میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۱:۵۳
 
 
تاکید صندوق‌ بین‌المللی پول بر استمرار بحران اقتصادی عربستان
یمن نفس سعودی را گرفت
یمن نفس سعودی را گرفت
 

سعودی در حالی میلیاردها دلار صرف خرید تسلیحات از آمریکا و حمایت از تروریسم در منطقه و کشتار مردم یمن کرده است که صندوق بین‌المللی پول اعلام کرد روند رشد اقتصادی در خاورمیانه و شمال آفریقا به میزان قابل توجهی در حال کند شدن است و رشد اقتصادی عربستان احتمالا نزدیک به صفر سقوط خواهد کرد.
صندوق بین‌المللی پول در گزارشی اعلام کرد روند رشد اقتصادی در خاورمیانه و شمال آفریقا در سال کنونی میلادی (۲۰۱۷) به میزان قابل توجهی در حال کند شدن است و رشد اقتصادی عربستان سعودی احتمالا به نزدیک به صفر سقوط خواهد کرد.
بنا بر پیش‌بینی صندوق بین‌المللی پول، رشد اقتصادی در کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا به علاوه پاکستان و افغانستان در سال ۲۰۱۷، دو و شش دهم درصد خواهد بود. این در حالی است که این منطقه در سال ۲۰۱۶ رشد اقتصادی پنج درصدی را به ثبت رساند که بهتر از پیش‌بینی‌ها بود. صندوق بین‌المللی پول خاطر نشان کرد عملکرد خوب سال گذشته عمدتا ناشی از افزایش قوی بیش از شش و نیم درصدی رشد اقتصادی ایران به لطف افزایش سطح تولید نفت این کشور بود.
صندوق بین‌المللی پول در گزارش به روز شده خود در مورد چشم‌اندازهای اقتصاد جهانی، رشد اقتصادی عربستان سعودی، نخستین صادر کننده نفت خام در جهان، را در سال ۲۰۱۷ تنها یک دهم درصد پیش‌بینی کرد در حالی که در گزارش ماه آوریل رشد سه دهم درصدی را برای این کشور تخمین زده بود.
این ضعیف‌ترین رشد اقتصادی در عربستان سعودی از سال ۲۰۰۹ خواهد بود زمانی که اقتصاد این کشور در بحبوحه سقوط درآمدهای نفتی در پی بحران مالی جهانی دو درصد کوچک شد. صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی می‌کند: « در صورتی که سقوط بهای نفت ادامه پیدا کند، این امر ممکن است بازهم بیشتر بر چشم‌اندازهای اقتصادی کشورهای صادر کننده نفت در منطقه تأثیر بگذارد.»
بهای نفت پس از آنکه در پی توافق بین کشورهای تولید کننده عضو و غیرعضو اوپک از جمله عربستان سعودی و روسیه در مورد کاهش عرضه، به بیش از ۵۵ دلار در هر بشکه رسید، اکنون دوباره به زیر ۵۰ دلار در هر بشکه رسیده است.
با این وجود، صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی می کند که نرخ رشد اقتصادی این منطقه در سال ۲۰۱۸ به طور متوسط به ۳.۳ درصد افزایش یابد.این نرخ احتمالا در سال آینده در عربستان یک و یک دهم درصد خواهد بود که کاهش دو دهم درصدی را نسبت به پیش‌بینی ماه آوریل صندوق بین‌المللی پول نشان می‌دهد.اقتصاد عربستان سعودی که بزرگ‌ترین اقتصاد جهان عرب است، در سال ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ به ترتیب چهار و یک دهم و یک و هفت دهم رشد پیدا کرد.
