزاري مذاکرات پارلماني در مورد فروش احتمالي تانک‌هاي جنگي به عربستان سعودي از سوي دولت آلمان شدند.
خورگن تريتين رهبر پارلماني حزب سبز آلمان در بيانيه‎اي اعلام کرد: "دولت بايد گاهي اوقات توضيح دهد."
"باربارا لوخ بيهلر" از نمايندگان سبزها در پارلمان اروپا نيز درباره چنين اقدامي از طرف آلمان هشدار داد و گفت: برلين با اين اقدام خود به عنوان يک کمک کننده به رژيم ديکتاتوري عربستان محسوب مي‌شود. "جوزف يانگ" وزير دفاع سابق آلمان نيز يادآوري کرده است که نکات و مسائل حقوق بشر نبايد از طرف حکومت آلمان مورد بي توجهي قرار گيرد.
در اين ميان "گويدو اشتاين برگ" از کارشناسان موسسه علم و سياست برلين در اين باره هشدار داده است که اين تانک‌ها براي مقابله با مردم در عربستان مورد استفاده قرار گيرد.

توجيهات آلمان
در مقابل دولت مركل براي توجيه اين اقدام خود مسائل حاشيه‌اي را مطرح كرده‌اند.
آندرياس پشکه، سخنگوي وزارت امور خارجه آلمان در اين باره ادعا كرده: "جلسات شوراي امنيت فدرال به طور محرمانه برگزار مي‌شود. بنابراين ما نه در مورد مذاکرات و نه در مورد تصميميات آن نمي‌توانيم اظهار نظر کنيم." مركل با اين رويكرد عملا خود را از اين پرونده مبرا دانسته و به نوعي دستگاه‌هاي اطلاعاتي و نظامي را مسئول دانسته است. البته فرافكني منطقه‌اي نيز از ديگر ابزارهاي توجيهي دولت مركل است چنانكه روزنامه آلماني دي ولت در گزارشي حمايتي از اقدام دولت آلمان؛ با اشاره به تصميم آلمان مبني بر فروش شماري تانك به عربستان نوشت كه عربستان اين تانك‌ها را با هدف تجهيز عليه ايران خريده است.
يك سخنگوي وزارت خارجه آلمان كه نامش فاش نشد نيز از عربستان به عنوان "شريك مهم" و نيز "شريك راهبردي" نام برد و از نقش عربستان در شوراي همكاري خليج فارس در زمينه يافتن راهكاري براي حل بحران يمن تقدير كرد. دولت آلمان همچنين پاسخ‌هايي را براي آنهايي كه اين تسليحات را تهديدي براي رژيم صهيونيستي عنوان كرده‌اند داشته است چنانكه اشتفان زايبرب سخنگوي دولت آلمان با اشاره به فروش تانك‌هاي جنگي اين كشور به عربستان سعودي گفت: اين مساله ارتباطي با مسائل سياسي - امنيتي اسرائيل ندارد. همچنين آندرياس شوكنهوف، يكي از مقام‌هاي ائتلاف دولت آلمان نيز با اشاره به اين مساله گفت: در منطقه هيچ صادرات تسليحاتي كه به منافع امنيتي اسرائيل آسيب وارد كند، وجود نخواهد داشت.
بسياري از ناظران سياسي با اشاره به مواضع دولت آلمان مبني بر رضايتش از اين قرارداد بر اين عقيده‌اند كه توافقي ميان طرفين ايجاد شده كه بر اساس آن رقابتي تسليحاتي ميان كشورهاي منطقه ايجاد شود تا مسئله اصلي يعني مقابله با صهيونيسم فراموش گردد و از سوي ديگر كشورهاي غربي به بهانه امنيت صهيونيست‌ها، اعطاي كمك‌هاي نظامي و مالي به اين رژيم از جمله استقرار طرح موشكي در سرزمين‌هاي اشغالي را اجرايي كنند. به عبارتي ديگر عربستان و ساير كشورهاي عربي با اين خريد‌ها در دام طرح صهيونيست‌ها و غرب گرفتار شده‌اند كه در نهايت نيز دستاوردي براي آنها نخواهد داشت.
کد مطلب: 67299
 
Share/Save/Bookmark