میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۰۰:۵۴
 
 
عربستان خیانتی دیگر را علیه جهان اسلام رقم می‌زند
سعودی مامور تحمیل معامله قرن به فلسطینی‌ها
سعودی مامور تحمیل معامله قرن به فلسطینی‌ها
 

خیانت سعودی به جهان اسلام همزمان با کشتار مردم یمن و حمایت از تروریسم در سوریه و عراق و اقدام علیه مقاومت، در فلسطین ابعاد تازه‌ای می گیرد چنانکه، کشورهای عربی به سرکردگی عربستان به فلسطینی ها برای پذیرش معامله قرن فشار می آورند و خواهان ایجاد توافق صلح بین کشورهای عربی با رژیم صهیونیستی هستند.
یک مقام ارشد سازمان فتح فلسطین که به نام وی اشاره نشده در گفتگو با پایگاه خبری الخلیج آنلاین اعلام کرد: برخی کشورهای عربی فشار گسترده‌ای بر روی فلسطینی‌ها می‌آورند تا طرح معامله قرن دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا را بپذیرند. وی افزود: عربستان با مدیریت این کمپین، فلسطینی‌ها را برای پذیرش معامله قرن تحت فشار قرار داده است. این مقام فلسطینی گفت: برخی کشورهای عربی مخصوصاً عربستان، مصر و امارات علاقمند به توافق قرن هستند و این کشورها از تمام ابزار از جمله ارعاب سیاسی و مالی برای فشار بر فلسطینی‌ها استفاده می‌کنند.
این مقام سازمان فتح تاکید کرد: رهبری فلسطین تسلیم فشار اعراب، آمریکایی‌ها یا حتی اسرائیلی‌ها برای پذیرش این توافق نمی‌شود. اظهارات این مقام فلسطینی در حالی مطرح می‌شود که مقامات دولت آمریکا چندی پیش اعلام کردند که طرح موسوم به توافق قرن را پس از ماه رمضان و در اوایل تابستان سال جاری ارائه خواهند کرد.
این در حالی است که در اقدامی تشریفاتی وزیران خارجه اتحادیه عرب در نشست روز یکشنبه خود در قاهره اعلام کردند هر طرحی درباره موضوع فلسطین که با توافق‌های بین‌المللی همخوانی نداشته باشدمردود است.
نشست اتحادیه عرب در سطح وزیران امور خارجه و با عنوان «تحولات موضوع فلسطین- روند سیاسی و بحران مالی» و به ریاست سومالی و حضور «محمود عباس» رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین برگزار شد.
در بیانیه پایانی نشست وزیران خارجه اتحادیه عرب آمده است:«کشورهای عربی که طرح صلح عربی را در سال ۲۰۰۲ بر اساس قوانین بین‌المللی و قطعنامه‌های قانونی بین‌المللی ارائه کردند نمی‌توانند هیچ گونه طرح یا معامله‌ای را که با توافق‌های بین‌المللی همخوانی نداشته باشد، قبول کنند. در این بیانیه تاکید شده است: «هیچگونه طرحی در تحقق صلح دائم و فراگیر در خاورمیانه موفق نخواهد شد مگر آنکه حقوق مشروع ملت مبارز فلسطین را اجابت کند که در راس آن، حق تعیین سرنوشت و تشکیل دولت مستقل در مرزهای ۴ ژوئن ۱۹۶۷ به پایتختی قدس شرقی و حق بازگشت آوارگان و آزادی اسیران است.» اتحادیه عرب در این بیانیه به اسرائیل درباره قوانین نژادپرستانه در قانونی کردن شهرک سازی و به سرقت بردن درآمدهای مالیاتی تشکیلات خودگردان فلسطین هشدار داد.
در این بیانیه بر پایبندی کشورهای عربی در حمایت از بودجه دولت فلسطین و اجرایی شدن توافق نشست سران عرب در تونس برای تامین مالی ماهانه ۱۰۰ میلیون دلار تشکیلات خودگردان فلسطین برای مقابله با فشارهای سیاسی و مالی که با آن مواجه است، تاکید شد. معامله قرن یا توافق نهایی، طرحی به پیشنهاد دولت آمریکا و رژیم صهیونیستی و حمایت عربستان، برای پایان مناقشه اسرائیل با فلسطین و مقدمه‌ای برای عادی‌سازی روابط عربی اسرائیلی است که قرار است پس از ماه رمضان رونمایی شود. در این میان "نبیل ابوردینه" معاون نخست زیر و وزیر رسانه تشکیلات خودگردان فلسطین با اشاره به مردود خواندن "معامله قرن ترامپ" تاکید کرد: ما به هیچ وجه نمی پذیریم که آمریکا به تنهایی و بدون حضور طرف های عربی و بین المللی میانجی گری کند. ابوردینه تصریح کرد: دولت فلسطین (تشکیلات خودگران) با طرف های عربی و بین المللی جهت احقاق حق خود رایزنی خواهد کرد. وی تاکید کرد: هیچ وقت اجازه نخواهیم داد معامله قرن ترامپ عملی شود.
این خیانت عربی با معامله قرن در حالی صورت می گیرد که نظامیان صهیونیست یک نوجوان فلسطینی را در کرانه باختری رود اردن هدف اصابت گلوله قرار دادند. نوجوان فلسطینی حتی پس از آنکه مورد اصابت گلوله قرار گرفت همچنان در بازداشت قرار داشت اگرچه فلسطینی ها پس از درگیری با نظامیان صهیونیست وی را به بیمارستان منتقل کردند. طبق گفته فلسطینی هایی که در محل حضور داشتند ، نوجوان فلسطینی به مرکز درمانی بیت جلا در نزدیکی بیت لحم انتقال داده شد و اکنون تحت کنترل ارتش اسرائیل قرار دارد. ارتش اسرائیل این تیراندازی را تایید و اعلام کرد نوجوان فلسطینی در حالیکه قصد فرار داشت هدف تیراندازی قرار گرفت و در این زمینه تحقیقاتی به عمل خواهد آمد. از سوی دیگر منابع فلسطینی از یورش بیش از ۱۷۰ شهرک‌نشین به‌همراه یک وزیر صهیونیست به مسجدالاقصی و هتک حرمت مجدد این مکان مقدس خبر دادند. خبر دیگر اینکه قایق‌های جنگی ارتش رژیم صهیونیستی به‌سمت قایق‌های ماهیگیران فلسطینی در سواحل نوار غزه آتش گشودند.

کد مطلب: 108556
 
Share/Save/Bookmark