میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۰۲:۱۲
 
 
سخنگوی قوه قضاییه تاکید کرد:
محدودیت جدیدی برای رئیس دولت اصلاحات صادر نشده است
محدودیت جدیدی برای رئیس دولت اصلاحات صادر نشده است
 

دیروز سخنگوی قوه قضاییه در صد و نوزدهمین نشست خبری خود به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.
به گزارش فارس حجت‌الاسلام غلامحسین محسنی اژه‌ای با تقدیر از مردم به واسطه عزاداری‌ها و حضور پرشور در تشییع شهید حججی گفت: قوه قضاییه همچنان که بارها گفتیم به طورجد مصصم به برخورد با هرگونه فساد امنیتی، اقتصادی و دفاع ازحقوق مردم است که نمونه‌هایی از آن‌ها را طی ماه‌های اخیر شاهد هستید. وی افزود: با وجود اینکه برخی دستگاه‌ها وظایف خود را به دوش ما انداخته‌اند باز با تمام توان ادامه داده‌ایم.
اژه‌ای یکی از مصادیق برخورد با فساد اقتصادی را مبارزه با زمین‌خواری دانست و اظهار داشت: در طول ۶ ماه امسال در ٢٣ استان، ٢٠ هزار و ٣٤١ هکتار زمین را رفع تصرف کرده‌ایم و بیش از ٤٧ هکتار قلع و قمع داشته‌ایم.
وی با بیان اینکه کوتاهی بانک‌ها را به خاطر مردم جبران و پیگیری می‌کنیم افزود: یکی از افرادی که به جرم فساد بانکی بازداشت شده با ١٤ بانک ارتباط و بیش از ٣٠ هزار میلیارد بدهی دارد که ١٦ هزار میلیاردش معوق است.
اژه‌ای گفت: در رابطه با تعاونی‌های اعتبار که یا بدون مجوز و با مجوز خلاف کار کردند قوه ناچار است وارد شود و تا جایی که ممکن است پول مردم از بین نرود. وی گفت: قوه قضاییه این کسری سایر دستگاه‌ها را برای دفاع از حقوق مردم تحمل می‌کند. در مورد فرشتگان یا کاسپین در طول ماه‌های اخیر فقط سه بار شخص رئیس قوه تشکیل جلسه داده است.

خط قرمزی برای مقابله با فساد نداریم
در ادامه سخنگوی قوه قضاییه با تاکید براینکه این دستگاه خط قرمزی برای مقابله با فساد ندارد اظهار داشت: ما از سنگ‌اندازی مخالفین ابایی نداریم و قوه در برخورد با مفاسد نگاه سیاسی ندارد. ممکن است عده‌ای بخواهند از اینکه فردی وابستگی سیاسی داشته باشد سوءاستفاده کنند که این به ما ارتباطی ندارد.
وی تصریح کرد: برخی دستگاه‌ها اگر درست به وظایف خود عمل کنند بار اضافی برای قوه قضاییه ایجاد نمی‌شود.
وی با طرح این پرسش که چرا وقتی فردی ١٠٠بار چکش برگشت می‌خورد بانک مرکزی ورود نمی‌کند افزود:‌ خواهش ما این است بانک مرکزی و بانک‌ها به این موضوع توجه بیشتری کنند که دردسر کمتری ایجاد شود.

اخاذی با نام اژه‌ای توسط یک خبرنگار
اژه‌ای درادامه خواستار شفاف‌سازی رسانه‌ها در مورد افراد جاعل و اخاذ شد و اظهار داشت: گروهی از این افراد خود را مرتبط با بانک و قوه قضاییه و ادارات ثبتی معرفی می‌کنند.اخیراً برگه‌های جعلی آمده بود که یک برگ را فوق‌العاده ناشیانه به نام معاون اول قوه قضاییه سیدابراهیم رئیسی جعل و عنوان کرده‌اند که محرمانه است در حالی که وی یک زمانی معاون اول بود نه متن و نه مهر و امضا به قوه ارتباطی ندارد.
اژه‌ای گفت: نامه دیگری که ناشیانه جعل شده است به همین ترتیب ذیلش نوشتند معاون اول قوه قضاییه به نام ریاست قوه قضاییه وبه نام رئیس دیوان محاسبات کشور در حالی که اگر کسی که یک مقدار یه کار اداری آشنا باشد می‌داند رئیس قوه اینگونه نامه‌نگاری نمی‌کند. اینها می‌خواستند یک سوء‌استفاده‌ای برای خود یا اطرافیان بکنند و برخی از این افراد دستگیر شدند.
سخنگوی قوه قضاییه افزود: مورد داشتیم که یک خبرنگاری بوده که گفته با من ارتباط و عکس داره و از فردی پول خواسته و گفته اگر ندهی خبری علیه تو می‌زنم که شناسایی شده که اگر تحقیقات درست باشد ما ارجاع می‌دهیم به دادستانی تا دستگیر شود. وی با اشاره به خبرها و نسبت‌های کذب به قوه قضاییه و مسئولان تصریح کرد: اژه‌ای گفت: یکی از این جاعلان شبکه‌های ضد انقلاب هستند که از سرویس‌های صهیونیستی هم بهره می‌برند اما در جعل خود ناشی هستند.
اژه‌ای اقدامات اخیر این افراد را نشان‌دهنده موثر به موقع بودن تیغ قوه بر گردن مفسدین دانست و خاطرنشان کرد: به جرات می‌گویم قوه با این فضاسازی‌ها اگر مصمم‌تر نشود کوتاه نمی‌آید.

