میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۳۷
 
 
ائتلاف جهادی
ائتلاف جهادی
 

روز گذشته محمدباقر قالیباف علی‌رغم اقبال گسترده مردمی به او، اخلاق‌مدارانه و متعهدانه برای افزایش شانس پیروزی جبهه مستضعفین، به‌نفع سیدابراهیم رئیسی کناره‌گیری کرد.
این درحالی است که بسیاری از اصلاح‌طلبان این کناره‌گیری را نشانه شنیده شدن مخالفت مردم با وی عنوان کردند موضوعی که بسیاری از کارشناسان سیاسی آن را خلاف واقعیت‌های سیاسی موجود می‌دانند.
در حقیقت به نظر می‌رسد که پیروزی اصولگرایان در انتخابات ۹۶ مهمتر از این است که هریک از نامزدها به پیروزی فردی دست یابند.
در حال حاضر قالیباف و رئیسی به عنوان دو نامزد اصلی در جبهه مقابل دولت مطرح هستند و طبیعی است که حضور همزمان دو نامزد اصلی به تحلیل نیروها منجر شده و شرایط رقابت را سخت‌تر می‌کند از این رو برای این هدف باید یکی از این دو نامزد از خود گذشتگی نشان می‌داد که قالیباف دست به این اقدام زد.
پیشتر قالیباف به این نکته اشاره کرده بود که اصلاح وضعیت کشور با دولت فعلی قابل تداوم نیست و همه برای این تغییر مهم باید کنار هم جمع شوند و تلاش کنند. از سوی دیگر وی متذکر شده بود که وحدت وفاداران انقلاب یک اصل منطقی در رقابت است و به همین جهت و در حمایت از نامزد نهایی اصولگرایان انصراف می‌دهد.
در این میان صاحب‌نظران سیاسی دلایل متعددی را برای این انصراف وی سمبل مدیریت جهادی که رقیب اصلی رئیس‌جمهور بشمار می‌رود مطرح کردند.
یکی از این دلایل هم افزایی قوا در جهت حمایت از یک نامزد بود. دیگری اینکه حضور همزمان چند نامزد اصولگرا می‌تواند نتیجه عکس داده و مردم را دچار ابهام و سردرگمی کند و سوم این که رقابت دو نامزد اصولگرا به اختلافات داخلی منجر می‌شود و باعث دو دسته شدن طرفداران و گروه‌های فعال انتخاباتی می‌شود که هیچ یک از این امور به نفع جبهه انقلاب نخواهد بود. بنابراین به نظر می‌رسد که انصراف قالیباف منطقی باشد.

واکنش رئیسی به کناره‌گیری قالیباف
در این میان حجت‌الاسلام رئیسی از کناره‌گیری قالیباف به نفع وی تشکر کرد و گفت که اقدام قالیباف انقلابی بود.
سید ابراهیم رئیسی کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری در جمع مردم شیراز در واکنش به شعارهای تشکر از قالیباف، گفت: من از ایشان تشکر می‌کنم، کارشان انقلابی بود؛ وضعیت کشور را من و آقای قالیباف می‌بینیم، رکود در این کشور رکورد زده است.

تصمیم «قالیباف» با خلوص نیت بود
از سوی دیگر دبیرکل جبهه پیروان خط امام و رهبری گفت: قالیباف احساس کرد باید برای انسجام نیروهای انقلاب کنار بروند و تصمیم ایشان بسیار شجاعانه و مدبرانه‌ بود.
محمدرضا باهنر درباره کناره‌گیری قالیباف به نفع حجت‌الاسلام رئیسی، اظهار داشت: جناب آقای قالیباف علی رغم اینکه موقعیت خوبی هم در کشور داشتند و حرف‌های جدی زدند اما به نفع نیروهای انقلاب و آقای رئیسی از دور انتخابات کنار رفتند تا تراکم رای نیروهای انقلابی و اصولگرایان پیرامون آقای رئیسی جمع بشود.
وی با اشاره به تصمیم فداکارانه قالیباف در کنار رفتن به نفع حجت‌الاسلام رئیسی، افزود: آقای قالیباف خیلی زحمت کشیدند و طرفداران انبوهی را دور خودشان جمع کرده و هزینه‌های معنوی و مادی پرداختند؛ سر این گردنه‌ها است که خلوص نیت بر ملا و به نمایش گذاشته می‌شود.
باهنر با بیان اینکه آقای قالیباف اکنون احساس کردند که باید برای انسجام نیروهای انقلاب کنار بروند و تصمیم ایشان بسیار شجاعانه و مدبرانه‌ای بود، گفت: من هم به ایشان تبریک می‌گویم و امید دارم هم ایشان و هم ستاد‌هایشان به صورت منسجم، جدی و قوی از آقای رئیسی حمایت و کار را تمام کنند.
دبیرکل جبهه پیروان خط امام و رهبری، خاطرنشان کرد: همه کسانی که طرفدار تغییر در وضعیت کنونی بوده و تغییر به نفع اقتدار نظام و رفاه مردم را می‌خواهند، به صورت منسجم، یکپارچه، همراه و همدل در انتخابات ۲۲ اردیبهشت شرکت و به وظیفه ملی خودشان عمل کنند.

