میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۲۱:۵۱
 
 
نماینده کارگران در شورای عالی کار؛
مزد ۱۴۰۰ به صورت ملی تعیین می شود
مزد ۱۴۰۰ به صورت ملی تعیین می شود
 

نماینده کارگران در شورای عالی کار خبر از ورود به مصادیق مزد ۱۴۰۰ از دوشنبه آینده داد و گفت: از مصوبات جلسه روز گذشته این بود که مزد ۱۴۰۰ به صورت ملی تعیین شود و تعیین مزد منطقه ای برای سال آینده رد شد.
علی خدایی، نماینده کارگران در شورای عالی کار در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، درباره جلسه روز گذشته شورای عالی کار گفت:گزارش کمیته مزد مطرح و سایر آمارهای اقتصادی مرتبط با تعیین مزد بررسی شد. وی ادامه داد: گزارش موسسه پژوهش تأمین اجتماعی در خصوص مزد منطقه ای ارائه شده و مورد بحث قرار گرفت. اما مورد تأیید نشد. خدایی درباره مصوبات جلسه روز گذشته شورای عالی کار گفت: مقرر شد پژوهش در مورد مزد منطقه ای با حضور نمایندگان کارگری و کارفرمایی ادامه پیدا کند.همچنین تعیین مزد ۱۴۰۰ به صورت ملی خواهد بود, جلسه آتی شورای عالی کار و ورود به مصادیق مزد در روز دوشنبه آینده خواهد بود.
نماینده کارگران در شورای عالی کار افزود: براساس قانون کار مرجع تعیین‌کننده دستمزد کارگران شورای عالی کار است و شورای عالی کار متشکل از نماینده‌های کارگری، کارفرمایی و دولت است. این شورا باید براساس دو مؤلفه دستمزد کارگران را تعیین کند که مؤلفه اول توجه به نرخ تورم است و مؤلفه دوم قانون آمره محسوب می‌شود و براساس آن مزد تعیین شده بدون ویژگی‌های جسمی و نوع کار محوله باید حداقل هزینه‌های زندگی را تأمین کند. خدایی اظهار داشت: برآورد گروه کارگری از سبد معیشت حدود ۹میلیون تومان بود که در جلسه کمیته دستمزد شورای عالی کار براساس آمار‌های رسمی عدد ۶میلیون و ۸۹۵تومان به عنوان حداقل‌های زندگی خانوار ۳.۳نفری مشخص شد که این عدد برای حداقل‌های زندگی در شهر تهران پایین است و در مراکز کلان‌شهر‌ها این رقم پاسخگو نیاز خانوار‌ها نیست. در استان تهران برآورد هزینه‌ها رقمی بیش از۱۰ میلیون و ۲۰۰هزار تومان را نشان می‌دهد.

توافق نمایندگان سه‌جانبه بر روی سبد معیشت خانوار کارگری
نماینده کارگران در شورای عالی کار با اعلام این خبر که اولین نشست شورای عالی کار برگزار شد، گفت: در این نشست نماینده سه گروه کارگری، کارفرمایی و دولت بر روی عدد ۶.۸ میلیون تومانی سبد معیشت خانوار کارگری توافق کردند. آیت اسدی در مورد اولین جلسه شورای عالی کار برای تعیین حداقل مزد کارگران در سال آینده گفت: این جلسه روز سه شنبه با حضور همه اعضای نمایندگان کارگران، نمایندگان کارفرمایان و نمایندگان دولت و مشاوران مربوطه و بدون حضور وزیر کار در محل وزارتخانه برگزار شد. وی افزود: در این جلسه ابتدا گزارش کمیته مزد ذیل شورای عالی کار مطرح شد و نحوه به دست آوردن سبد معیشت و رقمی که ۶.۸ میلیون تومان برای سبد معیشت خانوار کارگری به دست آورده بودند مورد توافق و قبول همه نمایندگان شرکای سه گانه قرار گرفت.
اسدی گفت: همچنین مباحث کلان اقتصادی مرتبط با تعیین دستمزد کارگران در این جلسه مطرح شد و گزارش پژوهش مؤسسه پژوهشی تأمین اجتماعی در مورد مزد منطقه‌ای مطرح شد که قرار شد گزارش جامع‌تری برای سال آینده تهیه کنند، بنابراین بحث مزد منطقه‌ای از دستورکار حداقل دستمزد سال ۱۴۰۰ خارج شد.
نماینده کارگران در شورای عالی کار اظهار داشت: تعیین حداقل دستمزد کارگران در جلسه آینده شورای عالی کار که در روز دوشنبه هفته آینده برگزار می‌شود مطرح و مورد بحث قرار می‌گیرد.
وی اضافه کرد: شرکای سه‌جانبه یعنی نمایندگان کارگران، کارفرمایان و دولت همگی قبول داشتند که مزد دریافتی کارگران در حال حاضر با توجه به تورم و هزینه‌های ایجادشده واقعا پایین است، اما این که چگونه قدرت خرید کارگران را جبران کنیم، نظرات مختلفی وجود دارد.
اسدی همچنین گفت: برخی نمایندگان مجلس اخیراً بدون مطالعه مباحثی در مورد مزد منطقه‌ای صحبت می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند، در حالی که قانون‌گذاران باید شرایط را درک کنند و امسال امکان تعیین مزد منطقه‌ای در شورای عالی کار وجود ندارد.
نماینده کارگران در شورای عالی کار همچنین با بیان این که در بررسی از بنگاه‌های مختلف از بخش دولتی و خصوصی هم کارگران و هم کارفرمایان و هم نمایندگان دولت حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد گرفته بودند که مزد کارگران کم است ولی در مورد جبران این عقب‌ماندگی مزد هنوز توافقی حاصل نشده است، اما اگر دستمزد کارگران به واقعیت نزدیک‌تر شود، نمود آن در افزایش تولید نشان داده می‌شود. وی در مورد این که سهم دستمزد از هزینه تولید چقدر است، گفت: در صنایع مختلف متفاوت است، اما این نکته را بگویم که کارفرمایان امسال با افزایش قیمت مواد اولیه تولید مواجه شده‌اند، اما وقتی صحبت از افزایش مزد کارگران می‌شود، در مقابل آن عده‌ای موضع می‌گیرند.
اسدی همچنین گفت: امسال نرخ تورم در همه استان‌ها به طور میانگین بالای ۳۳.۵ درصد بوده در حالی که سال‌های قبل در برخی استان‌ها تورم کمتری شاهد بودیم و انتظار داریم کارفرمایان و دولت بیشتر به حفظ قدرت خرید کارگران توجه کنند. نماینده کارگران در شورای عالی کار اظهار داشت: امسال چند هزار کارگر بیکار شدند اما با این وجود در شهری مانند قزوین کارگر ماهر به سختی پیدا می‌شود چون کارگر باتجربه و ماهر حاضر نیست با دستمزد ماهی ۲ میلیون تومان کار کند، این درحالی است که حدود ۹۰ درصد کارفرمایان هم معتقدند حقوق کارگران پایین است. بنابراین باید در تعیین حداقل دستمزد برای سال آینده این مسأله جبران شود.

کد مطلب: 117358
 
Share/Save/Bookmark