برای پرونده فریدون هنوز کیفرخواست صادر نشده است
در ادامه سخنگوی قوه قضاییه درخصوص اینکه شنیده شده یکی از مسئولان در یکی از سفارتخانه‌های اروپایی دستگیر شده اعلام کرد: اخیرا دستگیری نداشته‌ایم. ولی قبلا یکی بود که دستگیر و حکم حبس و جزای نقدی و شلاق برایش صادر شد. وی همچنین درباره آخرین وضعیت پرونده حسین فریدون گفت: پرونده هنوز کیفرخواست نخورده و به دادگاه نرفته است.
سخنگوی قوه قضاییه همچنین درباره متهم فراری این پرونده نیز گفت: آن متهم کماکان فراری است. وی درخصوص آخرین وضعیت پرونده نمازی‌ها: افزود حکم حبس‌شان تایید شد که الان هم در حال تحمل کیفر هستند.

محدودیت جدیدی برای خاتمی اعمال نشده است
همچنین حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای درباره اعمال محدودیت جدید برای رئیس دولت اصلاحات گفت: آن مقداری که پرسیدم از جزئیات خبر ندارم. دادستان ویژه روحانیت تکذیب نکرده و گفته محدودیت‌ها مثل سابقه و تصویب دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی است. وی افزود: اقدام جدیدی صورت نگرفته و همان محدودیت‌های قبلی بوده است.
سخنگوی دستگاه قضا درخصوص پرونده ثامن‌الحجج نیز گفت: ٩٩ درصد کارهای این پرونده انجام شده اما کارهای کیفری‌اش باقی مانده است.

احتمال فرار متهمان وجود ندارد
وی در ادامه درباره اظهارات یکی از اعضای تحقیق و تفحص در مورد روند صندوق ذخیره فرهنگیان و نتیجه بررسی‌ها یادآور شد:‌ سخنان این نماینده مبنی بر احتمال فرار متهمان وجود دارد درست نیست چون برای کسانی که در مظان اتهام بودند اقدامات تامینی مناسب انجام شده است.
وی افزود: اگر در هیات تحقیق و تفحص به افراد جدیدی رسیده‌اند ممکن است این افراد جدید فرار کنند که اگر به ما معرفی کنند ما اقدامات لازم را انجام می‌دهیم. 

علنی بودن دادگاه بقایی به نظر قاضی بستگی دارد
همچنین سخنگوی قوه قضاییه درخصوص علنی بودن دادگاه بقایی و حضور احمدی‌نژاد در آن گفت: علنی بودن یا نبودن دادگاه به تشخیص قاضی است. اما اگر علنی باشد منعی برای حضور احمدی‌نژاد وجود ندارد.
اژه‌ای درخصوص پرونده مداحان گفت: این افراد با قرار آزاد هستند تفهیم اتهام شده اما کیفرخواست صادر نشده است. البته برخلاف آنچه در ابتدا مطرح شد اتهامات این افراد امنیتی نیست.

درباره آلودگی هوا گزارش مجرمانه‌ای ارائه نشده است
سخنگوی قوه قضاییه درباره گزارش سازمان بازرسی درخصوص آلودگی هوا و ارسال آن به روسای قوا گفت: تا جایی که اطلاع دارم درخصوص آلودگی هوا جرمی به قوه قضاییه از سوی سازمان بازرسی اعلام نشده است اما مواردی را به دولت متذکر شده اند.
محسنی‌ اژه‌ای درباره چرایی ارجاع پرونده مداحان از دادسرای ویژه روحانیت به دادسرای کارکنان دولت گفت: ارتباط پرونده به آن روحانی که در ابتدا مطرح بوده، ضعیف شده است و به دادسرای کارکنان دولت ارجاع شد.
سخنگوی قوه قضاییه همچنین درباره اعلام جرم دادستان تهران علیه مدیر تلگرام گفت: اگر ابزار مسئول داشته باشد و چنانچه از این ابزار جرایم متعدد به وقوع بپیوندد می‌شود شکایت کرد.
اژه‌ای در پاسخ به سوالی درباره رای دیوان درخصوص یکی از اعضای شورای شهر یزد گفت: دیوان عدالت اداری فعلا دستور موقت صادر کرده و در حال استعلام از مراجع مربوطه است و پس از آن تصمیم نهایی را می‌گیرد.

دری‌اصفهانی پرونده فساد مالی هم دارد
سخنگوی قوه قضاییه در ادامه با اشاره به پرونده عضو دستگیر شده تیم مذاکره کننده هسته‌ای گفت: عبدالرسول دری اصفهانی فرزند حسین دوتابعیتی کانادا و ایران متهم به جاسوسی و ارتباط با دو سرویس بوده که حکم ٥ سال حبس وی قطعی است. وی یک پرونده فساد مالی هم دارد که هنوز کیفرخواست صادر نشده است.

کد مطلب: 101292
 
Share/Save/Bookmark