قالیباف مصالح کشور را به منافع خودش ترجیح داد
از سوی دیگر نماینده مردم ورامین در مجلس شورای اسلامی گفت: کناره‌گیری قالیباف به‌نفع رئیسی از انتخابات نشان‌دهنده وحدت یک‌پارچه نیروهای انقلابی است.
سیدحسین نقوی‌حسینی با اشاره به اعلام انصراف قالیباف از کاندیداتوری در انتخابات ریاست‌جمهوری به‌نفع حجت‌الاسلام رئیسی، گفت: آقای قالیباف از ابتدا گفته بود که منافع ملی کشور برایش مهم است که همه دیدیم همین‌طور هم شد. وی قالیباف را مدیری توانمند، شایسته و در شأن و تراز ریاست‌جمهوری دانست و افزود: آقای قالیباف با اقدامی که در کناره‌گیری از رقابت‌های انتخاباتی انجام داد، منافع ملی و آینده کشور و ملت را به مسائل شخصی و فردی‌اش ترجیح داد.
نماینده مردم ورامین در مجلس شورای اسلامی کناره‌گیری قالیباف از رقابت‌‌های انتخاباتی را وحدت یک‌پارچه‌ بین تمامی نیروهای انقلابی کشور ارزیابی و تصریح کرد: قطعاً این وحدت، زمینه‌ساز موفقیت نیروهای اصولگرا در رقابت ۲۹ اردیبهشت خواهد بود و پیوند نیروهای اصولگرا برای اولین‌بار، بالاخره این نوید پیروزی بزرگ را خواهد داد.
نقوی‌حسینی با بیان اینکه اصولگرایان مورد اعتماد ملت هستند، افزود: اگر تاکنون پیروزی هم در دوره‌های گذشته برای اصولگرایان به دست نیامده، به‌دلیل تفرقه آنها بوده، بنابراین قطعاً اصولگرایان مورد استقبال قرار می‌گیرند. وی خاطرنشان کرد: وحدت اصولگرایان کلید اصلی پیروزی است و فکر می‌کنم که بخش عمده‌ای از آراء به‌سوی نیروهای انقلابی سرازیر خواهد شد.

تصمیم «قالیباف» فداکارانه بود
نماینده سابق مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: تصمیم قالیباف بسیار شایسته تقدیر و فداکارانه بود.
مهرداد بذرپاش درباره کناره‌گیری قالیباف به‌نفع حجت‌الاسلام رئیسی، اظهار داشت: امروز جریان انقلاب و کارآمد نشان داد که هیچ چیز برایش الّا خدمت به مردم مهم نیست و برای این موضوع تمام همت خود را به کار خواهد بست.
بذرپاش تأکید کرد: اقدام در خور تحسین جناب دکتر قالیباف علی‌رغم ظرفیت‌های خوبی که ایشان داشت، همه گواه این مدعاست؛ همه برای نه به وضع موجود که مردم را خسته و دلزده کرده، اتفاق نظر دارند. وی خاطرنشان کرد: وحدت در عین اختلاف نظر را برای این مهم لازم می‌دانند. امروز تحقق آرمان‌های انقلاب، تبدیل کشور به کارگاه سازندگی، رونق تولید و ایجاد نشاط جز با همدلی همه جریان‌های وفادار به انقلاب محقق نمی‌شود؛ تصمیم ایشان تصمیم بسیار شایسته تقدیر و فداکارانه بود.

