میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : جمعه ۱۰ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۰۱
 
 
اولویت‌هایی این روزها
غرب آسیا با پیروزهای همه جانبه جبهه مقاومت علیه تروریسم در منطقه در حالی به سمت روزهای به نسبت آرام پیش می رفت که شعله ور شدن آتش به انحراف کش

غرب آسیا با پیروزهای همه جانبه جبهه مقاومت علیه تروریسم در منطقه در حالی به سمت روزهای به نسبت آرام پیش می رفت که شعله ور شدن آتش به انحراف کشاندن مطالبات مردمی در لبنان و عراق، ابعاد جدیدی از بحران و ناآرامی را در منطقه به همراه داشته که می‌تواند هزینه‌های بسیاری را برای کشورهای منطقه به همراه داشته باشد. در کنار آنچه این روزها در عراق و لبنان در جریان است که بعضا به عنوان تحولات داخلی این کشورها از آن یاد می شود اما بررسی ریشه‌ای این تحولات نکاتی را آشکار می سازد که بی ارتباط به امنیت و منافع ملی جمهوری اسلامی ایران نمی باشد.
نخست آنکه تجربه نشان می‌دهد که ناامنی و به آشوب کشیده شدن کشورهایی همچون لبنان و عراق که از یک سو با ساختارهای ویژه موزاییکی همراه هستند و از سوی دیگر با سوریه به عنوان محور اصلی فعالیت تروریسم تحمیلی به منطقه، مولفه ای برای احیای گروه‌های تروریستی خواهد بود. این امر زمانی بیشتر آشکار می شود که طی هفته های اخیر آمریکا جابه جایی گسترده نیرو در منطقه صورت داده و حتر حمایتی خود برای داعش را گسترش داده است. هر چند که آمریکا ادعای ترور البغدادی سرکرده داعش را سر می‌دهد اما واقعیت امر آن است که همچنان این گروه تحت حمایت آمریکاست و ادامه حیات آن در راهبرد امنیت ملی آمریکا تعریف شده است. وضعیت بحرانی لبنان و عراق، می‌تواند فضای تنفسی برای تروریست‌ها در این کشورها و سوریه ایجاد نماید که قطعا هدف از این فضای تنفس تهدید امنیت ملی ایران خواهد بود. بر این اساس ادامه حضور ایران در منطقه برای مقابله با تروریسم امری ضروری است. این امر زمانی آشکارتر می‌شود که محافل رسانه‌ای غربی و مهره‌های منطقه‌ای آنها به دنبال سوق دادن اعتراض‌های مردم لبنان و عراق به ادعای دوری از ایران هستند که خود هدف این جوسازی دور سازی ایران از منطقه است که نتیجه آن تقویت تروریسم و در نهایت تحقق طرح غرب برای تهدید امنیت ملی ایران است.
دوم آنکه تحولات این روزهای عراق و لبنان به خوبی از نقش بحران‌ساز آمریکا و ایادی آن حکایت دارد. این سناریو وجود دارد که آنها به دنبال الگو سازی از این تحولات برای شبیه سازی آن در ایران باشند. بصیرت و بیداری سراسری مردم و مسئولان در برابر فتنه‌ای که آمریکا طراحی کرده است امری ضروری برای تحمیل شکستی دیگر بر دشمن است.
سوم آنکه کارنامه غرب نشان می‌دهد که آنها همواره از بحران‌های منطقه برای عدم اجرای تعهداتشان و به حاشیه راندن رفتارهای غیر اصولیشان نزد افکار عمومی بهره می گیرند. بحران‌های اخیر در لبنان و سوریه در حالی به راس اخبار محافل رسانه‌ای غرب مبدل شده که این روزها پایان مهلت ایران به طرح‌های برجامی و آغاز گا چهارم تعهدات برجامی ایران است. این مسئله مطرح است که غرب از یک سو این تحولات را بهانه ای برای پنهان سازی عدم اجرای تعهدات برجامی‌اش قرار دهد و از سوی دیگر به دنبال اهمیت زدایی از گام چهارم ایران باشد. بر این اساس، در کنار اقدامات دیپلماتیک و برداشتن گام‌های بلند در مرحله چهارم کاهش تعهدات برجامی جا دارد تا در فضای رسانه‌ای ضمن تشریح ابعاد بدعهدی‌ها و عدم تعهد پذیری غرب، ابعاد و ظرفیت‌های اقدامی ایران در کاهش تعهدات برجامی مورد تاکید قرار گیرد تا طراحی طرف غربی برای به حاشیه راندن این اصول در لوای تحولات منطقه حنثی شود.
چهارم آنکه منطقه با بحران‌های مهمی همچون استمرار جنایات گسترده ائتلاف آمریکایی- سعودی در یمن و طراحی برای تجزیه این کشور مواجه است که زمینه ساز، اقدام برای تجزیه سایر کشورها منطقه می‌‌شود و از سوی دیگر رژیم صهیونیستی نیز در کنار اشغالگری گسترده در فلسطین در حال طراحی برای بحران‌سازی‌های جدید در منطقه است که در لوای معامله قرن اجرا می‌شود. توجه و بیداری در قبال این تحولات و گرفتار نشدن در تحولات عراق و لبنان امری ضروری برای حفظ امنیت ایران و منطقه است.
به هر تقدیر می‌توان گفت که هر چند تحولات اخیر عراق و لبنان به نوبه خود دارای اهمیت بسیاری هستند و می‌توانند بر کل منطقه و حتی امنیت ملی و منافع ایران تاثیرگذار باشند اما مراقبت برای گرفتار نیامدن در بازی‌ها چند لایه بحران‌سازان امری ضروری است که ضمن حفظ امنیت و منافع ملی کشور، زمینه ساز خنثی شدن توطئه‌های جدید دشمنان ایران و منطقه که در لوای مطالبات مردم عراق و لبنان به دنبال ایجاد و گسترش بحران‌ هستند، خواهد شد.
که زمینه ساز، اقدام برای تجزیه سایر کشورها منطقه می‌‌شود و از سوی دیگر رژیم صهیونیستی نیز در کنار اشغالگری گسترده در فلسطین در حال طراحی برای بحران‌سازی‌های جدید در منطقه است که در لوای معامله قرن اجرا می‌شود. توجه و بیداری در قبال این تحولات و گرفتار نشدن در تحولات عراق و لبنان امری ضروری برای حفظ امنیت ایران و منطقه است.
به هر تقدیر می‌توان گفت که هر چند تحولات اخیر عراق و لبنان به نوبه خود دارای اهمیت بسیاری هستند و می‌توانند بر کل منطقه و حتی امنیت ملی و منافع ایران تاثیرگذار باشند اما مراقبت برای گرفتار نیامدن در بازی‌ها چند لایه بحران‌سازان امری ضروری است که ضمن حفظ امنیت و منافع ملی کشور، زمینه ساز خنثی شدن توطئه‌های جدید دشمنان ایران و منطقه که در لوای مطالبات مردم عراق و لبنان به دنبال ایجاد و گسترش بحران‌ هستند، خواهد شد. 

نویسنده: قاسم غفوری

کد مطلب: 111390
 
Share/Save/Bookmark