میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۵۵
 
 
شماری از فعالان مدنی مدافع حقوق زنان در عربستان بازداشت شدند
فرو ریختن حقوق ‌بشر جعلی سعودی

در حالی سران سعودی ادعای حمایت از حقوق زنان و آزادی‌های جدید برای آنان را سر داده و غرب نیز از آنها حمایت می‌کند که این ادعا زمان زیادی دوام نیاورده چنانکه منابع خبری اعلام کردند نیروهای امنیتی سعودی در اولین روز ماه مبارک رمضان، ۷ تن از فعالان مدنی مدافع حقوق زنان از جمله سه زن فعال حقوق بشر را دستگیر کردند.
سرکوب مخالفان چنانکه گزارش‌های جهانی نشان می‌دهد در عربستان به شدت گسترده است چنانکه آمار ۳۰ هزار زندانی سیاسی در این کشور مطرح می‌شود. در ماه‌های اخیر بن‌سلمان ولیعهد سعودی تلاش کرده تا با ادعای آزادی‌های اجتماعی و مدنی به زنان تصویری مثبت از خود و سعودی به نمایش گذارد و حتی خواستار الگوبرداری سایر کشورها از خود شده است. این روند در حالی صورت گرفته که گزارش‌های اخیر از عربستان ظاهری و پوشالی بودن این اقدامات را نشان می‌دهد. حساب توئیتری «معتقلی الرای» ویژه رصد نقض حقوق بشر در عربستان نام فعالان بازداشت شده توسط نیروهای امنیتی سعودی را اعلام کرد.
دکتر «محمد فهد محمدالربیعة»، دکتر «ابراهیم عبدالرحمن المدیمیغ»، «لجین الهذلول الهذلول»، «عزیزة محمدعبدالعزیز الیوسف»، «إیمان فهد محمد النفجان» و «عبدالعزیز محمدالمشعل» نام‌های بازداشت‌شدگان است و نام نفر هفتم به دلیل آنچه «تکمیل تحقیقات درباره او» خوانده شده، هنوز اعلام نشده است. سه زن نامبرده، سال‌ها است که برای دستیابی زنان عربستانی به حق رانندگی و آزادی‌های اجتماعی مبارزه می‌کنند. همچنین در توییتی دیگر اعلام شد که شیخ «محمد المحیسنی» امام جماعت مسجد «الراجحی» مکه و یکی از پسرانش، دستگیر شده‌اند.
فعالان حقوق بشری عربستان در صفحات توئیتر نوشتند که علت دستگیری این افراد، «تجاوز از مبادی و ارزش‌های دینی و ملی و ارتباط مشکوک با خارج» ذکر شده است. این فعالان افزودند: طبق عادت، مسئولان (سعودی) جرم‌های حقوقی خود را در دستگیری بی‌دلیل با تهمت زیرپاگذاشتن اصول و مبادی ملی توجیه می‌کنند. آیا در عربستان، فقدان آزادی اندیشه و بیان، ارزش ملی است.
از سپتامبر گذشته میلادی و پس از قدرت گرفتن «محمد بن‌سلمان» در مقام ولیعهد عربستان تاکنون، نیروهای امنیتی سعودی موجی از بازداشت هزاران نفر از چهره‌های دینی، دانشگاهی و فعالان حقوق بشر را به راه انداخته‌اند که به گفته مخالفان، به نظر می‌رسد با هدف جلوگیری از مخالفت‌های آینده با برنامه‌های پادشاهی این کشور باشد.
در نوامبر گذشته همچنین تعدادی از شاهزادگان و مسئولان حکومتی فعلی و سابق و نیز چند تن از بازرگانان این کشور با اتهام فساد دستگیر و تعدادی از آنها در قبال پرداخت باج‌های کلان آزاد شدند. چند روز پیش، سازمان دیده‌بان حقوق بشر اعلام کرد که عربستان ۶ ماه است که هزاران نفر را بدون محاکمه، زندانی کرده است. این سازمان افزود: ۲ هزار و ۳۰۵ زندانی بیش از ۶ ماه همچنان در حال بازجویی هستند و تاکنون حتی در برابر قاضی دادگاه برای محاکمه حاضر نشده اند. بازداشت فعالان حقوق بشر در عربستان در حالی ادامه دارد که شاه عربستان مدعی اصلاحات مدنی در این کشور است.

کد مطلب: 104451
 
Share/Save/Bookmark