اقدام قالیباف نشان داد اصولگرایی شعار نیست
رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: اقدام آقای قالیباف نشان داد که اصولگرایی شعار نیست بلکه اصولگرایی یک مرام است.
نصرالله پژمان‌فر درباره کناره‌گیری قالیباف از انتخابات ریاست‌ جمهوری به نفع حجت‌الاسلام رئیسی، گفت: رفتاری که امروز برادر عزیزمان آقای قالیباف انجام داد نشان داد که اصولگرایی شعار نیست بلکه اصولگرایی یک مرام است و امروز دیگر باید تمامی نیروهای مومن و انقلابی در جهت یک انتخابات پرشور و با آرای بالا به نفع آقای رئیسی تلاش کنند.
وی افزود: در فضایی که نیروهای اصولگرا، متدین و انقلابی از اینکه کشور را به جریانی بسپرند که کشور را به مشکلات عدیده روبه‌رو کرده ‌است احساس خطر کردند، وقوع این اتفاق در جهت خواست ملت برای عبور از دولت روحانی بسیار مفید است. خواسته مهم مردم این بود که این دولت بی‌کفایت است و در ۲۹ اردیبهشت مردم پایان این دولت بی‌کفایت را رقم خواهند زد.
رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس ادامه داد: البته مطمئنا طرف مقابل با توجه به اینکه مدتی است بی‌تقوایی را سرلوحه کار خود کرده، ممکن است دست به رفتارهای غیرعقلانی بزنند. انتظار ما از مردم و مسئولان این است که در مقابل این رفتارهای غیرمنطقی همه را به قانونمداری دعوت کنند.
وی خاطرنشان کرد: انشاالله آقای رئیسی بتواند در دولت آینده با یک کار جهادی و انقلابی در جهت خواست مردم و رهبری انقلاب مسیر را ادامه دهد.

اقدام ارزشمند قالیباف نشان‌دهنده ولایتمداری اوست
نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی، گفت: کناره‌گیری محمدباقر قالیباف از انتخابات ریاست جمهوری از احساس مسئولیت و درایت وی حکایت می‌کند.
نادر قاضی‌پور با اشاره به کناره‌گیری قالیباف از انتخابات دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، گفت: آقای قالیباف از نیروهای متعهد، ولایتمدار و از فرماندهان عالی‌رتبه زمان جنگ در این مقطع احساس کرد که به نفع یک برادر ارزشی و دلسوز دیگر از صحنه انتخابات کناره‌گیری کند.
وی افزود: این اقدام نشان‌دهنده درایت، ولایتمداری و احساس وظیفه آقای قالیباف است که با درک شرایط دست به این اقدام می‌زند. نماینده مردم ارومیه اظهار داشت: امیدواریم در روز انتخابات نتیجه‌ای رقم بخورد که نقشه‌های دشمنان را نقش بر آب کند و گام دیگری در راستای اعتلای نظام جمهوری اسلامی ایران باشد.

رفتار ایثارگرانه قالیباف صحنه‌های دفاع‌مقدس را به نسل چهارم نشان داد
دبیرکل جبهه جانبازان انقلاب اسلامی با بیان اینکه عملکرد قالیباف صحنه‌های ایثارگرانه دفاع‌مقدس را به نسل چهارم نشان داد، گفت: باید با وحدت کلمه و حضور تمام ظرفیت انقلابی در انتخابات، تکلیف دولت عهدشکن روشن شود.
مجتبی شاکری گفت: باید به جبهه مردم نیروهای انقلاب تبریک بگوییم که صحنه بسیار زیبایی از ایثارگری و بصیرت را خلق کردند. وی افزود: این صحنه بسیار زیبا که امروز از رفتار ایثارگرانه قالیباف شاهد بودیم، به صحنه کشیدن تمام ظرفیت جریان انقلاب و اتحاد برای پیروزی است.
شاکری گفت: به هر صورتی که می‌خواستیم صحنه‌های دفاع‌مقدس را برای نسل چهارم تشریح کنیم یا اگر می‌خواستیم رفتاری که رزمندگان در دوران دفاع‌مقدس در محبت به یکدیگر داشتند را نشان دهیم، نمی‌توانستیم به وضوح رفتار امروز محمدباقر قالیباف این صحنه‌ها را نشان دهیم، عملکرد قالیباف صحنه‌های ایثارگرانه دفاع‌مقدس را به نسل چهارم نشان داد.
عضو شورای شهر تهران اظهار داشت: باید از این فرصت پیش‌آمده استفاده کنیم تا با وحدت کلمه تمام نیروهای انقلاب و به صحنه آمدن ظرفیت انقلابی در انتخابات، تکلیف دولت عهدشکن مشخص شود.