در این میان منابع خبری اعلام کردند کسانی که از مسائل پنهانی قصر پادشاهی در عربستان سعودی با خبر هستند، احتمال می‌دهند پادشاه تا پنج ماه دیگر از تخت سلطنت کنار برود. که از مسائل پنهانی قصر پادشاهی در عربستان سعودی با خبر هستند، احتمال کناره گیری ملک سلمان بن عبدالعزیز از تخت سلطنت به نفع پسرش محمد بن سلمان در فاصله زمانی که از پنج ماه فراتر نخواهد رفت، بعید نمی دانند.
به عقیده این گروه کناره‌گیری ملک سلمان پس از نهایی کردن پرونده‌های مهم داخلی و منطقه‌ای صورت خواهد گرفت. گام اول در راستای فراهم کردن مقدمات کناره‌گیری از تخت پادشاهی دور کردن محمد بن نایف به شیوه‌ای ظالمانه بود که رسانه‌های آمریکایی از جمله روزنامه واشنگتن پست و نیویورک تایمز به آن اشاره کردند. گام دوم نیز به سفر ملک سلمان به شهر طنجه و استراحت در آنجا مربوط می‌شود و به این ترتیب اداره کشور را در اختیار ولیعهد و معاونان وفادار و نزدیکانش بگذارد؛ کسانی که از چند هفته پیش پست‌های حساس را به آنان داده است.
ملک سلمان و همراهان نزدیکش در این فاصله فقط به نظارت بر کارهای ولیعهد و کادر همراه او اکتفا کرده و یا در برخی موارد توصیه‌هایی نیز می‌دهند و به این ترتیب محمد بن سلمان در ماه اوت تا پایان سپتامبر عملا پادشاه عربستان سعودی خواهد بود و این مدت به مثابه آزمونی است تا ملک سلمان بتواند زمان دقیق اعلام کناره گیری از تحت سلطنت به نفع پسرش را نهایی کند.
شمارش معکوس برای کناره‌گیری از قدرت از اکتبر آغاز شده و تا پایان سال جاری و یا آغاز سال آینده ادامه خواهد یافت و احتمال دارد پادشاه در این فاصله از سلطنت کنار برود و دلیل آن را نیز منافع عالی کشور اعلام کند.
اما امیران با نفوذ سعودی در مورد قضیه حساس یا همین که چه کسی در زمان پادشاهی محمد بن سلمان در آینده ولیعهد خواهد بود، تصمیم نهایی نگرفته اند و در این مورد به دیدگاه مشترک نرسیده اند اما بیشتر به سمت امیران نسل سوم یا همان نوادگان بنیانگذار آل‌سعود تمایل دارند با این حال باید در نظر داشت که شکل و ساختار خاندان حکم سعوندی در این خصوص هیچ پاسخ راضی کننده‌ای ندارد.
منابع سعودی همچنین تاکید کردند، اکنون دغدغه اصلی محمد بن سلمان انتخاب هرچه سریع تر جانشین ولیعهد است تا این شخص در صورت کناره‌گیری ملک سلمان از قدرت، ولیعهدی را برعهده بگیرد.
بر این اساس محمد بن سلمان اکنون سرگرم گفت وگوهای فشرده با برخی افراد نزدیک به خود در خاندان حاکم است و به گفته منابع سعودی وی نمی‌خواهد دایره خشم کنونی ناشی از برکناری غیرمنتظره محمد بن نایف از ولیعهدی گسترش پیدا کند. در این میان سرکوب‌گری سعودی ادامه دارد در حالی که مقامات قضایی عربستان علیه ۲۹ نفر از اهالی «قطیف و الاحساء و مدینه منوره» حکم اعدام صادر کردند.
منابع خبری چند روز گذشته از انتقال ۱۰ فعال سیاسی و معارض شرق عربستان از زندان «الدمام» به «ریاض» برای تائید و صدور حکم نهایی اعدام علیه آنها خبر داده بودند. این ۱۰ نفر از مخالفان و فعالان سیاسی شیعه ساکن شرق عربستان چندی پیش از زندان «الدمام» به ریاض منتقل شده بودند تا حکم نهایی اعدام علیه آنها صادر شود که دیروز صادر شد.

کد مطلب: 100194
 
Share/Save/Bookmark