میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۱:۰۷
 
 
اعضای جامعه جهانی به «خروج آمریکا از برجام» واکنش نشان دهند؛
شنبه شرقی روحانی

 رئیس‌جمهوری اسلامی ایران به دعوت رسمی"شی جین پینگ" رئیس‌جمهوری چین و برای شرکت در اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای، به این کشور سفر کرده و در حاشیه اجلاس با روسای جمهوری روسیه و پاکستان دیدار کرد.
رؤسای جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه، روابط دو کشور را در همه عرصه‌ها رو به گسترش خواندند و بر ضرورت و اهمیت بیش از پیش همکاری‌های دوجانبه و منطقه ای تهران - مسکو تأکید کردند.
حسن روحانی در دیدار ولادیمیر پوتین گفت: روابط دو کشور در تمام ابعاد در حال توسعه است و دو کشور در حوزه سواپ انرژی، دفاعی و بخش ترانزیت، ظرفیت‌های فراوانی برای توسعه همکاری دارند و تهران از سرمایه‌گذاری شرکت‌ها و بخش خصوصی روسیه استقبال می‌کند. روحانی با بیان اینکه ایران از توسعه روابط اقتصادی با منطقه اوراسیا در چارچوب تجارت آزاد استقبال می‌کند، گفت: در موضوع ترانزیت، پیوستن روسیه به کریدور ریلی شمال - جنوب فرصت‌های بزرگی برای همکاری اقتصادی با شرق ایجاد خواهد کرد.
وی همچنین با اشاره به نقش مهم روسیه در توافقنامه برجام، تصریح کرد: ایران طبق گزارش‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تعهداتش در چارچوب برجام عمل کرده و بعد از خروج یکجانبه و غیرقانونی آمریکا، مسکو نقش مهمی در استحکام برجام و اجرای تعهدات طرف‌های مقابل دارد.
روحانی، تداوم روابط و همکاری‌های چندجانبه ایران و روسیه در حوزه امنیت و توسعه همکاری‌های منطقه‌ای را حائز اهمیت برشمرد و گفت: همکاری ایران و روسیه در مبارزه با داعش و سایر گروه‌های تروریستی در منطقه موثر و نتیجه بخش بوده است و این همکاری‌ها ادامه خواهد یافت.
رئیس‌جمهور روسیه نیز در این دیدار با تاکید بر اینکه مسکو به همکاری با ایران در حوزه‌های اقتصادی، سواپ انرژی و دفاعی ادامه خواهد داد، روابط دو کشور را در همه عرصه‌های مورد توافق رو به توسعه خواند و اظهارداشت:چشم انداز خوبی در همکاری‌های دو کشور در همه عرصه‌ها و از جمله اقتصادی وجود دارد.
ولادیمیر پوتین افزود: مسکو همچنین از عضویت و دائمی شدن موافقتنامه تجارت آزاد ایران با اوراسیا حمایت می‌کند و به گفت‌وگو با سایر طرف‌ها برای حمایت از برجام ادامه می‌دهد. وی همچنین به موضوع عضویت دائم ایران در سازمان همکاری شانگهای اشاره کرد و گفت: ایران سال‌ها به عنوان عضو ناظر مشارکت خوبی در سازمان همکاری شانگهای داشته و موضع روسیه حمایت از عضویت کامل تهران در این سازمان است.
پوتین همفکری و همکاری روسیه با ایران در جهت تحکیم ثبات در منطقه را مورد تاکید قرار داد و اظهارداشت: این همکاری‌های منطقه ای از جمله در موضوع حل و فصل بحران سوریه، ادامه خواهد یافت.
در ادامه دیدارهای حاشیه اجلاس رئیس‌جمهور در دیدار با همتای پاکستانی خود گفت: ایران در چارچوب برجام به تعهداتش پایبند بوده است و یکجانبه گرایی دولت آمریکا و خروج از برجام به عنوان یک توافق مهم بین‌المللی، خلاف مقررات و عرف روابط بین‌الملل و نیز مصوبات شورای امنیت است که لازم است اعضای جامعه جهانی در برابر آن واکنش نشان دهند.
روحانی در دیدار «ممنون حسین» گفت: ایران می‌تواند منبع مطمئنی برای تامین انرژی پاکستان باشد. ایران و پاکستان در نشست‌های منطقه‌ای و بین‌المللی از جمله در نشست اخیر سران کشور‌های عضو سازمان همکاری اسلامی در محکومیت انتقال سفارت آمریکا به قدس شریف و همچنین تظاهرات مردم دو کشور در حمایت از فلسطین در روز قدس همصدا بوده و هستند.
رئیس‌جمهور پاکستان نیز با اشاره به اشتراکات عمیق فرهنگی و تاریخی دو ملت ایران و پاکستان تاکید کرد که پاکستان به عنوان یک کشور دوست و همسایه، همواره در کنار ایران خواهد ایستاد و ما مصمم به توسعه روابط در همه زمینه‌ها هستیم.
اما در دیدارهای بعدی نیز رئیس‌جمهوری با اشرف غنی همتای افغانستانی خود دیدار کرد. رئیس‌جمهور، افغانستان امن و باثبات را لازمه امنیت و توسعه منطقه دانست و با تاکید بر اینکه تهران همواره حامی صلح و ثبات در افغانستان است، اظهارداشت: جمهوری اسلامی ایران برای کمک به استقرار و پایداری صلح و مبارزه با تروریسم در افغانستان آماده است و از هیچ تلاشی دریغ نخواهد کرد. در ادامه دیدارها رئیس‌جمهور با سران دیگر کشورها از جمله بلاروس هم دیدار داشت و بر توسعه روابط با آنها تاکید کرد.

کد مطلب: 104659
 
Share/Save/Bookmark