میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۴ تير ۱۳۹۷ ساعت ۰۳:۰۵
 
 
تاملی بر سخنان معاون اول ریئس جمهور در مورد قیمت ارز
بهانه به دست دشمن ندهیم

اخیراً معاون رئیس جمهور در گفتگویی با روزنامه سازندگی سخنانی را در مورد دلایل دخالت دولت در قیمت ارز مطرح کرد که بخشی از این سخنان جای تامل دارد.
به گفته جهانگیری به دلیل ارزانی قیمت ارز در ایران تروریست‌هایی که ایران با آنها در جنگ است، ارز خود را از ایران تهیه می کردند.
معاون اول رئیس جمهور در این باره اظهار داشت: بعد از به قدرت رسیدن ترامپ و آغاز تهدیدات، جو روانی اقتصاد کشور بهم ریخت. در نتیجه تقاضا بیشتر از عرضه ارز در کشور شد. این درحالی بود که در عرضه، ما وقتی محاسبه می‌کردیم، می‌دیدیم که سالانه باید مازاد ارز داشته باشیم. اما به علت علت اینکه تقاضاهای ارز قابل ثبت نبود دلیل این امر مشخص نشد. سرانجام به این نتیجه رسیدیم که باید یک قیمت رسمی برای ارز تعیین کنیم ، بدتر از این، گروه‌های تروریستی بودند که با ما نیز در منطقه می‌جنگیدند و ایران را بهترین نقطه برای تأمین ارز خود می‌دانستند. در واقع هیچ کنترلی نبود.
این اظهارات در حالی بیان می شود، که مقامات اطلاعاتی کشورمان بارها اعلام کردند، اشراف اطلاعاتی کامل بر فعالیت تروریستها دارند.
از این رو چنین اظهاراتی در شرایطی که دولتمردان غربی تلاش می کنند تا ایران را علیرغم مشکلات موجود در پیوستن به لایحه FATF ، به عضویت این گروه مالی درآورند جای تعجب است. 

تروریسم عرصه خصومت ورزی امریکا
باید توجه داشت که یکی از عرصه های خصومت ورزی های امریکا علیه ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی استفاده ابزاری از تروریسم است .
به دنبال روی کار آمدن ترامپ نیز یکی از اتهاماتی که دولت امریکا و متحدانش به ایران وارد می کنند حمایت ایران از تروریسم است.
اگرچه بارها ایران این اتهام را رد کرده است و به کرات نشان داده است که نه تنها این اتهام به ایران وارد نیست بلکه امریکایی ها دررویکرد عملی خود از حامیان اصلی تروریسم در منطقه به شمارمی روند و اخیراً نیز با حمایت از گروه منافقین و تکفیری های داعش این امر را به عینه نشان دادند، بازهم غربی تلاش می کنند تا با استفاده از ابزار رسانی ای مسیر اتهام های ناروا و سیاه نمایی های خود را علیه ایران ادامه دهند و با استفاده از این اهرام به ایران فشار آورند.

اظهارات خام
اگرچه ایران بارها نشان داده است که در زمینه مبارزه با پولشویی و جلوگیری از تأمین مالی تروریسم، عملکرد مناسبی دارد اما چنین اظهاراتی می توانند به عنوان اهرم فشاری علیه کشرومان تلقی شود و این نهاد بدون آنکه شرایط ایران را بپذیرد خواستار عضویت بدون قید شرط ایران در این گروه مالی شود.
همانگونه که بارها عنوان شد یکی از خطراتی که پیوستن ایران به این گروه دنبال دارد اشراف دشمنان ایران به اطلاعات و عملکرد مالی ایران است، اطلاعاتی که باید در داخل کشور بماند و در اختیار دیگر حوزه‌ها در خارج از کشور قرار نگیرد. اگر چه دشمنان کشور مدعی هستند که تلاش آنها برای اشراف و تسلط اطلاعاتی به اطلاعات مالی و پولی کشور، شرکت‌ها، نهادهای دولتی و نظامی با هدف مقابله با پولشوئی و مبارزه با تروریسم صورت می گیرد اما زمانی برای همگان روشن است که غربی ها تلاش می کنند از این معبر برای فشار بیشتر بر کشورمان استفاده کنند.
با این حال وقتی مقامات کشورمان عنوان می کنند که حتی تروریست هایی که علیه کشورمان فعالیت می کنند ارز را از داخل ایران تهیه می کنند آیا این شبهه ایجاد نمی شود که ایران به طور کل نمی تواند اشرافی بر مبادلات مالی در کشور داشته باشد؟
گزارش آمریکا درباره تروریسم در سال ۲۰۱۶ که توسط وزات امور خارجه این کشور در ۱۹ ژوئیه ۲۰۱۷ در هفت فصل منتشر شد نشان می دهد که این کشور ایران را در راس کشورهای حامی تروریسم قرار داده و تاکید می کند که تهدیدهای ایران علیه منافع آمریکا و متحدان آن باقی است.
از آنجائیکه حمایت از تروریسم و گروه های تروریستی از اتهاماتی است که به ایران نسبت داده می شود و پیرامون آن تبلیغات گسترده ای صورت می گیرد ، پرسش اساسی این تحقیق آن است که آیا نباید ابعاد جنگ روانی امریکا با موضوعیت تروریسم علیه ایران جدی گرفته شود ؟ آیا مسئولان نباید به اهداف امریکا برای منزوی کردن ایران در این پروژه توجه داشته باشند.

در نهایت
در نهایت باید گفت که مسئولین باید متوجه ژستی که پشت تریبون میگیرند و اظهاراتی که بیان می کنند باشند. یکی از مشکلاتی که در کشور وجود دارد این است که متاسفانه همه پشت تریبون عیب‌ها را می‌گویند و با پیشرفت‌ها کاری ندارند. در نتیجه دشمنان دنبال که به دنبال عیب‌جویی هستند و در برخی موارد نفوذ دارند از این شرایط استفاده کرده و هجمه رسانه ای خود بر ضد ایران را تشدید می کنند.

کد مطلب: 105054
 
Share/Save/Bookmark