بیانیه قالیباف درباره کناره‌گیری از انتخابات ریاست جمهوری
بسم الله الرحمن الرحیم
مردم شریف ایران
روزی که علی‌رغم مصالح شخصی، تصمیم گرفتم وارد صحنه انتخابات شوم، می‌دانستم با چه شرایط سخت و خطرناکی روبه‌رو خواهم شد؛ چرا که روشن بود برای تغییر اساسی وضع موجود، راهی نیست جز مبارزه با ۴درصدی‌هایی که در سال‌هایی طولانی، توانسته‌اند بر شریان‌های اقتصادی و سیاسی کشور مسلط شوند و نه‌تنها اقدامی برای حل مهمترین معضلات روز اقتصادی و اجتماعی نکنند، بلکه روز به روز با ترجیح منافع خود و بی‌قانونی‌های گسترده، بر این بحران‌ها، به‌ویژه بر بحران رکود و بیکاری دامن بزنند.
همان‌طور که شهید بهشتی پیش‌بینی کرده بود، مبارزه با فرصت‌طلبانِ انقلابی‌نما بسیار پرهزینه شده است، چون این جریان موریانه‌وار در حال خوردن ریشه‌های انقلاب است و گروهی که نه‌تنها با انقلابی‌های اصیل تضاد مبانی فکری دارند، بلکه جریانی هستند که منافع مادی آنها به خطر افتاده است.
لذا با توکل بر خداوند باری‌تعالی و با همه کمبودها و کم‌بضاعتی‌هایی که در خود می‌دیدم، تصمیم گرفتم با هدف تغییر وضع موجود، پای در میدان انتخابات بگذارم؛ میدانی که با تخریب‌ها، توهین‌ها و اتهام‌زنی‌های گسترده‌ای علیه خودم، خانواده‌ام و هوادارانم همراه بود و البته همه اینها مرا درپیمودن مسیری که انتخاب کرده بودم، مصمم و راسخ‌تر ساخت.
در شرایط کنونی، آرمان اصلی کشور و مردم، تغییر وضع موجود است و برای رسیدن به این آرمان، چاره‌ای نبود جز اینکه با وجودِ داشتنِ برنامه‌ای دقیق و جامع برای حل مشکلات کشور، مبارزه‌ای واقعی و نه شعاری با اشرافی‌گری و فرصت‌طلبی هم آغاز می‌شد؛ لذا تلاش کردم در کنار ارائه برنامه‌های دقیق که توانایی اجرایی شدن آنها نیز وجود داشت، با شیوه‌ای صریح و اخلاقی، مبارزه با ۴درصدی‌ها را آغاز کنم و در راه این مبارزه، نه از تخریب‌ها و تهدیدها ترسیدم و نه هیچ‌گاه پا را از اصول فراتر گذاشتم و در کنار شفاف‌سازیِ زندگیِ اقتصادیِ شخصی‌ام، حرفی بی‌سند و بی‌مبنا نزدم، در حالی که آنها در عین تخریب‌های کور، نتوانستند از لرزه‌ای که بر اندامشان افتاده است جلوگیری کنند، به‌گونه‌ای که تمام امکانات خویش را برای مقابله با این جنبش مردمی به‌خط کردند و از این پس نیز این تخریب‌ها توسط این ۴درصدی‌ها ادامه پیدا خواهد کرد.
آنچه که در این مقطع اهمیت دارد و حیاتی است، حفظ منافع مردم، کشور و انقلاب است و اکنون که این آرمان بزرگ، جز با تغییر وضع موجود محقق نمی‌شود، باید به‌منظور وحدت در جبهه انقلاب، تصمیمى اساسی و خطیر گرفت.
لذا براى حفظ این آرمان بزرگ، از همه حامیان مردمى خویش در سراسر کشور مى‌خواهم که تمام ظرفیت و حمایت خود را براى موفقیتِ برادر ارجمندمان حجت‌الاسلام والمسلمین سیدابراهیم رئیسى و به بار نشستن دولت کار و کرامت برای خدمت به مردم قرار دهند و از همه مردمی که در این مدت به تشکیل دولت مردم دل بسته بودند و از همه حامیان مردمی و یاران بی‌ادعایِ خودم که بی هیچ چشمداشتی و با تمام وجود، در جهت تحقق آرمان‌های انقلاب تلاش کرده‌اند، تشکر و قدردانی می‌کنم.
انتظار ما و مردم بر این است که این تصمیم، زمینه‌ساز آغاز دورانى جدید براى یک تحول اقتصادی باشد که با قطع دست ۴درصدی‌ها از اقتصاد، منتج به ایجاد اشتغال جوانان برومند این سرزمین و حمایت از مستضعفین و محرومان در ایران سربلندمان گردد.
مبارزه تازه آغاز شده است و تا ریشه‌کنی کامل فساد و ناکارآمدی، باید جان و آبروی خود را نیز بی‌چشمداشت فدا کرد.

کد مطلب: 99285
 
Share/Save/Bookmark