میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۰:۵۹
 
 
مخالفت‌های داخلی و جهانی با توهمات بارزانی بالا گرفت
هشدار به تجزیه‌کنندگان عراق
هشدار به تجزیه‌کنندگان عراق
 

رئیس فراکسیون پارلمانی ائتلاف اهل سنت عراق در حالی خواستار به تعویق افتادن زمان برگزاری همه‌پرسی استقلال منطقه کردستان شد که مخالفت‌های داخلی و خارجی با رفتارهای تجزیه طلبانه بارزانی بالا گرفته است.
در ادامه مخالفت‌ها با رفتارهای تجزیه طلبانه، ائتلاف سنی عراق از منطقه کردستان عراق خواست که همه‌پرسی استقلال را تا پایان یافتن مشکلات و اختلافات میان بغداد و اربیل به تاخیر اندازد.
این در حالی است که «مسعود بارزانی» رئیس منطقه کردستان بر برگزاری این همه‌پرسی در ۲۵ سپتامبر آینده و اتخاذ نخستین گام در مسیر تشکیل کشور مستقل کرد، اصرار دارد. «صلاح الجبوری» رئیس فراکسیون پارلمانی ائتلاف اهل تسنن عراق (تحالف القوی)، پس از نشست با هیأت کردی اعزام شده به بغداد، در جمع خبرنگاران گفت: ما مخالف خواست مردم کرد در مسئله همه‌پرسی نیستیم اما از برادران خود در منطقه کردستان می‌خواهیم که تا زمان دستیابی به راهکارهایی درباره مسائل موجود میان بغداد و اربیل در راستای خدمت به خواست مردم عراق و کردستان، همه‌پرسی را به تاخیر اندازند. روزنامه فرامنطقه‌ای القدس العربی نوشت در حالی که بیشتر کشورهای جهان اعم از آمریکا، روسیه، آلمان و ... مخالف برگزاری همه‌پرسی استقلال کردستان عراق هستند، اسرائیل تنها حامی این قضیه است.
بسیاری از کشورهای غربی و منطقه‌ای به طور کلی با برگزاری همه‌پرسی مخالف بوده و اقدام بارزانی را نادرست توصیف می‌کنند. العبادی همه‌پرسی را غیرقانونی خوانده و تاکید کرده، منطقه کردستان عراق بخشی از عراق است و کُردها شهروندان درجه یک ما هستند و باقی خواهند ماند.
«ابراهیم جعفری»، وزیر خارجه عراق هم در دیدار با هیات ویژه مذاکره درباره همه‌پرسی در بغداد گفت: همه‌پرسی به نفع وحدت عراق نیست آن هم کشوری که تازه از جنگ جهانی ضد تروریسم داعش نجات یافته است. اتحادیه اروپا نیز در بیانیه‌ای از منطقه کردستان عراق خواست از هر گونه اقدام یکجانبه پرهیز کند این نهاد حمایت خود را از تمامیت ارضی عراق و حل مشکلات بین بغداد و اربیل براساس قانون اساسی و از طریق گفت‌وگو اعلام کرد.
«زیگمار گابریل»، وزیر خارجه آلمان نیز گفت که کشورش نسبت به اظهارات منطقه کردستان عراق درباره برگزاری همه‌پرسی جدایی از عراق عمیقا احساس نگرانی می‌کند.
این مقام آلمانی تاکید کرد: به خطر انداختن وحدت عراق و حتی تمایل به ترسیم مرزهای جدید راه درستی نیست، این امر اوضاع در اربیل و بغدا دشوارتر و بی‌ثبات تر می‌کند.
ریکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا هم در تماس تلفنی با بارزانی تعویق برگزاری همه‌پرسی و ادامه روند گفت‌وگو با بغداد را خواستار شد. درهمین حال «هیتر نوئرت»، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز تاکید کرد که آنها از عراق یکپارچه و باثبات حمایت می‌کنند و همه‌پرسی همه طرف‌ها را از اولویت سرکوب داعش دور می‌کند. ماریا زاخاروفا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه نیز حمایت کشورش از یکپارچگی عراق در برابر تصمیم کَردها برای برگزاری همه‌پرسی را اعلام کرد.
ترکیه نیز به زبان رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور این کشور از همان ابتدا، مخالفت خود را با برگزاری همه‌پرسی در کردستان عراق اعلام کرد و گفت: چنین کاری درست نیست و این قضیه را به مقامات کردستان عراق ابلاغ کرده‌ایم. اردوغان گفت: در صورتی که منطقه کردستان عراق برای جدایی اقدام کند این آخرین نخواهد بود و گروه‌های دیگر هم به دنبال آنها همین را می‌خواهند.
از سوی دیگر «بنالی یلدریم»، نخست‌وزیر ترکیه هم تصمیم منطقه کردستان عراق را در سایه بحران‌های موجود در منطقه غیرمسئولانه توصیف کرد.در داخل کردستان عراق هم جنبش تغییر و جماعت اسلامی کردستان در بیانیه‌ای مشترک خواستار به تعویق افتادن همه‌پرسی شدند.
جنبش تغییر کردستان عراق معتقد است هیچ بستر قانونی، اقتصادی، سیاسی و اجتماعی مناسبی برای تصمیم برگزاری همه‌پرسی فراهم نشده است. بارزانی نیز اخیرا به بهانه اینکه همه‌پرسی حق طبیعی کُردهاست تاکید کرد که از تصمیم برگزاری آن منصرف نمی‌شود. نیچروان بارزانی، نخست‌وزیر کردستان عراق هم واکنش کشورها به همه‌پرسی را طبیعی خوانده و گفت: هیچ قضیه نگران کننده‌ای در این خصوص وجود ندارد.
در همین حال رسانه‌های صهیونیستی اعلام کردند که بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل در اظهاراتی خبری هنگام استقبال از هیاتی از کنگره آمریکا در سیزدهم آگوست گذشته گفت: که آنها از استقلال منطقه کردستان عراق حمایت می‌کنند. نتانیاهو گفت: کُردها مردمی شجاع و طرفدار غرب بوده و ارزش‌های ما را نیز به اشتراک می‌‌گذارند. نخستین مراکز رای‌گیری برای برگزاری همه‌پرسی استقلال در سپتامبر و انتخابات پارلمانی و ریاستی در نوامبر آینده در اربیل مشخص شدند. دفتر نخست‌وزیری عراق، ادعای مسئول یکی از احزاب کردستان مبنی بر امتیازدهی در قبال به تأخیر افتادن همه‌پرسی استقلال کردستان را تکذیب کرد.
در حوزه میدانی خبر می‌رسد یگان‌های پلیس فدرال عراق با پشتیبانی نیروهای الحشد الشعبی در دومین روز نبرد خود برای آزادسازی تلعفر در استان نینوای این کشور، شبکه تونل‌های این گروه را کشف کردند. نیروی هوایی ارتش عراق صدها هزار اطلاعیه را در مناطقی از این کشور فرو ریخت.

کد مطلب: 100590
 
Share/Save/Bookmark