میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲ دی ۱۳۹۷ ساعت ۰۲:۲۸
 
 
تظاهرات ضد سرمایه‌داری برای ششمین هفته در فرانسه برگزار شد
استعفای ماکرون شعار اصلی شنبه سیاه
استعفای ماکرون شعار اصلی شنبه سیاه
 

تظاهرات ضد سرمایه داری در فرانسه وارد ابعاد جدیدی شد چنانکه معترضان به سیاست‌های دولت فرانسه برای ششمین هفته متوالی به خیابان‌ها آمدند و بار دیگر خواستار استعفای رئیس‌جمهور این کشور شدند.
معترضان به سیاست‌های رئیس‌جمهور فرانسه دیروز هم به خیابان‌های پاریس آمدند. روزنامه فرانسوی «ژورنال‌دو‌دیمانش» نوشت که دولت فرانسه با ۴ هزار و ۱۰۰ نیروی امنیتی برای ششمین شنبه ناآرام خود را آماده کرده است. تعداد افرادی که در ارتباط با اعتراضات در فرانسه کشته شده‌اند، به ۱۰ نفر رسید.
اعتراضات مردمی در فرانسه تحت عنوان «جلیقه ‌زردها» که از شش هفته پیش شروع شده، با وجود عقب نشینی رئیس‌جمهور این کشور از گران کردن بنزین و تعلیق طرح گرانی بنزین، کمابیش ادامه دارد. تظاهراتی که بیش از هزار و ۷۰۰ بازداشتی داشته است. اعتراضات امروز هم از ساعتی پیش در پاریس آغاز شده است به همین منظور مقامات این کشور هزاران نیروی امنیتی را به حالت آماده‌باش مستقر کرده بودند. دولت فرانسه اگرچه این طرح را به حالت تعلیق درآورد، اما جلیقه‌زردهای فرانسوی خواستار لغو آن هستند و از همین روی، همچنان آتش تظاهرات در کل فرانسه شعله‌ور است. دولت فرانسه قصد دارد در چارچوب سیاست تشویق عمومی به استفاده از خودروهای هیبریدی و کاهش خودروهای متکی به سوخت فسیلی، از ابتدای سال آینده میلادی مالیات بر سوخت را افزایش دهد؛ سیاستی که جرقه اعتراضات سراسری را زده است.
دولت فرانسه با ۴ هزار و ۱۰۰ نیروی امنیتی برای ششمین شنبه ناآرام خود را آماده کرده است. با این حال پلیس وزارت کشور فرانسه اعلام کرد که به منظور کنترل اوضاع، در حالت آماده‌باش باقی می‌ماند. از جمله اینکه نیروهای پلیس در پاریس حضور قدرتمندی خواهند داشت به طوری که شمار نیروها در این شهر، شامل هزار و ۲۵۰ نفر و تعداد ۱۲ خودرو زرهی می‌شود. لازم به ذکر است معترضان به سیاست‌های دولت مرکزی در مجارستان به منظور اعتراض به طرح جدید قانون کار و در کاتالونیا در هواداری از استقلال این منطقه به خیابان آمدند.
هزاران مجار بار دیگر به خیابان‌های بوداپست،ایتخت این کشور آمدند تا اعتراض خود را به طرح دولت «ویکتور اوربان» نخست‌وزیر این کشور در زمینه قانون کار که از آن با عنوان قانون برده‌داری یاد می‌شود را تکرار کنند.
اوربان این تظاهرات و شعارهایی که سر داده می‌شود را «فریادهای هیستریک» دانسته است. با این حال مخالفان اعلام کرده‌اند که به اعمال فشارها به نخست‌وزیر ادامه خواهند داد. «برتالان توت» رهبر سوسیالیست‌ها گفته است که این تظاهرات را می‌توان اعتراضی به شرکت‌هایی دانست که با حزب حاکم موسوم به «فیدز» ارتباط دارند و از قانون جدید کار سود می‌برند. تغییر در قانون کار که حزب راست‌گرای اوربان این کشور پیشنهاد داده است، به کارفرمایان اجازه می‌دهد تا کارکنان خود را وادار کنند تا ۴۰۰ ساعت بیشتر برای آنها کار کنند. در حال حاضر ساعت کاری ۲۵۰ ساعت اعلام شده است با این حال، دولت اعلام کرده است که به انعطاف‌پذیری هر چه بیشتر کارکنان نیاز دارد.
بر طبق پیش نویس این طرح، علاوه بر اینکه کارفرمایان می‌توانند از کارکنان درخواست اضافه‌کاری بیشتری بکنند، دوره پرداخت خسارت هم بیشتر شده است.

کد مطلب: 107296
 
Share/Save/Bookmark