میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : شنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۲۱:۳۵
 
 
چرایی و مولفه‌های انتخابات زود هنگام
عراق در حالی طی ماه‌های اخیر با تشکیل دولت انتقالی اداره شده است که دیروز مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق در نطقی تلویزیونی زمان برگزاری...

عراق در حالی طی ماه‌های اخیر با تشکیل دولت انتقالی اداره شده است که دیروز مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق در نطقی تلویزیونی زمان برگزاری انتخابات پارلمانی با هدف تشکیل حکومت آینده را اعلام کرد.
مصطفی الکاظمی گفت: ماه ژوئن ۲۰۲۱ زمان برگزاری انتخابات خواهد بود. این اقدام از سوی نخست وزیر که با استقبال اکثریت جریان‌های سیاسی همراه در شرایطی صورت گرفته است که یکی از وعده‌ها و اهداف تعریف شده برای دولت الکاظمی را برگزاری انتخابات زودهنگام شامل می‌شد. حال این سوال مطرح است که این اقدام چه اهمیتی دارد؟
نگاهی به روند تحولات عراق نشان می‌دهد که از یک سو چالشهای اقتصادی همژچنان بر این کشور حاکم است که نتیجه آن را در مطالبات و اعتراض‌های مردمی می‌توان مشاهده کرد. از سوی دیگر دگرگونی‌های متعدد در ساختار سیاسی موجب نوعی عدم ثبات سیاسی در این کشور شده که نمود آن را تصمیمات پارلمان و عملکرد دولت‌های حاکم بر عراق مقابل مشاهده است چنانکه طی ماه‌های گذشته چندین دولت بر سر کار آمده و سقوط کرده اند.
برگزاری انتخابات زودهنگام می‌تواند وزن کشی‌های سیاسی در پارلمان و دولت آینده را مشخص ساخته و نوعی ثبات سیاسی را به همراه داشته باشد. البته تحقق این مهم مشروط به چند اصل است که یکی از آنها را وفاق سراسری برای مهیا ساختن شرایط لازم برای برگزاری انتخابات است. این مسئله از یک با وفاق و همدلی درونی میان جریان‌های سیاسی محقق می‌شود و از سوی دیگر تا زمان برگزاری انتخابات دولتمردان و پارلمان عراق فرصت دارند تا مطالبات مردمی را محقق ساخته تا ضمن پایان یافتن اعتراض‌های خیابانی، مشارکت همه جانبه مردمی نیز در انتخابات اجرایی شود. تجربه انتخابات‌های گذشته در عراق نشان می‌دهد که از چالشهای برگزاری انتخابات دخالت‌های برخی کشورهای عربی و غربی است که با تحریک احساسات قومی و قبیله‌ای به دنبال مانع تراشی در روند انتخابات و حتی به قدرت رساندن جریان‌های وابسته به خود هستند.
مقابله با این دخالت‌ها اصلی مهم برای برگزاری انتخاباتی به موقع و سالم است که به اذعان جریان‌های عراقی تحقق مصوبه پارلمان مبنی بر اخراج آمریکا از عراق مهمترین راهکار برای تحقق این مهم خواهد بود. البته سوابق آمریکایی‌ها نشان می‌دهد که آنها نیز در این مدت بی کار نخواهند ماند و تلاش خواهند نمود تا این انتخابات را به مولفه‌ای برای تحقق اهداف خویش از جمله ادامه اشغال این کشور مبدل سازند. 

نویسنده: فرامرز اصغری

کد مطلب: 114757
 
Share/Save/Bookmark