میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۲۶
 
 
عفو قاتلان
انگلیس در حالی این روزها با بحران سیاسی و البته چالش بزرگی به نام برگزیت و پیامدهای آن مواجه است که در اقدامی قابل تامل حزب محافظه‌کار انگلی

انگلیس در حالی این روزها با بحران سیاسی و البته چالش بزرگی به نام برگزیت و پیامدهای آن مواجه است که در اقدامی قابل تامل حزب محافظه‌کار انگلیس طرحی به پارلمان ارائه کرد که بر اساس آن نظامیان سابق این کشور به علت ارتکاب جرائم در عراق و افغانستان و ایرلند شمالی محاکمه نخواهند شد. برای همه نظامیان انگلیسی که در ایرلند شمالی و در زمان جنگ داخلی این کشور جنگیده‌اند، عفو عمومی در نظر گرفته می‌شود حتی برای کسانی که هم‌اکنون هم به ارتکاب جنایت متهم هستند. پیش از این نیز در اقدامی تقریبا مشابه در آمریکا ترامپ رئیس جمهور اقدام به عفو تعدادی از جنایتکاران جنگی کرد. حال این سوال پیش می‌آید که چرا چنین اقدامی در مقطع کنونی صورت گرفته و چه اهدافی را دنبال می کند؟ بخشی از اهداف این اقدامات را تحولات اخیر در حوزه نظامی این کشورها می توان جستجو کرد. نشت اطلاعات از دو تحقیق دولتی در مورد رفتار نیرو‌های انگلیسی در جنگ‌های افغانستان و عراق نشان می‌دهد سربازان انگلیسی در قتل و شکنجه کودکان و غیرنظامیان در این دو کشور دست داشته‌اند در آمریکا نیز مطالبات برای بررسی ابعاد جنایات نیروهای آمریکایی در افغانستان و عراق شدت گرفته بویژه اینکه سازمان ملل نیز گزارش‌های متعددی از جنایات نیروهای آمریکایی منتشر کرده است . با این اوصاف می توان گفت که دولتمردان آمریکا و انگلیس در اقدامی پیش دستانه به دنبال جلوگیری از محاکمه این جانیان هستند چرا که نگران گسترش دامنه این محاکمه‌ها به راس هرم هستند که می تواند محاکمه خود سران آمریکا و انگلیس را رقم زند.
نکته دیگر آنکه محافظه کاران در انگلیس و ترامپ در آمریکا خود را برای انتخابات آماده می کنند و در این میان جلب نظر کهنه سربازان مولفه‌ای برای کسب رای است لذا این اقدام آنها را در قالب رفتارهای‌ آنها انتخاباتی آنها مشاهده کرد. نکته دیگر آنکه آمریکا و انگلیس در حالی به دنبال تشدید نظامی گری در جهان هستند که با بحرانی به نام کمبود رویکرد جوانان به ارتش و نیز بی انگیزه بودن نظامیان برای این اقدامات مواجه است. بر این اساس سران انگلیس و آمریکا با این اقدامات به دنبال نوعی ایجاد اطمینان میان نظامیان برای ادامه عملیات نظامی هستند تا شاید از تشدید نابسامانی در نیروهای مسلح خود جلوگیری نمایند.
به هر تقدیر این مسئله را نیز باید در نظر داشت که این اقدام با هر هدف و بهانه‌ای که صورت گرفته باشد بیانگر یک اصل مهم و اساسی است و آن ماهیت ضد بشری سران آمریکا و انگلیس است. وقتی چنین حاکمانی بر این کشورها حاکم هستند نتیجه آن می شود که سربازان آمریکایی سر مردم افغانستان را از بدن جدا کرده و با آن فوتبال بازی می کنند و یا اینکه در عملیات‌های هوایی صدها زن و کودک را قتل و عام می کنند. 

نویسنده: فرامرز اصغری

کد مطلب: 111651
 
Share/Save/Bookmark