میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۱۰
 
 
سالی برای مقاومت

سال ۱۳۹۶ در حالی به روزهای پایانی خود نزدیک می‌شود که غرب آسیا همچنان به عنوان اصلی‌ترین کانون تحولات جهان شناخته می‌شود. هر چند که مسائلی مانند جوسازی‌ها و هوچی‌گری‌های جهانی ترامپ، مسئله کره‌شمالی و تقابل‌های میان روسیه و غرب همچنان اوج تحولات را در غرب آسیا می‌توان مشاهده کرد. مهمترین مسئله در سال ۹۶ دستاوردهای جبهه مقاومت و متحدانش در برابر تروریسم بود.
از یک سو در عراق در نهایت ارتش عراق و بسیج مردمی در کنار همراهی‌های مستشاری ایران، توانستند پایان امارت داعش در این سرزمین را اعلام کنند. در سوریه نیز در حالی دهها کشور منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای و صهیونیست‌ها به دنبال سرنگون‌سازی نظام سوریه و نابودی این سرزمین بودند که وحدت جبهه مقاومت و متحدانش در قالب مدافعان حرم و روسیه توانستند این طراحی را با ناکامی همراه سازند در حالی که در حوزه سیاسی نیز با محوریت نشست‌های آستانه و سوچی با حضور ایران، روسیه و سوریه گام‌های مهمی برای حل بحران این کشور برداشته شد. در لبنان نیز حزب‌الله در حالی در برابر فتنه‌های داخلی ایستادگی کرد که با حضور موفق در مبارزه با تروریسم در سوریه نام خود را به عنوان پیشگام امنیت منطقه ثبت کرد.
روندی که البته هراس دشمنان مقاومت را بیشتر از گذشته ساخته که مجموعه تحریم‌ها و فتنه‌های داخلی و بیرونی طراحی شده علیه حزب‌الله نمودی از آن است که ربایش سعد حریری نخست وزیر لبنان توسط سعودی بخشی از آن است. در یمن نیز مردم، ارتش و نیروهای مقاومت در قالب انصارالله توانستند در کنار اداره امور داخلی به مقابله با ائتلاف سعودی – آمریکایی بپردازند. ائتلافی که از همه امکانات نظامی برخوردار بود اما نتوانسته در برابر مقاومت مردم یمن کاری از پیش ببرد. تحرکات انگلیس برای اجرای آنچه راهکار سیاسی در قبال یمن نامیده می‌شود خود سندی بر این ناکامی سعودی است. پاسخ‌های موشکی یمنی‌ها چنان هراسی را در دل سعودی و شرکایش به همراه داشت که برای پنهان‌سازی این مسئله به جوسازی و ادعای دخالت ایران در امور یمن پرداختند.
در بحرین و عربستان نیز به رغم سرکوب‌گری‌های گسترده آل‌سعود و آل‌خلیفه مردم به مطالبات به حق خود ادامه داده و تسلیم سرکوب‌ها نشده‌اند که حمایت قاطع مردم از شیخ عیسی قاسم عالم برجسته بحرینی نمودی از این وحدت و ایستادگی است که از سوی مردم بحرین صورت گرفت.
اما در موضوع فلسطین در حالی آمریکا با امضای طرح انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به قدس به دنبال خدمت‌رسانی ویژه به صهیونیست‌ها بود که با واکنش گسترده ملت فلسطینی‌، امت اسلامی و آزادی‌خواهان جهان مواجه شد که دامنه آن به سازمان ملل نیز رسید. در جمع‌بندی کلی از آنچه گفته شد می‌توان گفت آنچه در سال ۹۶ روی داده با محوریت دستاوردها و البته چالشهای جبهه مقاومت بوده که وزنه دستاوردهای آن بیشتر از چالشها و ناکامی‌های آن بوده است که خود نوید‌بخش آینده‌ای روشن برای جبهه مقاومت است. 

نویسنده: علی تتماج

کد مطلب: 103759
 
Share/Save/Bookmark