میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۵۲
 
 
قطر و سعودی همچنان در سرشاخ

تنش میان دوحه و ریاض همچنان در حال شدت گرفتن است چنانکه قطر اعلام کرد: تا پایان، به تعقیب قضایی عربستان و هم پیمانانش به سبب نقض قانون بین‌الملل و حقوق بشر بر ضد قطر، ادامه خواهد داد.
علي بن‌صُمِيخ المِرّي رئيس کميته ملي حقوق بشر قطر تأکيد کرد: درخواست قطر آن است که از هيچ يک از طرفهاي بحران بين کشورهاي شوراي همکاري خليج (فارس) جانبداري نشود. به نظر مي‌رسد فضاي روابط تيره کشورهاي عضو اين شورا در آستانه تيرگي ديگري قرار دارد و قطر تصميم گرفته است تا پايان، عربستان و هم پيمانانش را به علت اقدام رياض به نقض قانون بين‌الملل و حقوق بشر، تعقيب قضايي کند. علي بن‌فطيس المري دادستان کل قطر گفت: کاري که امروز انجام مي‌دهيم و تدابيرش را آغاز کرده‌ايم و گام بزرگي نيز در اين تدابير برداشته‌ايم آن است که چهار هزار و دويست و هفده موضوع را مطرح کرده‌ايم. دادستان کل قطر تأکيد کرد دوحه از نظر سياسي و اقتصادي محاصره را پشت سر گذاشته است.
محمد بن‌عبدالرحمن آل‌ ‌ثاني وزير خارجه قطر نيز در پاسخ به سخنان بن سلمان گفت: کشورها با حجم و اندازه‌شان قياس نمي‌شوند.
در ادامه تنشها میان دو کشور وزیر خارجه قطر که حامل نامه‌ای از جانب «تمیم بن‌حمد آل ثانی» امیر قطر برای رئیس‌جمهور سودان است، وارد خارطوم شد. «محمد بن‌عبدالرحمن آل ثانی» وزیر خارجه قطر در سفری دو روزه وارد خارطوم پایتخت سودان شد و قرار است نامه‌ای از جانب امیر قطر تقدیم «عمر البشیر» رئیس‌جمهور سودان نماید. آل ثانی به محض ورود به خارطوم مورد استقبال «أحمد غندور» همتای سودانی خود قرار گرفت. «قریب‌الله الخضر» سخنگوی رسمی وزارت خارجه سودان در این باره گفت که وزیر خارجه قطر گفت‌وگوهایی با همتای سودانی خود انجام داد. این دومین نامه امیر قطر در کمتر از ۱۰ روز گذشته است و سفیر قطر در خارطوم ۱۰ روز پیش نیز نامه‌ای از جانب امیر قطر تقدیم البشیر کرد.

کد مطلب: 103650
 
Share/Save/Bookmark