میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : شنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۵۸
 
 
هدف افزایش جذب سرمایه‌گذاری خارجی؛
جایگاه بورس ایران در سازمان بین‌المللی کمیسیون‌های اوراق بهادار ارتقا می‌یابد

جانشین امور بین‌الملل رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار از ارتقای جایگاه ایران در آیسکو (سازمان بین‌المللی کمیسیون‌های اوراق بهادار) در آینده نزدیک خبر داد و گفت: در صورت تبدیل وضعیت ایران در آیسکو، بورس ایران به استانداردهای جهانی نزدیک شده و سرمایه‌گذاران خارجی اطمینان می‌یابند که بورس ما از استانداردهای لازم برخوردار است.
عضویت در نهادها و سازمان‌های بین‌المللی که پیش شرط گسترش تعاملات جهانی بورس و بازار سرمایه است، نیز از دستاوردهای دیگر این بخش در دولت یازدهم به شمار می‌رود که البته بخش قابل توجه آن پس از اجرای برجام تحقق یافت.
به عنوان نمونه، ایران بعد از برداشته شدن تحریم‌ها به عضویت سازمان آیسکو (سازمان بین‌المللی کمیسیون‌های اوراق بهادار) درآمده است که این اقدام فرصت قابل توجهی را برای جذب بیشتر سرمایه‌گذار و سرمایه‌گذاری در کشور فراهم می‌کند.
عضویت فرابورس ایران و بورس تهران در فدراسیون جهانی بورس‌ها (WFE) و تفاهمنامه به روز رسانی پایگاه داده‌ها و نرم‌افزار معاملاتی بازار سرمایه ایران بین ارکان بازار سرمایه و سازمان‌های بین‌المللی نیز از دستاوردهای دیگر پس از برجام است.
همکاری با بورس‌های سایر کشورها نیز از دستاورهای دیگر دولت یازدهم در بخش بازار سرمایه به شمار می‌رود که امکان توسعه فعالیت‌ها و تسهیل تامین مالی پروژه‌ها و طرح‌های اقتصادی کشور را فراهم خواهد کرد.
بر این اساس، برای انتشار اوراق بدهی ارزی توسط عمان در ایران و انتشار یک میلیارد یورویی اوراق قرضه از طریق مشارکت با بورس کره نیز تفاهماتی انجام شده است. تازه‌ترین، گام برای ارتقای جایگاه بین‌المللی بازار سرمایه ایران، برنامه‌ریزی برای تبدیل عضویت" پیوسته" بورس ایران به عضویت "عادی" در سازمان بین‌المللی آیسکو است.
به گزارش سازمان بورس و اوراق بهادار، بهادر بیژنی جانشین رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در جذب سرمایه‌گذاری خارجی در این باره گفت: حدود ۴۵ روز پیش جلسه‌ای را در جامائیکا با رئیس نهاد ناظر بازار سرمایه هنگ کنگ برگزار کردیم که البته وی رئیس آیسکو (سازمان بین‌المللی کمیسیون‌های اوراق بهادار) نیز است؛ لذا بحث تبدیل عضویت ما از عضویت پیوسته به عادی نیز با شدت تمام در حال پیگیری و انجام است.
به گفته بیژنی، هم اکنون انگلیس، کره جنوبی، افریقای جنوبی، یونان و نهاد ناظر کبک در کانادا پرونده ما را در دست بررسی دارند تا عضویت "پیوسته" بورس ایران به عضویت "عادی" تبدیل شود.
جانشین رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در جذب سرمایه‌گذاری خارجی، با بیان اینکه بیشترین کارکرد این تبدیل عضویت، نزدیک شدن بورس ایران به استانداردهای جهانی است، افزود: در صورت تبدیل وضعیت ایران در آیسکو، همکاری با بورس‌های دنیا توسعه خواهد یافت.
بیژنی اظهار داشت: مذاکرات و تبادل اطلاعات و پرسش و پاسخ‌ها در این مسیر به طور جدی در حال پیش رفتن است و زمانی که نام بورس ایران در فهرست اعضای عادی آیسکو ذکر شود، سرمایه‌گذاران خارجی اطمینان می‌یابند که بورس ما از استانداردهای لازم برخوردار است.
وی با بیان اینکه تاثیر این استانداردها فراتر از بخش بین‌الملل است و در قوانین و مقررات داخلی هم دیده خواهد شد گفت: به این ترتیب اگر مثلا سهامداران عدالت وارد بازار سرمایه شوند، بحث شفافیت آنها، حاکمیت شرکتی و استانداردها به ما کمک می‌کند که بتوانیم در این حوزه‌ها با قدرت بیشتری عمل کنیم.

کد مطلب: 100554
 
Share/Save/Bookmark