میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
۱
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۳ دی ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۰۷
 
 
غرب سال نو میلادی را با اعتراض‌های مردمی و خشونت گسترده نیروهای امنیتی آغاز کرد
اروپا در آشوب و سرکوب
اروپا در آشوب و سرکوب
 

سال نو میلادی در حالی آغاز شده که در کشورهای اروپایی فضایی از اعتراض و سرکوب در جریان است چنانکه در جریان ناآرامی‌ها در فرانسه بیش از هزار خودرو به آتش کشیده شدند و تعداد افراد بازداشتی هم بیشتر شده‌اند.
وزارت کشور فرانسه اعلام کرد که تعداد خودروهایی که به آتش کشیده شده‌اند از ۹۳۵ دستگاه در سال گذشته به هزار و ۳۱ دستگاه رسیده است و تعداد بازداشتی‌ها به دنبال ناآرامی‌ها هم از ۴۵۶ نفر به ۵۱۰ تن افزایش داشته است. ۲ نفر از نیروهای پلیس هم مورد حمله گروهی از مردم قرار گرفتند. «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه درپیامی توئیتری گفت که افسران پلیس وظیفه خود را انجام می‌دهند و هشدار داد که افراط خاطی شناسایی و دستگیر خواهند شد.
ژرار کولوم وزیر کشور فرانسه هم گفت: «من از آنچه رخ داد متاسفم اما مردم می‌توانند از جشن سال نو در فضای توام با صلح لذت ببرند. حدود ۱۴۰ هزار نیروی امنیتی و امدادی به مناسبت سال نوی میلادی به مناطق مختلف فرانسه اعزام شده‌اند. این کشور درپی حملات تروریستی که به کشته شدن ۲۴۱ نفر از سال ۲۰۱۵ تاکنون منجر شده است، در حالت فوق العاده امنیتی قرار دارد. جالب توجه آنکه آمریکای مدعی حمایت از حقوق بشر در برابر این سرکوب‌ها راه سکوت درپیش گرفته‌اند. در همین حال در شماری از شهرهای آلمان، همزمان با سال نوی میلادی موارد آشوب و ناآرامی گزارش شده است. در شهر برلین پلیس بیش از هزار و ۷۰۰ بار به دلایل مختلف وارد عملیات شد و در مقابل تعداد زیادی حملات به نیروهای امنیتی گزارش شده است. آتش‌نشانی تا صبح دوشنبه حدود ۸ حمله به نیروهای خدمات اضطراری و ۵۷ حمله به وسایل نقلیه عملیاتی با صدمات قابل توجه را گزارش داد.
چندین نیروی آتش‌نشان در شهر برلین هم هدف حمله قرار گرفته و زخمی شدند. در شهر لایپزیگ، ده‌ها تن به پلیس حمله کردند و چندین سطل زباله را به آتش کشیدند پلیس نیز برای متفرق کردن معترضان از ماشین آب‌پاش استفاده کرد. در این آشوب‌ها حدود ۴۰ تا ۵۰ نفر بطری، سنگ و مواد آتش زا به سمت ماشین‌های پلیس و نیروهای امنیتی پرتاب می‌کردند. تجمع اعتراضی هزار نفری هم در شب سال نوی میلادی در شهر لایپزیک وجود داشت و اعتراضات مسالمت‌آمیزی علیه سرکوبگری‌های دولت و خشونت پلیس آلمان برگزار شد. در شهر دورتموند هم نیروی پلیس در جهت کنترل و پایان دادن به حمله با چاقو اقدام کرد. در شهر برمن هم پلیس برای اینکه ۵۰ مورد اقدام را کنترل کند، ۳۱۳ بار ناچار به مداخله شد.
در شهر اشتوتگارت یک نفر زخمی شد و این واقعه پس از آن رخ داد که نیروهای پلیس و آتش‌نشان به وسیله مهاجمان مورد حمله قرار گرفتند. این گزارش در شرایطی منتشر می‌شود که مواردی از آزار جنسی در آلمان گزارش شده است. پلیس بریتانیا اعلام کرد در سال ۲۰۱۷، ۸۰ نفر بر اثر ضربه با چاقو در این کشور کشته شدند که بیشتر آنها کمتر از ۲۵ سال سن داشتند.
در همین حال منابع خبری از هجوم یک کامیون به پیاده رو در سانفرانسیسکو و مجروح شدن چندین نفر خبر می‌دهند. براساس گزارش‌های اولیه، ۷ نفر در این حادثه مجروح شده‌اند که حال یکی از آنها وخیم گزارش شده است.
نیروهای امنیتی آمریکا تدابیر شدید امنیتی وضع کرده‌اند. در همین راستا نیروهای امنیتی راننده کامیونی را در سانفرانسیسکو به اتهام طرح‌ریزی برای حمله به مردم در جشن‌های سال نو دستگیر کردند. به نقل از خبرگزاری «رویترز» این فرد ۲۶ ساله بانام «اِوِریت جیمسون» عضو سابق نیروی دریایی آمریکا می‌باشد. وی به تلاش برای حمله با استفاده از سلاح انفجاری، به جمعیت در جشن کریسمس در سان‌فرانسیسکو متهم است. بر این اساس، جیمسون به بازجویان «اف‌بی‌آی» گفته بود که قصد داشته این حمله را برای نشان دادن حمایت از گروه تروریستی داعش انجام دهد.
ایتالیا و به‌ خصوص واتیکان و رم، فضایی امنیتی به خود گرفته و تدابیر امنیتی به‌شدت افزایش‌یافته است. به نقل از شبکه تلویزیونی رأی نیوز ایتالیا، تمام مکان‌های حساس شهر در کنترل نیروهای امنیتی است. در میدان‌ها و مبادی ورودی مهم شهر نیز تدابیر امنیتی در نظر گرفته‌ شده است. در همین زمینه، گزارشگر این شبکه در گزارشی اعلام کرد، پایتخت ایتالیا در جشن‌های سال نو میلادی، چهره نظامی به خود گرفته است. به‌علاوه در شهر واتیکان نیز - با توجه به اهمیت مذهبی که برای روز میلاد مسیح(ع) دارد - تدابیر امنیتی شدت یافته است.

کد مطلب: 102552
 
Share/Save/Bookmark
 


یزدی زاده
۱۳۹۶-۱۰-۱۴ ۱۲:۴۴:۵۰
دولت بی تدبیر ودیپلماتهای پیر ما در خواب وسستی ؛ دولت فرانسه اینگونه به کشور ایران به بهانه پشتیبانی از اغتشاش گران بیانیه میدهد وسفر وزیر خارجه اش را کنسل میکند و ما حتی یک اعتراض زبانی بخاطر برخوردهای پلیس خشن فرانسه وتبعیض ونژاد پرستی دولت فرانس بر علیه او به زبان نمی آوریم؛ باعث تاسف است.