میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۵۸
 
 
ماکرون و رویای واشنگتن

ماکرون رئیس‌جمهور فرانسه برای دیداری رسمی امروز راهی آمریکا می‌شود. براساس گزارش‌های منتشره دونالد ترامپ و ملانیا قرار است امشب در ضیافت شامی میزبان رئیس‌جمهور فرانسه و همسرش باشند.پیشتر اعلام شده بود رئیس‌جمهور آمریکا و ملانیا، همسر ترامپ پیش از این از رئیس‌جمهور فرانسه و بریجیت، همسر او برای شرکت در یک ضیافت شام در عمارت باشکوه «مونت ورنون» در ایالت ویرجینیا دعوت به عمل آورده‌اند. این عمارت متعلق به جرج واشنگتن، اولین رئیس‌جمهور تاریخ آمریکا بوده است. همچنین عمارت مونت ورنون به عنوان نمادی از روابط ویژه میان فرانسه و آمریکا شناخته می‌شود.
استقبال از ماکرون در چنین مکانی نشان می‌دهد که آمریکا می‌خواهد فرانسه را به عنوان یکی از متحدان خود معرفی نماید که در عرصه‌های مختلف دارای نقاط اشتراک دیدگاهی هستند. حال این سوال مطرح می‌شود که هدف ماکرون از این سفر چیست و چه اهدافی را طرفین دنبال می‌کنند؟
بسیاری بر این عقیده‌اند که بخش عمده‌ای از سفر ماکرون را اهداف اقتصادی تشکیل می‌دهد. شرایط داخلی فرانسه وضعیت چندان مطلوبی نبوده چنانکه اعتراض‌ها به سیاست‌های اقتصادی ماکرون به شدت افزایش یافته و حتی به تظاهرات خیابانی کشیده است.
ماکرون تلاش دارد تا با اراتقا همکاری‌ها با آمریکا، توافقات اقتصادی میان طرفین برقرار سازد تا از آن در جهت بهبود اقتصاد خود بهره گیرد. نکته دیگر هماهنگی میان دو کشور در قبال تحولات جهانی است. روند تحولات نشان می‌دهد که دو کشور در باب تحولات جهانی به ویژه در حوزه خاورمیانه دارای نقاط اشتراک هستند. به عنوان نمونه پیشتر اعلام شده بود که توافقنامه هسته‌ای ایران یکی از محورهای گفت‌وگو میان دونالد ترامپ و امانوئل ماکرون خواهد بود.
نکته‌ای که در این عرصه باید به آن توجه داشت آن است که فرانسه تلاش دارد تا با ایفای نقش در برجام با ادعای تلاش برای حفظ آمریکا از برجام از یک به امتیازگیری از ایران بویژه در حوزه اقتصادی بپردازد و از سوی دیگر با ادعای اقدام برای حفظ برجام سعی در ارتقای جایگاه جهانی فرانسه دارد. البته وی با همراهی با آمریکا در باب مخالفت با توان موشکی و دفاعی و نقش منطقه‌ای ایران سعی در حفظ همگرایی با آمریکا نیز دارد چنانکه اخیرا فرانسه در کنار آمریکا و انگلیس به موشک‌باران سوریه پرداختند که در اصل اقدامی علیه سوریه و ایران بوده است.
به هر تقدیر می‌توان گفت که محور سفر ماکرون را بیش از هرچیز اهداف اقتصادی در قالب روابط دوجانبه، ادامه همکاری آمریکا و اتحادیه اروپا و نیز نقش‌آفرینی جهانی تشکیل می‌دهد. این امر زمانی بیشتر آشکار می‌شود که فرانسه تلاش دارد تا با رویکرد به آمریکا و ایفای نقش بحران‌ساز در خاورمیانه فروش تسلیحات به کشورهای عربی را محقق سازد که در آمدهای بسیاری برای آن به همراه خواهد داشت. 

نویسنده: علی تتماج

کد مطلب: 104055
 
Share/Save/Bookmark