میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۴:۲۳
 
 
روسیه درباره اقدامات رئیس جمهور آمریکا هشدار داد
تصمیمات ویرانگر اوباما در روزهای آتی
تصمیمات ویرانگر اوباما در روزهای آتی
 

سخنگوی وزارت خارجه روسیه با انتقاد شدید از عملکرد رئیس جمهوری آمریکا، گفت: اوباما طی روزهای معدود باقی مانده از ریاست جمهوری خود تصمیمات ویران‌کننده‌ای برای جهان اتخاذ خواهد کرد.
«ماریا زاخاروا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه از اقدامات دولت باراک اوباما که روزهای آخر خود را سپری می‌کند، به شدت انتقاد کرد. وی در این خصوص گفت: رئیس جمهور اوباما طی روزهای معدود باقی مانده از ریاست جمهوری خود، تصمیماتی را اتخاذ خواهد کرد که برای جهان ویران کننده خواهند بود.
سخنگوی وزارت خارجه روسیه همچنین گفت: هر روز اخباری را مبنی بر اقدام واشنگتن در اعمال تحریم‌های جدید بر روسیه می‌خوانم و می‌شنوم. علاوه بر این، خبرهای بسیاری مبنی بر تجهیز گروه‌های مسلح مستقر در سوریه به سامانه پدافند هوایی توسط آمریکا به گوش می‌رسد. وی در همین راستا ادامه داد: چنین اقداماتی از سوی ایالات متحده آمریکا کاملا بی‌فایده بوده و آسیب‌های جدی به سیاست خارجی این کشور وارد کرده است. لازم به ذکر است مقامات ارشد وزارت دفاع روسیه ضمن انتقاد از اظهارات اخیر
«اشتون کار‌تر» تأکید کردند اثرگذاری ائتلاف به سرکردگی آمریکا در مبارزات علیه تروریسم در سوریه حتی «از صفر هم کمتر» بوده است. «سرگئی شویگو» وزیر دفاع روسیه ضمن انتقاد از اظهارات اخیر همتای آمریکایی خود تأکید کرد، واشنگتن بهتر است دقت بیشتری در ارزیابی‌های خود داشته باشد. بر اساس این گزارش، «اشتون کار‌تر» ‌ وزیر دفاع آمریکا روز یکشنبه در مصاحبه با شبکه
«ان بی‌سی» گفته بود که روسیه هیچ اقدامی در مبارزه با تروریست‌های داعش در سوریه انجام نداده است. وزیر دفاع روسیه با رد این اظهارات تأکید کرد که نیروهای هوایی روسیه در سوریه مأموریت خود را تمام و کمال اجرا کرده‌اند در حالی که نیروهای ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا تنها موفق شدند «اوضاع را بد‌تر کنند». در همین حال ۱۷ شخصیت شناخته شده اروپایی با ارسال نامه‌ای به رئیس جمهوری جدید آمریکا ضمن دادن هشدار به وی درباره روسیه عنوان داشتند که روسیه خواستار بزرگی مجدد ایالات متحده در جهان نیست. در بخشی از این نامه آمده است: پوتین به دنبال بزرگی آمریکا نیست اما ما به عنوان متحدان آمریکا خواهان این امر هستیم. ما به عنوان متحدانی هم پیمان از دولت جدید و کنگره آمریکا می‌خواهیم تا در دفاع از اهداف و منافع مشترکمان همچون صلح، قدرت پیمان آتلانیک شمالی (ناتو) و آزادی، به سختی ایستادگی کند.
در همین حال رئیس‌جمهوری آمریکا در سخنرانی خداحافظی خود تأکید کرد، نژادپرستی هنوز هم به عنوان یک عامل ایجاد نفاق و دودستگی در آمریکا وجود دارد. رئیس‌جمهور آمریکا در این سخنرانی تأکید کرد، اینکه از اصطلاح «آمریکای پس از نژادپرستی» صحبت می‌شود، چندان واقع‌گرایانه نیست و تلاش‌های بسیاری در این زمینه باید صورت گیرد تا این کشور به این مرحله برسد. با این وجود وی گفت: «من تبعیض نژادی علیه آمریکایی‌های مسلمان را رد می‌کنم چرا که آن‌ها نیز همانند ما میهن‌پرست هستند». شبکه آمریکایی «سی ان ان» اعلام کرد که مقامات آمریکایی از سند محرمانه اطلاعاتی خبر داده‌اند که از تهدید هکرهای روس مبنی بر در اختیار داشتن اطلاعاتی حساس درباره «دونالد ترامپ» حکایت دارد. بنا بر گزارش شبکه «سی ان ان»، این ادعا‌ها درباره اطلاعات حساسی که در اختیار هکرهای روس قرار گرفته است، در گزارش دو صفحه‌ای ضمیمه شده به گزارش نهادهای اطلاعاتی آمریکا به ترامپ و اوباما درباره مداخله ادعایی روسیه در انتخابات سال ۲۰۱۶ آمریکا مطرح شده است. همچنین ۵ سناتور جمهوریخواه و ۵ سناتور دموکرات طرحی مشترک برای تشدید تحریم‌های ضد مسکو به دلیل «دخالت روسیه در انتخابات آمریکا» و مواضع آن در قبال سوریه و اوکراین پیشنهاد داده‌اند. تشدید اقدامات ضد روسی در آمریکا به ادعای دخالت آن در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ همچنان ادامه دارد و در تازه‌ترین اقدامات، ۱۰ سناتور ارشد جمهوریخواه و دموکرات با ارائه طرحی تازه خواستار تشدید تحریم‌های روسیه شدند. مدیر اطلاعات ملی آمریکا روز سه‌شنبه روسیه را به تلاش برای دخالت در انتخابات ۱۲ کشور متهم کرد. بعد از آن‌که وزیر خارجه انگلیس روسیه را به انجام حقه‌های کثیف متهم کرد، سفارت مسکو در لندن، انگلیس را متهم به اقدامات علیه روسیه متهم کرد.

کد مطلب: 98169
 
Share/Save/Bookmark